Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_CH1 – 12 Kovy – plamenové zkoušky AUTOR: Mgr. Jana Krajinová VYTVOŘENO: duben 2011 STRUČNÁ ANOTACE: Praktické činnosti z chemie pro 8. ročník.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_CH1 – 12 Kovy – plamenové zkoušky AUTOR: Mgr. Jana Krajinová VYTVOŘENO: duben 2011 STRUČNÁ ANOTACE: Praktické činnosti z chemie pro 8. ročník."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_CH1 – 12 Kovy – plamenové zkoušky AUTOR: Mgr. Jana Krajinová VYTVOŘENO: duben 2011 STRUČNÁ ANOTACE: Praktické činnosti z chemie pro 8. ročník. Téma: barvení plamene kationty kovů. Časová náročnost: 1 vyučovací hodina v součinnosti s elektronickou verzí učebnice FRAUS Chemie 8 Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2 KOVY Většina prvků v periodické soustavě jsou kovy. Typickými kovy jsou například železo, měď, zinek, olovo, hliník, cín … Jaké jsou jejich typické vlastnosti?

3 Vlastnosti kovů kujnost a tažnost

4 lesk

5 elektrická a tepelná vodivost

6 reakce s kyselinami za vzniku vodíku

7 Některé kationty kovů charakteristicky barví plamen

8 Kahan v chemické laboratoři

9 Kahany

10 Plynové kahany: Bunsenův a Tecluho

11 Hoření plynového kahanu Na obrázku vidíš produkty hoření plynového kahanu. Jaké jsou reaktanty této reakce?

12 Teplotní zóny plamene. Ve které části plamene je nejvyšší a nejnižší teplota?

13 Laboratorní práce PLAMENOVÉ ZKOUŠKY POSTUP: 1) Platinový nebo ocelový drátek očisti střídavým namáčením do roztoku zředěné kyseliny chlorovodíkové a vkládáním do nesvítivého plamene. 2) Drátek namoč do roztoku soli a vlož do spodní části plamene. 3) Pozoruj a zapiš zbarvení plamene. 4) Drátek znovu důkladně očisti stejným způsobem a zjisti, jak zbarví plamen další kovové kationty v roztocích.

14 Zbarvení plamene

15 Použité obrázky vlastní foto učebnice Chemie 8 FRAUS http://www.ped.muni.cz/wchem/sm/hc/labtech/pages/prace_kahany.html http://cs.wikipedia.org/wiki/Plynov%C3%BD_kahan


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_CH1 – 12 Kovy – plamenové zkoušky AUTOR: Mgr. Jana Krajinová VYTVOŘENO: duben 2011 STRUČNÁ ANOTACE: Praktické činnosti z chemie pro 8. ročník."

Podobné prezentace


Reklamy Google