Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

2. Literární tvorba v období osvícenství 3. Za svobodu a volnost Jak se setkali? Náhodou, jako všichni lidé. Jak se jmenovali? Co vám na tom záleží? Odkud.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "2. Literární tvorba v období osvícenství 3. Za svobodu a volnost Jak se setkali? Náhodou, jako všichni lidé. Jak se jmenovali? Co vám na tom záleží? Odkud."— Transkript prezentace:

1 2. Literární tvorba v období osvícenství 3. Za svobodu a volnost Jak se setkali? Náhodou, jako všichni lidé. Jak se jmenovali? Co vám na tom záleží? Odkud přicházeli? Z nejbližší osady. Kam šli? Cožpak víme, kam jdeme? Denis Diderot

2 Podoby francouzského osvícenství Absolutismus francouzských panovníků, odtržený od života, ruku v ruce s rozsáhlými privilegiemi šlechty, které nebyly nepoloženy ani morálními ani podnikatelskými předpoklady, přivedl v 18. století zemi do vnitřní krize, ze které bylo třeba v zájmu všech vrstev co nejrychleji vybřednout. Přestože rostla výroba a vzkvétal obchod, státní dluh zděděný z doby vlády Ludvíka XIV. narostl do obrovských rozměrů a byl umořen až pomocí papírových peněz a zvýšením daní. Francouzský král Ludvík XIV. v oděvu antického římského císaře

3 Podoby francouzského osvícenství Po radovánkách bažící francouzský král Ludvík XV. a jeho nejznámější milenky Madame de Pompadour Irka Lousisa O'Murphy,

4 Podoby francouzského osvícenství Nespokojené měšťanské vrstvy se postavily proti nehoráznému vydírání obyvatelstva a myšlenkové zdroje nalezly ve filozofickém díle Descartově, zejména ve víře ve vlastní schopnosti a neomylnost lidského rozumu.

5 Podoby francouzského osvícenství Formu pikareskního románu použil jeden z nejznámějších prozaiků epochy Alain-René Lesage (1668 - 1747). Poměrně realistický pohled na mravy vysoké společnosti tehdejší doby podává třídílný satirický román Příběhy Gila Blase ze Santillany (dobová ilustrace).

6 Období raného osvícenství Sídlo starobylé šlechtické rodiny Montesquieu Chateau la Brede blízko Bordeaux Spisovatel, filozof a historik Charles-Louis de Secondat, baron Montesquieu (1689 - 1755) byl ideovým vůdcem raného osvícenství.

7 Období raného osvícenství Významný literární úspěch Montesquieu získal anonymně vydanou satirou Perské listy (1721). Proti státnímu útlaku namířil zralou filozofickou úvahu Duch zákonů (1748)

8 Voltaire Voltaire na pruském dvoře Filozof, dramatik, básník a historik François-Marie Arouet, známý jako Voltaire (1694 – 1778)

9 Voltaire Své materialistické názory formuloval Voltaire v útočných filozofických úvahách Filozofické (Anglické) listy (1734) Po smrti Ludvíka XV. se vrátil zpět do Francie a spolupracoval na Encyklopedii

10 Voltaire Filozofii nekritického dobového optimismu společenství řízené „boží prozřetelností“ zesměšnil v nejslavnější filozofické povídce Candide neboli Optimismus (1758).

11 Druhá vlna osvícenství - encyklopedisté Francouzská encyklopedie titulní strana a fragment frontispisu

12 Druhá vlna osvícenství - encyklopedisté Ilustrace z prvního vydání EncyklopedieCamera obscura – ilustrace

13 Druhá vlna osvícenství - encyklopedisté Do čela projektu Encyklopedie se postavili filozof a spisovatel Denis Diderot a matematik Jean le Rond d’Alembert. Denis Diderot (1713 - 1784) Jean le Rond d’Alembert (1717 - 1772).

14 Druhá vlna osvícenství - encyklopedisté Filozof Éttiene Bonnot de Condillac (1715 - 1780) Historik Louis de Saint-Simon (1675 - 1755)

15 Druhá vlna osvícenství - encyklopedisté Filozof Jean Jacques Rousseau (1712 - 1778) Paul Heinrich von Holbach (1723 - 1789 )

16 Druhá vlna osvícenství - encyklopedisté Charles-Louis de Secondat, baron Montesquieu (1689 - 1755) Zapomenutý Louis de Jaucourt (1704 –1779), který dodal asi 17000 hesel z různých oblastí lidského poznání

17 Druhá vlna osvícenství - encyklopedisté Encyklopedia Britanica Titulní list a ilustrace z první edice

18 Denis Diderot Filozof, prozaik, dramatik a teoretik umění Denis Diderot (1713 - 1784). Odporem církevních kruhů pronásledované Filozofické myšlenky (1746)


Stáhnout ppt "2. Literární tvorba v období osvícenství 3. Za svobodu a volnost Jak se setkali? Náhodou, jako všichni lidé. Jak se jmenovali? Co vám na tom záleží? Odkud."

Podobné prezentace


Reklamy Google