Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PODMĚT Mgr. Michal Oblouk. PODMĚT základní větný člen není závislý na jiném výrazu ve větě s přísudkem tvoří základní skladební dvojici vyjadřuje původce.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PODMĚT Mgr. Michal Oblouk. PODMĚT základní větný člen není závislý na jiném výrazu ve větě s přísudkem tvoří základní skladební dvojici vyjadřuje původce."— Transkript prezentace:

1 PODMĚT Mgr. Michal Oblouk

2 PODMĚT základní větný člen není závislý na jiném výrazu ve větě s přísudkem tvoří základní skladební dvojici vyjadřuje původce děje, nositele činnosti, stavu nebo vlastnosti s přísudkem se shoduje v osobě a čísle ptáme se na něj otázkou KDO? CO? a přísudkem nejčastěji bývá v 1. pádě, výjimečně ve 2. pádě, popř. v předložkovém pádě – Nebylo tam nikoho. U Nováků chystají svatbu. podtrháváme jej rovnou čarou bývá vyjádřen různými slovními druhy

3 VYJÁDŘENÍ PODMĚTU 1) podstatným jménem – Žák píše úkol. Mirek čte knihu. Sníh je bílý. Chlapci se vrátili z lesa. 2) přídavným jménem – Hloupý všechno skoupí. Nemocný ležel na infekčním oddělení. 3) zájmenem – Kdosi v sále vykřikl. Já čtu. 4) číslovkou – Čtvrtý přišel na řadu. Tři už se přihlásili. 5) infinitivem slovesa – Žít znamená pracovat. Uvidět moře bylo mým velkým přáním. 6) neohebným slovním druhem – Každé proč má své proto. V sále se ozvalo tichounké psst. Jeho důrazné ne mě překvapilo.

4 NEVYJÁDŘENÝ PODMĚT je zřejmý z tvaru slovesa je znám z předchozí věty je znám ze situace nebo ze souvislosti můžeme ho nahradit osobním zájmenem Pracuji. ( JÁ ) Přijdeš dnes do školy? ( TY ) Pilně se učila. ( ONA ) Letos nepojedeme na dovolenou. ( MY ) Lehl si do postele. ( ON ) Proč jste nám nezavolali? ( VY ) Slyšeli o tom v televizi. ( ONI )

5 VŠEOBECNÝ PODMĚT podmět není vyjádřen, není ani znám, není konkrétní životný osobní podmět – lidé, člověk, někdo, všichni ve všech osobách kromě 1. osoby jednotného čísla často v rčeních a přirovnáních Jak si usteleš, tak si lehneš. Jako by hrách na stěnu házel. Sníh ušleháme v míse. Ovoce jíme omyté. Během letu nekuřte! Hlásili to v rozhlase. V divadle hrají Prodanou nevěstu.


Stáhnout ppt "PODMĚT Mgr. Michal Oblouk. PODMĚT základní větný člen není závislý na jiném výrazu ve větě s přísudkem tvoří základní skladební dvojici vyjadřuje původce."

Podobné prezentace


Reklamy Google