Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Podmět Název materiálu:VY_32_INOVACE_CJ3r0107 Název sady:Skladba pro 3.ročník Vzdělávací oblast:Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor:Český jazyk.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Podmět Název materiálu:VY_32_INOVACE_CJ3r0107 Název sady:Skladba pro 3.ročník Vzdělávací oblast:Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor:Český jazyk."— Transkript prezentace:

1 Podmět Název materiálu:VY_32_INOVACE_CJ3r0107 Název sady:Skladba pro 3.ročník Vzdělávací oblast:Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor:Český jazyk a literatura Téma:Podmět Jméno autora:Kateřina Turzová Vytvořeno dne:16.10.2012 Metodický popis – anotace:Seznámí žáky s druhy podmětu a jeho funkcí ve větě

2 SKLADBA (SYNTAX) Podmět - Po

3 Podmět (Subjekt) - základní větný člen - mluvnicky a skladebně nezávislý na jiných větných členech - obsazuje levovalenční pozici - s přísudkem vytváří základní skladební dvojici (tvarově se shodují)

4 Základní významy podmětu jsou: 1. činitel děje: Otec spravuje auto. Pes štěká. 2. nositel děje, vlastnosti či okolnosti: List se chvěje. Dopis už je napsaný. 3. cíl děje: Obilí se mlátí.

5 Podmět - mívá obvykle gramatickou formu 1. pádu, ptáme se na něj přísudkem a otázkami kdo, co? Př. Strom je zelený. (kdo, co je zelený? Strom)

6 Podmět je vyjádřen : a) podstatným jménem Lenka poslouchá muziku. Rádio hraje moc nahlas. b) přídavným jménem (zpodstatnělým) Vrátný nespal celou noc. c) zájmenem Já tam nepůjdu. Jablka, která ležela pod stromem, byla červivá a pohnilá. d) číslovkou Investovaná stovka se mi rozhodně zúročila.

7 Podmět je vyjádřen : e) infinitivem Chybovat je lidské. Je zde zakázáno kouřit. f) spojkou To tvé věčné ale mě unavuje. g) částicí Ne je mé poslední slovo. g) citoslovcem Ozvalo se jenom tiché žbluňk a žába zmizela pod hladinou rybníka. g) příslovcem Každé proč má i své proto.

8 Druhy podmětu: A) podmět vyjádřený Můj syn hraje fotbal. B) podmět nevyjádřený - je naznačen tvarem slovesa (ty) Přicházíš právě včas. C) podmět všeobecný Psali to v novinách.

9 Zvláštním příkladem jsou věty jednočlenné, které žádný podmět nemají. Př. Je mi smutno. Venku sněží.

10 Vyhledej v následujících větách podmět.: Kdo tu tak hlasitě křičí?. Raněný byl okamžitě přivezen. Letadlo šťastně přistálo. Ustoupit z požadavků se nedalo. Všechno bude připraveno včas. Kdo Raněný Letadlo Ustoupit Všechno

11 Urči, kterým slovním druhem je podmět vyjádřen: Třetí na trase zabloudil. Třetí - 4 On nic neviděl. On - 3 Netvářil se příliš nadšeně. (On) – 3 Učit se ho velmi zaměstnávalo. Učit se – 5, infinitiv Jeho ne mi znělo v uších. Ne – 9 Něco se stalo. Něco – 3 Já to určitě nebyl! Já – 3 Mirek sledoval fotbal. Mirek – 1 Nechci to už nikdy vidět. (já) – 3 Tygr hop z klece ven. Tygr – 1 Ustoupit z požadavků se jednoduše nedá. Ustoupit - 5, infinitiv Zraněný byl okamžitě převezen na jednotku intenzivní péče. Zraněný – 2.

12 Urči druh podmětu: Čekáme na příjezd vlaku. (my) – nevyjádřený Dávali to v kině minulý týden. všeobecný Nejlepší tropické ovoce prodávají v Bille. všeobecný Pro korunu by si nechal vrtat koleno. všeobecný Neznáte mě? (vy) - nevyjádřený

13 Použitá literatura: Kostečka, Jiří: Český jazyk pro 3. ročník gymnázií. Praha, SPN 2002 Mgr. Mašková, Drahuše: Český jazyk – přehled středoškolského učiva. Třebíč, Vyuka.cz 2010 Mgr. Mužíková, Olga; PhDr. Markvartová, Barbora; Mgr. Klusáčková, Lenka; PhDr. Jeřábková, Eleonora: Odmaturuj z českého jazyka. Brno, Didaktis 2010 Kvačková, Jaromíra: Opakujeme češtinu. Nová škola 2005 Havránek, Bohuslav; Jedlička, Alois: Česká mluvnice. Praha, SPN 2008


Stáhnout ppt "Podmět Název materiálu:VY_32_INOVACE_CJ3r0107 Název sady:Skladba pro 3.ročník Vzdělávací oblast:Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor:Český jazyk."

Podobné prezentace


Reklamy Google