Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:"— Transkript prezentace:

1 Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, Opava Název operačního programu: OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, oblast podpory 1.5 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/ Název projektu: Zvyšování klíčových aktivit Předmět, ročník: Materiály, 2. ročník Název sady vzdělávacích materiálů: Dřevo jako materiál pro truhlářskou výrobu Sada číslo: ICT-102A Pořadové číslo vzdělávacího materiálu: 05 Označení vzdělávacího materiálu: VY_32_INOVACE_ICT-102A-05 Téma vzdělávacího materiálu: Nejběžnější druhy dřevokazného hmyzu Druh učebního materiálu: Prezentace Autor: Mgr. Miroslav Weisz Anotace: Prezentace se zaměřuje na procvičení učiva o dřevokazném hmyzu Metodické poznámky: Materiál je vhodný pro učební obor truhlář a operátor dřevařské a nábytkářské výroby Datum vytvoření: Ověření ve výuce:

2 Nejběžnější druhy dřevokazného hmyzu
KŮROVCI, TESAŘÍCI, ČERVOTOČI, HRBOHLAVOVÉ, PIPLOŘITKY

3 Vývojový cyklus hmyzu Obr. 1.

4 Kůrovci Do této podčeledi brouků patří také lýkožrouti.
Mají válcovité černohnědé lesklé tělo o velikosti až 5 mm. Svými požerky nezasahují do dřeva, požírají mízové pletivo - lýko. Kůrovci napadají listnaté, ale především jehličnaté stromy. Za normálních podmínek napadají ležící odumřelé stromy z polomu, nemocné a oslabené stromy. Při větším přemnožení napadají i zdravé stromy. Jedná se zejména o přemnožení lýkožrouta smrkového. V současné době působí obrovské škody ve smrkových porostech na území celé republiky.

5 Lýkožrout smrkový Obr. 2.

6 Tesaříci Jedná se o velkou čeleď brouků s mnohými rody a druhy.
Některé napadají jen živé stromy, jiní čerstvě pokácené dříví a také suché a zabudované dřevo. Poškozují jehličnaté i listnaté dřevo. Chodbičky larev jsou hluboké, oválné, vyplněné třískovou drtí. Největší z tesaříku je tesařík obrovský (až 5 cm)

7 Tesařík krovový Je to nejnebezpečnější živočišný škůdce na zabudovaném dřevě. Napadá jen jehličnaté dřevo. Je hnědočerný, dorůstá velikosti až 22 mm Vytváří široké, dlouhé a hluboké chodby. Miluje teplo, proto se mu dobře daří v letním období na půdách v krovech. Larvy nezahynou ani při silných mrazech, jen jejich aktivita se zastaví. Živí se především bělovým dřevem.

8 Tesařík krovový Obr. 3.

9 Červotoči Existuje celá řada druhů červotočů, kteří se liší zbarvením a velikostí. Tvoří hustou síť chodbiček o průměru 2 – 2,5 mm. Napadají zabudované dřevo, k vývoji jim stačí vlhkost dřeva nad 10%. Škody působí hlavně na nábytku, starožitnostech, dřevořezbách, podlahách. Larva má délku okolo 6 mm, v jednom kusu nábytku se jich může vyskytovat stovky, až tisíce. Má rád chladnější, vlhčí a nevětrané prostory. V obydlích nejvíce škodí červotoč proužkovaný.

10 Červotoč proužkovaný Obr. 4.

11 Hrbohlav Napadá především bělovou část listnatých dřevin.
Ke svému vývoji potřebuje jen minimální vlhkost dřeva (cca 7%). Má poměrně krátkou dobu vývoje průměrně 1 rok, proto se rychle šíří. Nejčastěji napadá parkety, obložení, nábytek. Své požerkové chodby vyplňuje dřevní moučkou, která je v nich velmi stlačená. V konečném stádiu napadení je dřevo kromě povrchové vrstvy zcela přeměněno v prach.

12 Hrbohlav Obr. 5.

13 Pilořitky Napadají živé jehličnaté stromy nebo čerstvě pokácené.
Jejich nakladené larvy jsou však schopné se následně vyvinout i v již zabudovaném dřevě. Jejich vývoj trvá 2 až 3 roky. Požerkové chodbičky jsou pevně ucpány moučkou v barvě dřeva, proto se napadení často přehlédne. Larvy jsou dlouhé až 40 mm o průměru mm.

14 Pilořitka Obr. 6.

15 Seznam použitých zdrojů
NOVÁK, V., HROZINKA, F., STARÝ, B.: Atlas hmyzích škůdců lesních dřevin: učební pomůcka pro les. školy. 1. vyd. Praha: SZN, 1974. KŘUPALOVÁ, Zdeňka. Nauka o materiálech: pro 1. a 2. ročník SOU učebního oboru truhlář. 3., upr. vyd. Praha: Sobotáles, 2008, 253 s. ISBN ŽÁK, Jaroslav. Ochrana dřeva ve stavbě: odborná příručka pro stavebníky, investory, projektanty a architekty. Vyd. 1. Praha: ARCH, 1998, 93 s. ISBN Obr. 1. a obr obr. 6. NUTSCH, Wolfgang. Příručka pro truhláře. Praha: Europa-Sobotáles, 2006, 615 s. ISBN Obr Wikipedia: Lýkožrout smrkový. [online]. [cit ]. Dostupné z: <

16 Otázky k opakování a ověření učiva
1. Jaké druhy dřevokazného hmyzu znáte? 2. Popiš vývojový cyklus dřevokazného hmyzu. 3. Na čem způsobuje největší škody tesařík krovový? 4. Na čem způsobuje největší škody červotoč?


Stáhnout ppt "Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:"

Podobné prezentace


Reklamy Google