Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název projektu: Podpora výuky v technických oborech Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0458 Název šablony: III/2 – Inovace a zkvalitnění výuky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název projektu: Podpora výuky v technických oborech Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0458 Název šablony: III/2 – Inovace a zkvalitnění výuky."— Transkript prezentace:

1 Název projektu: Podpora výuky v technických oborech Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0458 Název šablony: III/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název školy: SOŠ NET OFFICE Orlová, spol. s r.o. Vypracoval/a: Ing. Joanna Paździorová

2 VÝROKOVÁ LOGIKA - úvod

3 Výrok Výrok je každé sdělení, o kterém má význam tvrdit, že je pravdivé nebo nepravdivé Příklady výroků: Dnes je středa. 5 je sudé číslo. Venku právě prší. Příklady tvrzení, které nejsou výroky – nelze rozhodnout o pravdivosti: Číslo sudé. Mimozemský život neexistuje.

4 Pravdivostní hodnota Pravdivostní hodnota je hodnota, kterou přiřazujeme každému výroku. Pravdivému výroku přiřazujeme 1. Nepravdivému výroku přiřazujeme 0. Hypotéza je výrok, jehož pravdivostní hodnotu zatím neznáme. Příklady hypotéz: Zítra dostanu jedničku z matematiky. Bude pršet. Předpokládáme velký nárůst cen spotřebního zboží.

5 Operace s výroky 1. Negace výroku je výrok, který tvrdí opak původního výroku. Označení: A … původní výrok A´ … negace výroku A Příklady: Negujte uvedené výroky A:Mám dobré známky. B:2  3 C:Součet dvou kladných čísel je číslo kladné. Řešení: A´:Nemám dobré známky. B´:2>3 C´:Součet dvou kladných čísel není číslo kladné.

6 Operace s výroky 2. Složený výrok vznikne spojením výroků pomocí logických spojek Základní logické spojky: Disjunkce - A  B Konjunkce - A  B Implikace -A  B Ekvivalence - A  B

7 Operace s výroky Disjunkce A  B Čteme A nebo B Příklady: 1. výrok AZítra přijde Kamil výrok B Zítra přijde Petra. A  BZítra přijde Kamil nebo Petra. 2. Výrok AČíslo 5 je větší než . výrok BČíslo 5 je rovno . A  BČíslo 5 je větší nebo rovno .

8 Operace s výroky Konjunkce A  B Čteme A a zároveň B Příklady: 1. výrok ADnes máme matematiku. výrok B Dnes máme češtinu. A  BDnes máme matematiku a češtinu. 2. Výrok AČíslo 10 je dělitelné 2. výrok BČíslo 10 je dělitelné 5. A  BČíslo 10 je dělitelné 2 a 5 zároveň.

9 Operace s výroky Implikace A  B Čteme jestliže A, pak B Příklady: 1. výrok ABude pršet. výrok B Půjdeme do kina. A  BJestliže bude pršet, pak půjdeme do kina. 2. Výrok AUvedené číslo je sudé. výrok BČíslo je dělitelné 2. A  BJe-li číslo sudé, pak je dělitelné 2.

10 Operace s výroky Ekvivalence A  B Čteme právě když A, pak B Příklady: 1. výrok ADavid je nemocný. výrok B David nepřijde do školy. A  BDavid nepřijde do školy právě tehdy, když je nemocný. 2. Výrok AČíslo je dělitelné 6. výrok BČíslo je dělitelné 2 a 3. A  BČíslo je dělitelné 6 právě tehdy, když je dělitelné 2 a 3.

11 Anotace Materiál slouží k seznámení se základními pojmy z výrokové logiky Probírané pojmy: výrok, pravdivostní hodnota, konjunkce, disjunkce, implikace, ekvivalence, Obsahuje řešené vzorové příklady Předpokládaná doba: 30 min.

12 Zdroje: Polák J.: Přehled středoškolské matematiky. SPN Praha 1991 Petáková J.: Matematika – příprava k maturitě a k přijímacím zkouškám na vysoké školy. Prometheus Praha 2004


Stáhnout ppt "Název projektu: Podpora výuky v technických oborech Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0458 Název šablony: III/2 – Inovace a zkvalitnění výuky."

Podobné prezentace


Reklamy Google