Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Poslání Intervenčního centra Intervenční centrum pro osoby ohrožené domácím násilím, Diecézní charita České Budějovice, poskytuje radu či pomoc v oblasti.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Poslání Intervenčního centra Intervenční centrum pro osoby ohrožené domácím násilím, Diecézní charita České Budějovice, poskytuje radu či pomoc v oblasti."— Transkript prezentace:

1

2 Poslání Intervenčního centra Intervenční centrum pro osoby ohrožené domácím násilím, Diecézní charita České Budějovice, poskytuje radu či pomoc v oblasti domácího násilí a následného pronásledování. Je specializovaným sociálním zařízením, jehož činnost je zaměřena na přechodnou odbornou pomoc a nehmotnou podporu (bezpečný prostor pro vyslechnutí, rada, podpora, provázení, sdílení) osobám ohroženým domácím násilím zejména v souvislosti s policejním vykázáním násilné osoby ze společného obydlí. Intervenční centrum usiluje o zajištění bezpečí, řešení krizových situací ohrožených osob vzniklých na základě domácího násilí a o navrácení osob do běžného života. Působnost Intervenčního centra je v rámci celého Jihočeského kraje.

3 Co je domácí násilí a jeho znaky ► násilí se opakuje ► intenzita a frekvence se stupňují ► nerovné postavení stran, neměnné role ► dochází k němu v soukromí Domácím násilím rozumíme útoky, napadání, výhrůžky od blízké osoby s cílem ublížit či získat převahu a moc. Je útokem na lidskou důstojnost, ohrožuje zdraví i život oběti.

4 Komu je služba určena Služba je určena osobám od 15-ti let, které potřebují radu či pomoc v oblasti domácího násilí a následného pronásledování:  Osoby ohrožené domácím násilím v souvislosti s vykázáním násilné osoby ze společného obydlí v rámci celého Jihočeského kraje, podle zákona O Policii České republiky.  Osoby ohrožené domácím násilím bez vykázání násilné osoby ze společné domácnosti.  Lidem z okolí ohrožené osoby, kterým záleží na jejím bezpečí a chtějí se poradit o možnostech řešení situace.

5 Cíle práce Intervenčního centra ► pomoci zajistit ohroženým osobám bezpečí ► stabilizovat psychický stav a sociální situaci ohrožených osob ► pomoci lidem vyřešit svou krizovou situaci zapříčiněnou domácím násilím a vrátit se k životu bez násilí ► společnost bez domácího násilí

6 Intervenční centrum nabízí ohrožené osobě tyto služby: ► osobní a telefonické konzultace ► krizovou intervenci ► sociální poradenství ► právní poradenství (např. návrh na vydání předběžného opatření) ► sestavení bezpečnostního plánu ► zprostředkování dalších služeb ohrožené osobě ► koordinační role mezi institucemi podílejícími se na pomoci osobám ohroženým domácím násilím ► informování veřejnosti o domácím násilí ► Služby jsou poskytovány ambulantně a terénně, jsou bezplatné. Služeb je možné využít i anonymně.

7 Služby poskytované nadstandardně ► doprovod k lékaři, k soudu či na jednání s ostatními institucemi  (např. Policie ČR, oddělení sociálně právní ochrany dětí, azylové domy atd.) ► individuální psychoterapie ► skupinová psychoterapie ► přímá pomoc

8 Statistika vykázání v Jihočeském kraji ► 2007: 50 případů vykázání ► 2008: 37 případů vykázání ► 2009: 35 případů vykázání ► 2010: 85 případů vykázání ► 2011: 72 případů vykázání ► S ohroženými osobami se uskutečnilo v roce 2011 celkem 1.389 kontaktů

9 Pracoviště České Budějovice Kanovnická 11/390, České Budějovice tel. 603 281 300, 386 323 016 e-mail: intervencnicentrum@charitacb.cz PO 13:00 – 18:00 ÚT - ČT 8:00 – 12:00 13:00 – 16:00 PÁ pro objednané Detašovaná pracoviště ► Jindřichův Hradec – pondělí, tel. 731 604 554 ► Strakonice – středa, tel. 731 619 844 ► Tábor – čtvrtek, tel. 731 619 842 www.dchcb.cz

10 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Poslání Intervenčního centra Intervenční centrum pro osoby ohrožené domácím násilím, Diecézní charita České Budějovice, poskytuje radu či pomoc v oblasti."

Podobné prezentace


Reklamy Google