Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Gymnázium, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Hodonín Tabulky — dokončení.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Gymnázium, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Hodonín Tabulky — dokončení."— Transkript prezentace:

1 Gymnázium, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Hodonín Tabulky — dokončení

2 Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0266 Číslo materiáluVY_32_INOVACE_BuL_PEK_2OA_18 Autor Ing. Ludmila Bulová Tematický celekTabulky Ročník Druhý Datum tvorby 11. 5. 2013 Anotace Písemná a elektronická komunikace Metodický pokyn Prezentace slouží k výuce ve druhém ročníku a opakování učiva v dalších ročnících v předmětu písemná a elektronická komunikace. K prezentaci je nutný PC a dataprojektor

3 Údajová část tabulky - sloupce Tabulky se skládají z několika sloupců – jejich počet určuje zadání. První sloupec je legenda. Druhý sloupec a další bývají obvykle číselné.

4 Sloupce musí splňovat tyto podmínky: 1.Číselné údaje píšeme vždy řádově pod sebou (jednotky pod jednotkami). 2.Číselné údaje musí mít za desetinnou čárkou vždy stejný počet desetinných míst.

5 Další podmínky: 3.Pokud používáme u peněžních částek čísla zaokrouhlená, doplňujeme za desetinnou čárkou nuly, nikoliv pomlčky. 4.Vždy oddělujeme tisíce mezerou (s výjimkou letopočtů)

6 Další podmínky pro sloupce: 5.Všechny řádky ve sloupcích mají být vyplněné buď číselným údajem nebo smluvenou značkou. 6.Všechny značky kromě nuly se píší vždy na střed řádku. 7.Nulu zarovnáváme pod jednotky.

7 Součtový řádek Posledním řádkem tabulky může být někdy součtový řádek, který obsahuje součty údajů v jednotlivých sloupcích. Tento řádek vždy oddělujeme od předcházejících řádků souvislou čarou. Stejný typ čáry, který jsme použili k oddělení záhlaví tabulky.

8 Příklady smluvených značek Ležatá čárka (—) se používá pro označení nevyskytujících se případů. Nulu (0) zapisujeme do políčka pro označení číselného údaje, který je menší než polovina dané měrné jednotky. Tečka (.) v řádku znamená, že příslušný údaj je neznámý nebo nespolehlivý. Ležatý křížek (x) píšeme do políček v případě, že je číselný údaj logicky nemožný.

9 Poznámka Mezi tabulkou a textem poznámky vynecháváme jeden volný řádek. V poznámce uvádíme vysvětlivky nebo doplňující informace. Použití poznámky vyplývá ze zadání.

10 Poznámka Píšeme ji od stejné svislice jako ohraničení tabulky a uvádíme ji slovním označením „Poznámka:“ nebo „Pozn.:“ Po dvojtečce následuje mezera a text poznámky, který musí začínat vždy velkým písmenem a končí tečkou.

11 Poznámka Neměla by svou délkou přesáhnout šířku tabulky. Delší text rozdělíme do více řádků. Pozn.: Výběrového dotazníku se zúčastnilo 2 500 respondentů. Považujete své znalosti za dostatečné? 75858894

12 Pramen (Zdroj) Data do tabulky obvykle čerpáme z nejrůznějších zdrojů např. noviny, časopisy, statistické ročenky, webové stránky apod. Tyto zdroje uvádíme stejně jako poznámku pod tabulkou slovním označením „Pramen“ nebo „Zdroj“.

13 Pramen (Zdroj) Tyto zdroje uvádíme stejně jako poznámku pod tabulkou od stejné svislice. Zdroj uvádíme až pod poznámku. Za zdrojem se tečka na konci řádku nepíše. Pokud uvádíme jako zdroj webové stránky, je nutné odebrat hypertextový odkaz.

14 Pramen (Zdroj) Považujete své znalosti za dostatečné? 75858894 Pozn.: Výběrového dotazníku se zúčastnilo 2 500 respondentů. Zdroj: Odborné vzdělávání č. 4/2003

15 1.Slavíčková – Valešová a kol. Tabulky u státní zkoušky. Praha: Národní ústav odborného vzdělávání, Weilova 1274/6, Praha 10 1. vyd. 2004. ISBN 80-85118-81-5 Použité zdroje


Stáhnout ppt "Gymnázium, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Hodonín Tabulky — dokončení."

Podobné prezentace


Reklamy Google