Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_CH1 – 16 Základy laboratorní techniky AUTOR: Mgr. Jana Krajinová VYTVOŘENO: září 2011 STRUČNÁ ANOTACE: Praktické činnosti z chemie. Téma:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_CH1 – 16 Základy laboratorní techniky AUTOR: Mgr. Jana Krajinová VYTVOŘENO: září 2011 STRUČNÁ ANOTACE: Praktické činnosti z chemie. Téma:"— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_CH1 – 16 Základy laboratorní techniky AUTOR: Mgr. Jana Krajinová VYTVOŘENO: září 2011 STRUČNÁ ANOTACE: Praktické činnosti z chemie. Téma: Práce se skleněnými trubicemi. Časová náročnost: 1 vyučovací hodina v součinnosti s elektronickou verzí učebnice FRAUS Chemie 8 a 9. Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2 Laboratorní pomůcky

3 Nalévání kapalin po tyčince K pozvolnému nalévání kapalin používáme skleněnou tyčinku. Lijeme tak, aby proud stékal po tyčince a vnitřní stěně nádoby.

4 Nalívání kapalin do zkumavky Do zkumavky nalíváme kapalinu tak, že zkumavku držíme mezi palcem a ukazováčkem ve výši očí, ale v dostatečné vzdálenosti od očí. Nebezpečné látky lijeme do zkumavky upevněné v držáku na stojanu.

5 Míchání - skleněnou tyčinkou - krouživým pohybem nádoby Nálevka – pro kapaliny Násypka – pro pevné sypké látky

6 Odměřování objemu kapalin Odhadem - KÁDINKY

7 ODMĚRNÁ ZKUMAVKA ODMĚRNÁ BAŇKA

8 ODMĚRNÝ VÁLEC, PIPETY A BYRETA

9 Přesný objem

10 ODMĚŘOVÁNÍ OBJEMU BYRETOU TITRACE

11 Sestavení aparatur

12 křížová svorka držák

13 filtrační kruh varný kruh

14 použití křížové svorky

15 Filtrační aparatura a skládání filtru

16 Destilační aparatura a chladiče

17 Zahřívání plynové kahany

18 Lihový kahan

19 zahřívání v kleštích

20 žíhání v trianglu a kelímku

21 zahřívání látky ve zkumavce Zkumavku vložíme šikmo nad plamen tak, aby její ústí směřovalo bezpečným směrem.

22 zahřívání na vodní lázni

23 důkaz a zkouška čistoty vodíku

24 Měření teploty

25 Měření pH

26 Úprava skleněných trubic ŘEZÁNÍ: skleněnou trubici položíme na pevnou podložku a mírným tlakem hranou trojhranného pilníku nebo speciálního nože na sklo vedeme jeden řez. Trubici pak uchopíme oběma rukama tak, že palce opřeme z obou stran těsně proti místu řezu a trubici zlomíme. Nařezané trubičky hned otavíme tak, že je vložíme do nesvítivého plamene.

27 Úprava skleněných trubic Vytahování skleněných trubic v kapiláry Sklo za neustálého otáčení zahříváme uprostřed. V okamžiku, kdy sklo změklo, vyjmeme trubičku z plamene a silným tahem do stran vytáhneme kapiláru.

28 Úprava skleněných trubic Ohýbání skleněných trubiček. Skleněnou trubicí neustále otáčíme a zahříváme po celé délce budoucího ohybu. Když sklo změkne, vyjmeme z plamenu a pomalu ohneme tak, že část, která byla naposledy v plamenu, tvoří vnitřní stranu ohybu.

29 POZOR Sklo chladne pomalu. Je nutné pokládat na nehořlavou podložku a nechat bez doteku dostatečnou dobu. Použité obrázky: Učebnice Chemie 8 a 9 FRAUS www.ped.muni.cz/wchem/sm/hc/labtech/pages/rezanísklenenych.html www.natur.cuni.cz/anorchem/LabTech/Text/LT.pdf


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_CH1 – 16 Základy laboratorní techniky AUTOR: Mgr. Jana Krajinová VYTVOŘENO: září 2011 STRUČNÁ ANOTACE: Praktické činnosti z chemie. Téma:"

Podobné prezentace


Reklamy Google