Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KERAMIKA 2 Keramické hmoty, glazury, nástroje a pomůcky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KERAMIKA 2 Keramické hmoty, glazury, nástroje a pomůcky."— Transkript prezentace:

1 KERAMIKA 2 Keramické hmoty, glazury, nástroje a pomůcky

2 KERAMICKÁ HMOTA (hlíny a jíly) = speciálně upravená hlína určená k vypálení Dále se zpracovává modelováním, točením nebo litím. Keramická hlína musí být pečlivě zpracovaná (prohnětená), zbavená nečistot a vzduchových bublin. S čím pracujeme?

3 Keramická hlína (točírenská, modelovací)

4 Nástroje a pomůcky:  špachtle (hladítka)  dřevěné nože  očka  kovová škrabka  kovová struna s kolíčky  ostrý nůž  kuchyňský váleček  dřevěné laťky  pevná podložka  hrubší tkanina  houbička na začištění ploch Foto autor

5 Hrnčířský kruh - poprvé se objevil ve 2 tisíciletí př. n. l. v Egyptě, na Středním východě (Mezopotámie) a v Asii, ale kořeny nacházíme v Číně. Foto autor Elektrický Tzv. kopací Od roku 1878 se k pohonu hrnčířského kruhu používá také strojní a později elektrický pohon.

6 Sušení Vodu, která je obsažena v keramické hlíně odstraňujeme pomalým sušením. Kratší doba sušení – výrobek zavadne. Kožený stav výrobku – v polovině doby sušení (již nemění tvar a křehkost je menší než po úplném vyschnutí). Dosušovací fáze – povrch výrobku je suchý, ale uvnitř je hlína vlhká. Dokonale suchý výrobek je určen k vypálení v keramické peci.

7 Zdobení nevypáleného střepu Hliněný výrobek v mírně zavadlém stavu zdobíme:  rytím  prořezáváním  vtlačováním  nalepováním hliněných prvků  engobováním Engoba (nástřepí) = různě zbarvené hlinky, které naléváme, stříkáme, nanášíme štětcem na výrobek v koženém stavu. Zaschlou barevnou vrstvu můžeme proškrábnout ostrým nástrojem na střep (technika podobná sgrafitu).

8 Pálení keramiky Dokonale suchý výrobek pálíme v keramické peci. Teplota závisí na typu hlíny. Přežah a tvrdý výpal. Foto autor

9 Zdobení vypáleného střepu (glazováním) Glazování = zdobení glazurami, které roztavením v keramické peci vytvoří na povrchu výrobku sklovitý povlak, dodají mu barevnost,lesk a impregnaci. Jemný prášek ředíme vodou, hustota připomíná smetanu. Glazura se nanáší na čistý střep technikou tupování, duté tvary poléváme nebo máčíme. Pozor! Před vypálením očistit spodní stranu výrobku od glazury.

10 Ukázky prací: Foto autor

11 Použitá literatura, zdroj: Bauer A. – Lexikon výtvarného umění, Nakladatelství FIN, Olomouc 1996, ISBN Rada P. – Techniky keramiky, AVENTINUM 1996, ISBN Nedvědová Z., Zatloukalová I. – Výtvarná tvorba, Rubico Olomouc 2000, ISBN


Stáhnout ppt "KERAMIKA 2 Keramické hmoty, glazury, nástroje a pomůcky."

Podobné prezentace


Reklamy Google