Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jméno třída. Zařazení: říše Fungi - houby » třída Leotiomycetes » řád Helotiales - voskovičkotvaré » čeleď Sclerotiniaceae – hlízenkovitéFungiLeotiomycetesHelotialesSclerotiniaceae.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jméno třída. Zařazení: říše Fungi - houby » třída Leotiomycetes » řád Helotiales - voskovičkotvaré » čeleď Sclerotiniaceae – hlízenkovitéFungiLeotiomycetesHelotialesSclerotiniaceae."— Transkript prezentace:

1 jméno třída

2 Zařazení: říše Fungi - houby » třída Leotiomycetes » řád Helotiales - voskovičkotvaré » čeleď Sclerotiniaceae – hlízenkovitéFungiLeotiomycetesHelotialesSclerotiniaceae Patří mezi parazitické askomycety, které způsobují moniliózu. Moniliová hniloba se vyskytuje ve dvou formách jako hnědá nebo černá hniloba. Monilia fructigena - Hlízenka ovocná

3 Hlízenka ovocná se rozmnožuje pouze nepohlavně – konidiemi. Napadená část plodu nejdříve hnědne a na povrchu se zjevují soustředěně uspořádané kruhy drobných polštářků s konidiemi. Jejich barva je nejdříve bílá, ale pak přechází přes žlutou až do hnědé. Rozmnožování:

4 Výskyt: Červenec až listopad na plodech především jabloní a hrušní.

5 Houba přezimuje v podobě vícebuněčného podhoubí na napadených mumifikovaných plodech, na kterých se počátkem léta vytvářejí polštářky nových konidií, které jsou zdrojem pro další infekce. Konidie se šíří na značnou vzdálenost větrem, vodou a hmyzem. Na intenzitu šíření má vliv vzdušná vlhkost a mechanické poranění plodů. Ochrana: k důležitým opatřením patří především likvidace zdroje infekce, sbírání shnilých a mumifikovaných plodů. Mezi preventivní zásahy patří také boj proti hmyzu. V sadech, které se ošetřují proti strupovitosti a hmyzím škůdcům, je výskyt moniliové hniloby minimální. Spóry


Stáhnout ppt "Jméno třída. Zařazení: říše Fungi - houby » třída Leotiomycetes » řád Helotiales - voskovičkotvaré » čeleď Sclerotiniaceae – hlízenkovitéFungiLeotiomycetesHelotialesSclerotiniaceae."

Podobné prezentace


Reklamy Google