Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Filtrace Typy filtrů, druhy filtrací. Filtrace  Slouží k oddělení pevné fáze od kapalné.  Prochází-li směs pevné a kapalné látky přepážkou s malými.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Filtrace Typy filtrů, druhy filtrací. Filtrace  Slouží k oddělení pevné fáze od kapalné.  Prochází-li směs pevné a kapalné látky přepážkou s malými."— Transkript prezentace:

1 Filtrace Typy filtrů, druhy filtrací

2 Filtrace  Slouží k oddělení pevné fáze od kapalné.  Prochází-li směs pevné a kapalné látky přepážkou s malými póry, kapalina proteče a pevná fáze se zachytí na filtru.  Kapalina, která proteče filtrem se nazývá filtrát.  Pevnou fázi zachycenou na filtru označujeme jako filtrační koláč.

3 Ochota ke spolupráci je v laboratoři vítaná a pro některé činnosti nezbytná, nicméně……

4 …filtraci musí (s elegancí sobě vlastní) zvládnout každý sám

5 Typy filtrů 1. Filtrační papír - druhy  pro kvalitativní analýzu • větší póry – rychlejší filtrace – ale zachyceny jsou pouze objemnější částice • menší póry – pomalejší filtrace – zachyceny jsou i jemné částice  – tzv. bezpopelový filtrační papír  pro kvantitativní analýzu – tzv. bezpopelový filtrační papír • hmotnost popela po vyžíhání je tak nízká, že neovlivňuje výsledek stanovení obsahu látky • vyrábí se rovněž s různou velikostí pórů

6 . Skleněné nebo porcelánové frity 2. Skleněné nebo porcelánové frity  pórovité destičky, většinou zatavené v kelímcích nebo nálevkách  vyrábějí se s různou velikostí pórů  používají se pro filtraci kapalných směsí, které by reagovali s filtračním papírem – např. koncentrované kyseliny a zásady, silná oxidační činidla apod.  pro zachování správné funkce frity je nutné ji hned po použití vyčistit  nejprve mechanicky – vysypat pevnou látku z frity  poté protiproudem horké vody, posléze studené, nakonec propláchnout destilovanou vodou  případně použít zředěnou kyselinu chlorovodíkovou za tepla, poté promýt vodou a destilovanou vodou.

7 3. Membránové filtry  póry fitrů jsou tak malé, že zachytí i drobné mikroorganismy a bakterie 4. Vlněné nebo lněné tkaniny napnuté na rámu  K filtrování objemných částí

8 Způsoby provedení filtrace  jednoduchá filtrace  filtrace za horka  filtrace za sníženého tlaku  tlaková filtrace Další způsoby oddělení pevné a kapalné fáze  čeření a následná filtrace  odstřeďování  dekantace

9 Jednoduchá filtrace Filtrační aparatura obsahuje:  stojan s filtračním kruhem  nálevku  filtrační papír, případně jiný typ filtru  jímací nádobu – většinou kádinku

10 Zásady správné filtrace  filtrační papír (hladký nebo skládaný-podle potřeby) sahá 1cm pod okraj nálevky  filtr zvlhčíme rozpouštědlem  filtrovanou směs naléváme po tyčince-plníme asi do ¾ objemu nálevky  stonek nálevky se dotýká stěny kádinky, není však ponořen do filtrátu  Je-li první podíl filtrátu zakalený, vrátíme jej zpět na filtr- dokud není filtrát čirý.  Nepodaří-li se získat čirý filtrát je nutno zvolit filtrační papír s menšími póry.


Stáhnout ppt "Filtrace Typy filtrů, druhy filtrací. Filtrace  Slouží k oddělení pevné fáze od kapalné.  Prochází-li směs pevné a kapalné látky přepážkou s malými."

Podobné prezentace


Reklamy Google