Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jak na hrnčířském kruhu vyrobit aromalampu

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jak na hrnčířském kruhu vyrobit aromalampu"— Transkript prezentace:

1 Jak na hrnčířském kruhu vyrobit aromalampu
Popis práce s keramickou hmotou

2 ZÁKLADNÍ INFORMACE Použijeme šamotovou hlínu s teplotním rozsahem C°. Pro ochranu našich šatů se oblékneme do pracovního oděvu a hodit se bude také hadr na utírání rukou. Po výpalu bude mít náš výrobek světlou barvu střepu. Pod pojmem střep rozumíme tloušťku stěny výrobku.

3 POMŮCKY Nádoba na vodu (tzv. kalník) Houbička Struna (vlasec) Čepílek
Obkročák Nůž Podložku na výrobek

4 KERAMICKÁ HLÍNA Jedná se vlastně o jíl, který po úpravách a přidáním dalších materiálů získá plasticitu a odolnost vůči vysokým teplotám.

5 CENTROVÁNÍ Na desce prohněteme kus hlíny (podobně jako těsto na vánoční cukroví), aby se odstranily případné vzduchové bubliny. Vytvarujeme do koule, rázným pohybem připevníme na hrnčířský kruh a lehce vytvarujeme do bochánku.

6 CENTROVÁNÍ Pravou nohou na pedálu roztočíme kruh na nejvyšší obrátky a namočenýma rukama stlačujeme hlínu ze všech stran rovnoměrně směrem ke středu. Lokty máme pro větší oporu opřeny o kolena nebo stehna.

7 CENTROVÁNÍ Tento postup opakujeme do té doby, než se nám podaří tvar zacentrovat. Ruce dle potřeby namáčíme, lokty máme stále opřené o kolena, občas otřeme kruh houbičkou.

8 CENTROVÁNÍ Přítlakem mezi prsty a dlaněmi zmáčkneme hlínu a vyženeme ji tak do výšky. Palcem stlačíme hlínu pomalejším pohybem dolů a zbavíme ji dalších vzduchových bublin. V konečné fázi zacentrujeme hlínu jemným stlačením prstů a dlaní tak, aby se výsledek „nevrtěl“.

9

10 ZÁKLADNÍ TVAR Zvolníme rychlost kruhu, palcem vyhledáme střed tvaru, přitlačením vytvoříme díru tak, abychom dole cítili přibližně 0,5 cm silný střep-dno výrobku. Prsty na okrajích neustále hlídáme zacentrovanost.

11 ZÁKLADNÍ TVAR Z vytvořené díry palcem nebo ukazovákem podepřeným o druhou ruku pomalu v rytmu otáček kruhu roztahujeme hlínu do stran. Přibližně do takové šířky jakou má mít budoucí výrobek. Druhou ruku zvnějšku hlídáme zacentrovaný tvar a palcem druhé ruky okraj střepu.

12 TVAR KACHLICE Prsty nebo palcem upravíme dno, zarovnáme a vyhladíme případné nerovnosti a můžeme začít s vytahováním střepu do výšky. Ukazováčky obou rukou uchopíme střep těsně u dna. Oporu získáme zaklesnutím palců. Ukazováčky lehce zmáčkneme střep tak, aby nad nimi vznikla malá boulička, kterou pak pomalu v rytmu otáček kruhu vytahujeme rovně nahoru. Tento postup opakujeme do té doby než se nám vytvoří střep o síle cca 0,5 cm.

13 TVAR KACHLICE Při vytahování střepu si hlídáme horní okraj, který by jsme neměli nechat příliš tenký, naopak je lepší vytvarujeme-li ho silnější než je střep výrobku, uchopíme jej lehce mezi palcem a ukazovákem levé ruky a zároveň ho s citem stlačujeme dolů ukazovákem pravé ruky. Tak si vytvoříme pevný a úhledný okraj. S pomocí čepelky vytvoříme požadovaný tvar tak, že ji levou rukou lehce přiložíme ke kachlici v protisměru točení kruhu a prsty druhé ruky uvnitř tlačíme proti ní. Postupujeme odspodu nahoru.

14 KONEČNÉ ÚPRAVY Promáčklý tvar vznikne tlakem prstů zvenku proti prstům uvnitř kachlice samozřejmě při mírných otáčkách kruhu a pohybem nahoru. Otevřený okraj vytvoříme naopak a lehkým stočením směrem ven. Nožičku vytvarujeme citlivým vmáčknutím prstu. Konečný výrobek vyhladíme a odstraníme kal a vodu ze dna houbičkou.

15 ODŘÍZNUTÍ Z KRUHU Zastavíme kruh, osušenýma rukama napneme strunku a hotový výrobek odřízneme jednorázovým pohybem buď k sobě nebo od sebe. Může se stát, že zvláště u více plastických hlín bude nutné odřezávat vícekrát (mají tendence se „přicucávat“ ke kruhu).

16 MĚŘĚNÍ VELIKOSTI Obkročákem změříme velikost vnějšku a vnitřku výrobku a tuto velikost si uchováme k pozdějšímu měření nádobky na vonný olej, kterou vytočíme stejným způsobem jako aromalampu, jen s tím rozdíle, že použijeme menší kus hlíny a tvar přizpůsobíme tak, aby dobře zapadl do vršku aromalampy.

17 PROŘEZÁNÍ DEKORU Hotový výrobek suchýma rukama sundáme z kruhu na podložku, necháme několik hodin zavadnout tzv.“kožovitý stav“ kdy se lépe dodělávají detaily. Pak nožíkem načrtneme tvar dekoru, který chceme prořezávat. Je důležité rozvrhnout si jej tak, aby měl dost opor ve stěně výrobku a nepropadl se.

18 PROŘEZÁNÍ DEKORU Nezapomeneme také na zadní otvor pro vložení svíčky. Po vyřezání zamyjeme okraje houbičkou. Výrobek necháme několik dní schnout a poté vypálíme v peci na tzv.přežah což je cca C°.

19 HOTOVÁ AROMALAMPA Po přežahu výrobky naglazujeme, použít můžeme různé barvy, i více najednou. Důležité je, aby teplota, kterou potřebuje daná glazura odpovídala té, na kterou jí budeme pálit na ostrý výpal tj. od C° . Pozn.Při glazování nezapomeneme otřít spodek nádoby, aby se při výpalu nespekl s pálicí podložkou. Ze stejného důvodu také obě části budeme pálit odděleně.

20 TESTíček OTÁZKA 1: Jak v keramické terminologii říkáme stěně výrobku?
a) štěně b) střep OTÁZKA 2: Co je obkročák? a) pomůcka pro měření b) tanec keramiků OTÁZKA 3: Co / kdo je kalník? a) opilý hrnčíř b) nádoba na vodu

21 OTÁZKA 4: První krok při tvorbě na hrnčířském kruhu?
a) odříznutí výrobku b) centrování OTÁZKA 5: Co je kožovitý stav? a) zavadnutí výrobku b) vzácný druh choroby způsobený dlouhodobým točením na hrnčířském kruhu OTÁZKA 6: Líbila se prezentace? a) ne – jdu si dát točenou Kofolu b) ano – točení je lepší než točená Kofola

22 KONEC vyrobila Veronika Obrazová
2006


Stáhnout ppt "Jak na hrnčířském kruhu vyrobit aromalampu"

Podobné prezentace


Reklamy Google