Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:"— Transkript prezentace:

1 Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, Opava Název operačního programu: OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, oblast podpory 1.5 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/ Název projektu: Zvyšování klíčových aktivit Předmět, ročník: Materiály, 2. ročník Název sady vzdělávacích materiálů: Dřevo jako materiál pro truhlářskou výrobu Sada číslo: ICT-102A Pořadové číslo vzdělávacího materiálu: 02 Označení vzdělávacího materiálu: VY_32_INOVACE_ICT-102A-02 Téma vzdělávacího materiálu: Houby poškozující dřevo – rozdělení hub, poškození způsobené houbami Druh učebního materiálu: Prezentace Autor: Mgr. Miroslav Weisz Anotace: Prezentace se zaměřuje na procvičení učiva o druzích hub poškozujících dřevo a vadách, které ve dřevě způsobují Metodické poznámky: Materiál je vhodný pro učební obor truhlář a operátor dřevařské a nábytkářské výroby Datum vytvoření: Ověření ve výuce:

2 Houby poškozující dřevo
Rozdělení hub, poškození způsobené houbami.

3 Houby poškozující dřevo
Dřevozbarvující houby Dřevokazné houby Modré zbarvení - především dřeva borovice, smrku a modřínu. Červené zbarvení - především u smrku, někdy u buku. Černé zbarvení - především u dubu. Hnědé zbarvení - především na dubu. Šedohnědé zbarvení - především na jehličnatém dřevě. Celulózovorné - rozkládají především celulózu , dřevo tmavne a vzniká destruktivní hnědá hniloba. Ligninovorné - rozkládají nejdříve lignin, dřevo světlá a vzniká korozivní bílá hniloba.

4 Dřevozbarvující houby
Živí se zásobními látkami obsaženými v buněčných dutinách. Chemické látky vypouštěné do dřeva nezpůsobují jeho rozklad. Nezpůsobují závažné poškození mechanických vlastností dřeva. Jedná se hlavně o estetickou vadu. Napadají živé stromy, čerstvě pokácené i špatně uložené čerstvé řezivo. K životu potřebují poměrně velkou vlhkost %

5 Dřevokazné houby Vypouštějí do dřeva enzymy, které rozkládají dřevní hmotu. Rozložené dřevo následně stravují. Výrazně zhoršují mechanické i fyzikální vlastnosti dřeva. Způsobují nevratné poškození a postupně úplnou degradaci dřevní hmoty. Dřevo se stává nepoužitelným.

6 Zbarvení dřeva Vzniká jako důsledek napadení dřevozbarvujícími houbami. Vzniká v důsledku zapaření čerstvě pokáceného dřeva, hlavně u listnatých bezjádrových dřevin. Vzniká jako první stádium napadení dřeva dřevokaznými houbami. Proniká do různé hloubky a projevuje se jako skvrny a pruhy. Nejvýznamnější je zamodralost jehličnatého dřeva.

7 Hniloba Je to změna: - barvy, struktury, mechanických vlastností, fyzikálních vlastností. K těmto nevratným změnám dochází vlivem rozkladu dřeva dřevokaznými houbami.

8 Druhy hniloby podle zbarvení
HNĚDÁ HNILOBA vyskytuje se hlavně u jehličnatých dřevin na napadeném dřevě se objevují odstíny hnědé, červené až tmavě šedé barvy objem dřeva se zmenšuje a vznikají praskliny dřevo se rozpadá na kostky a vzniká tzv. destruktivní hniloba

9 HNĚDÁ HNILOBA Obrázek č Obrázek č. 2.

10 Druhy hniloby podle zbarvení
BÍLÁ HNILOBA vyskytuje se převážně u jehličnatých dřevin napadené dřevo se jeví jako světlejší – nažloutlé, bílé, bílošedé vzniká tzv. mramorování s výraznými černými klikatými čarami dřevo výrazně měkne a tvoří se v něm dutiny dřevo se drobí a vzniká tzv. korozivní hniloba.

11 BÍLÁ HNILOBA Obrázek č Obrázek č. 4.

12 Druhy hniloby podle stupně narušení dřeva
Dřevozbarvující stádium - jen změna barvy. Tvrdá hniloba - dřevo má již zhoršené mechanické vlastnosti, ale při zkušebním zabití hřebíků, hřebík ještě ve dřevě drží. Měkká hniloba - zabitý hřebík ve dřevě nedrží, dřevo je výrazně měkčí a začíná se rozpadat. Trouchnivost - poslední stádium hniloby, dřevo se rozpadá.

13 TROUCHNIVOST A ROZPAD DŘEVA
Obrázek č Obrázek č. 6.

14 Seznam použitých zdrojů
Obrázek č. 1 - Zeidler: lexikon vad. [online]. [cit ]. Dostupné z: Obrázek č. 2 - Zeidler: lexikon vad. [online]. [cit ]. Dostupné z: Obrázek č. 3 - Zeidler: lexikon vad. [online]. [cit ]. Dostupné z: Obrázek č. 4 - Zeidler: lexikon vad. [online]. [cit ]. Dostupné z: Obrázek č. 5 - Zeidler: lexikon vad. [online]. [cit ]. Dostupné z: Obrázek č. 6 - Zeidler: lexikon vad. [online]. [cit ]. Dostupné z: Autorem obrázků je Ing. Aleš Zeidler, Ph.D., který dal souhlas použít výše uvedené materiály. KŘUPALOVÁ, Zdeňka. Nauka o materiálech: pro 1. a 2. ročník SOU učebního oboru truhlář. 3., upr. vyd. Praha: Sobotáles, 2008, 253 s. ISBN ŽÁK, Jaroslav. Ochrana dřeva ve stavbě: odborná příručka pro stavebníky, investory, projektanty a architekty. Vyd. 1. Praha: ARCH, 1998, 93 s. ISBN

15 Otázky k opakování a ověření učiva
1. Jak poškozují dřevo dřevozbarvující houby? 2. Jak poškozují dřevo dřevokazné houby? 3. Vysvětli pojem hniloba dřeva. 4. Jaké druhy hniloby rozeznáváme podle barvy? Popiš, jak se projevují.


Stáhnout ppt "Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:"

Podobné prezentace


Reklamy Google