Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Předepisování jakosti povrchu. Základní pojmy Správná funkce součástky vyžaduje nejen rozměrovou a tvarovou přesnost, ale i vhodnou jakost povrchu. Z.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Předepisování jakosti povrchu. Základní pojmy Správná funkce součástky vyžaduje nejen rozměrovou a tvarovou přesnost, ale i vhodnou jakost povrchu. Z."— Transkript prezentace:

1 Předepisování jakosti povrchu

2 Základní pojmy Správná funkce součástky vyžaduje nejen rozměrovou a tvarovou přesnost, ale i vhodnou jakost povrchu. Z pohledu funkce součástky dělíme její plochy na stykové (funkční) a volné. Z pohledu výroby mohou být plochy obrobené a neobrobené Z pohledu konečných vlastností plochy může být její povrch upravený, nebo neupravený.

3 Drsnost povrchu - Nerovnosti (výstupky a prohlubně) vzniklé obráběním samotné součásti, nebo jiného nástroje – např. kovadla, lisovacího přípravku, slévárenské formy apod. Rozlišujeme drsnost povrchu podélnou a příčnou, označujeme ji R s indexem určující metodu měření

4 Drsnost povrchu V ČR se přednostně používá průměrná aritmetická úchylka od střední čáry profilu m, označovaná R a. ČSN EN ISO 4287 předepisuje celkem 7 způsobů určení drsnosti povrchu

5 Drsnost povrchu Jsou definovány dvě řady aritmetických úchylek R a Řada základní a řada praktická. Ve výrobě se upřednostňuje řada praktická: Obsahuje 14 stupňů drsnosti a každý následující stupeň je přibližně dvojnásobkem stupně předcházejícího.

6 Drsnost povrchu Drsnost povrchu se měří drsnoměry, v provozních podmínkách se neměří, pouze zjišťuje porovnáváním

7 Předepisování drsnosti povrchu

8 a)- Základní tvar značky b)- Rozšířená značka s požadavkem odebírání materiálu c)- Rozšířená značka se zákazem odebírání materiálu

9 Předepisování drsnosti povrchu

10 a)- úplná grafická značka povolující libovolný výrobní proces b)- úplná grafická značka požadující odebírání materiálu s platností pro celý povrch (kolem dokola)

11 Předepisování drsnosti povrchu

12 Celkem 5 poloh zápisů požadavků na jakost povrchu, pro R a využíváme polohu „a“

13 Předepisování drsnosti povrchu M – směr nerovností je libovolně orientovaný

14 Poloha grafických značek Grafická značka se zapisuje podle stejných zásad jako kóty – aby písmo bylo čitelné od spodního a pravého okraje výkresu

15 Poloha grafických značek Využití odkazových čar

16 Poloha grafických značek Zápis značky k pomocné kótovací čáře

17 Poloha grafických značek Umístění značky na rámečku geometrické tolerance

18 Poloha grafických značek Umístění značek k pomocným kótovacím čarám

19 Zjednodušené označování požadavků na strukturu povrchu Převládá-li na většině povrchu součásti stejná struktura, předepíše se tato nad popisové pole výkresu a vedle v závorce se uvede základní značka bez dalšího označení:

20 Zjednodušené označování požadavků na strukturu povrchu Je-li více odlišných požadavků na strukturu povrchu, zapíší se v závorce za značku převládající struktury povrchu:

21 Zjednodušené označování požadavků na strukturu povrchu Je-li na výkrese málo místa, značku označíme písmenem malé abecedy a nad popisovým polem uvedeme vysvětlení

22 Předpis více výrobních procesů

23 Předepsání úpravy povrchu

24 Označení místa kontroly tvrdosti


Stáhnout ppt "Předepisování jakosti povrchu. Základní pojmy Správná funkce součástky vyžaduje nejen rozměrovou a tvarovou přesnost, ale i vhodnou jakost povrchu. Z."

Podobné prezentace


Reklamy Google