Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_CH1 – 03 Destilace AUTOR: Mgr. Jana Krajinová VYTVOŘENO: duben 2011 STRUČNÁ ANOTACE: Praktické činnosti z chemie pro 8. ročník. Téma: oddělování.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_CH1 – 03 Destilace AUTOR: Mgr. Jana Krajinová VYTVOŘENO: duben 2011 STRUČNÁ ANOTACE: Praktické činnosti z chemie pro 8. ročník. Téma: oddělování."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_CH1 – 03 Destilace AUTOR: Mgr. Jana Krajinová VYTVOŘENO: duben 2011 STRUČNÁ ANOTACE: Praktické činnosti z chemie pro 8. ročník. Téma: oddělování složek směsí – destilace. Časová náročnost: 1 vyučovací hodina v součinnosti s elektronickou verzí učebnice FRAUS Chemie 8 Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2 Z jakých složek se skládají následující roztoky ? 1) červené víno 2) roztok modré skalice

3 Z jakých složek se skládají následující roztoky ? 1)červené víno: voda, líh (ethanol) … 2) roztok modré skalice voda, modrá skalice (pentahydrát síranu měďnatého)

4 Navrhni, jak bychom mohli tyto složky od sebe alespoň částečně oddělit. voda – ethanol voda – modrá skalice

5 Popiš, co se stane, když budeme zahřívat: 1) červené víno2) roztok modré skalice

6 Zjisti, teplotu varu: lihu vody

7 Teplota varu líh: 78 stupňů Celsia voda: 100 stupňů Celsia

8 Při zahřívání roztoku se látka, která má nižší teplotu varu, začne vypařovat – měnit se v plyn. 1)roztok – červené víno: při teplotě 78 stupňů se odpařuje LÍH neboli ETHANOL Plyn můžeme ochladit a odvádět do jiné nádoby. 2) roztok modré skalice: při teplotě 100 stupňů se odpařuje VODA

9 Destilace Popiš destilační aparaturu a vysvětli průběh destilace červeného vína

10 Popiš destilační aparaturu.

11 Destilace Popiš zjednodušenou destilační aparaturu a průběh destilace roztoku modré skalice.

12 Destilace je metoda, kterou oddělíme složky ………………………………..

13 Destilace je metoda, kterou oddělíme složky roztoku, které mají odlišnou teplotu varu. Při zahřívání roztoku se níže vroucí složka mění na plyn, který odchází do chladiče, kde opět zkondenzuje na kapalinu.

14 Příklady využití destilace Výroba pálenky (destilátů, alkoholických nápojů s vysokým obsahem alkoholu)

15 Složitá destilace se používá při zpracování ropy.

16 LABORATORNÍ PRÁCE - DESTILACE Úkol: Pomocí destilace odděl z roztoku malé množství kapaliny, zaznamenej teplotu, při které došlo k odpařování a popiš destilát. Pomůcky: žákovská laboratorní souprava: široká a úzká zkumavka, zahnutá skleněná trubička - chladič, kádinka se studenou vodou, zátka se dvěma otvory, teploměr, kahan, zápalky. Chemikálie: vhodné roztoky pro destilaci: roztok modré skalice, červené víno, pomerančový džus … Postup: 1) Sestav destilační aparaturu. 2) Do jedné třetiny široké zkumavky nalij roztok. 3) Opatrně pomalu zahřívej a sleduj teplotu. Zapiš teplotu, která se již nezvyšovala a docházelo k odpařovaní. 4) Až získáš asi 1 ml destilátu, zkumavku s destilá- tem vysuň z chladiče a zhasni kahan.

17 Použité obrázky: http://www.google.cz/imgres?q=destilace&hl=cs&sa=X&biw=1680&bih=918&tbm=isch&prmd=imv ns&tbnid=aUNqJnL7CGF4_M:&imgrefurl=http://dum-a-zahrada.megainzerce.cz/ostatni-dum- zahrada/praha-vychod/mini-destilacni-kolony- 208921.htm&docid=VgvwzyXpzrJMnM&imgurlhttp://www.flickr.com/photos/dimhap/3700228505 Učebnice Chemie 8 FRAUS


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_CH1 – 03 Destilace AUTOR: Mgr. Jana Krajinová VYTVOŘENO: duben 2011 STRUČNÁ ANOTACE: Praktické činnosti z chemie pro 8. ročník. Téma: oddělování."

Podobné prezentace


Reklamy Google