Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rákos má podzemní až 4 m dlouhé oddenky, z nichž vyrůstají silná vzpřímená stébla s až 50 cm dlouhými listy. Rákos obecný je velmi statná vytrvalá.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rákos má podzemní až 4 m dlouhé oddenky, z nichž vyrůstají silná vzpřímená stébla s až 50 cm dlouhými listy. Rákos obecný je velmi statná vytrvalá."— Transkript prezentace:

1

2

3

4

5

6 Rákos má podzemní až 4 m dlouhé oddenky, z nichž vyrůstají silná vzpřímená stébla s až 50 cm dlouhými listy. Rákos obecný je velmi statná vytrvalá tráva dorůstající 1 - 4 m. Rozrůstání rákosu pomocí oddenků.

7

8 Jedná se o vytrvalou, asi 1-2,5 m vysokou rostlinu s oddenkem.

9 Květenství je složené z mnoha nahloučených květů, tento typ květenství se nazývá palice, nahoře jsou samčí květy a dole samičí.

10 Zralé plodenství orobince je hnědé barvy. Drobné plody se šíří pomocí chlupů větrem do okolí.

11 Jedná se o rostliny trávovitého vzhledu. Někdy vytvářejí husté trsy. Stonek bývá zpravidla trojhranný.

12 V ČR roste více jak 80 druhů ostřic.

13

14

15

16  Nachází se většinou uprostřed rybníků a stojatých vod.  Má nejčastěji bílou nebo narůžovělou barvu květů.  Plazivým oddenkem a kořeny je pevně zakotven v bahnitém dně.  Z tlustého oddenku vyrůstají listy s řapíky dlouhými přes 2 m.  V přírodě roste jen vzácně, patří mezi kriticky ohrožené a přísně chráněné rostliny.

17

18  Leknín bílý je naše největší vodní rostlina. Leknín bílý

19

20  Stulík žlutý se vyskytuje ve stojatých nebo pomalu tekoucích vodách.  Koření v hloubce 50 až 200 cm v bahnitém dně. Z kořene vyrůstá stonek a dlouhé řapíky listů.  Listy a květ plavou na hladině.  Květy jsou velké 4 až 6 cm a voní po jablkách.  Na zastíněných hladinách nekvete.  Plodem je vejcovitá tobolka podobná makovici.  Semena se šíří vodou.

21

22 Rdest kadeřavý je vodní rostlina ponořená pod hladinou. Celá rostlina bývá často červenavě hnědá. Listy bývají nápadně kadeřavé. Lodyhy až 2 m dlouhé. V ČR je jedním z nejhojnějších druhů rdestů.

23 Vodní rostlina s kožovitými, protáhlými listy, jež plovou na hladině a záhy umírají. Rychle se rozrůstá.

24

25 Okřehek menší - lidově se mu někdy říká „žabinec“ - je v ČR jedna z nejhojnějších vodních rostlin vyskytující se ve stojatých a mírně tekoucích vodách. Je tvořen pouze lupenitou stélkou a jedním kořínkem, kvete jen velmi vzácně. Celá rostlinka je jen 1,5 až 5 mm dlouhá a volně plave na hladině. Rostliny vytvářejí rozsáhlé kolonie.

26

27

28 Rostlina je mírně jedovatá. Květy jsou leskle žluté. Plodem je mnohosemenný měchýřek. Rostlina je chráněna.

29

30

31 Kosatec žlutý je vytrvalá chráněná bylina, jejíž výška je 50 – 150 cm. Květy velké 8 – 10 cm jsou žluté. Plodem je podlouhlá tobolka. Oddenek kosatce žlutého obsahuje slabě jedovaté látky. Kosatec žlutý se často pěstuje jako okrasná rostlina.

32

33 o Devětsil lékařský je vytrvalá rostlina se silným oddenkem. o Již počátkem března vyrůstají z oddenku tlusté, duté stonky na vrcholu s květy v květenství. o Po odkvětu se stonky prodlužují a dosahují výšky až jednoho metru.

34 Listy vyrůstají až po odkvětu, jsou dlouze řapíkaté s nápadně velkou, srdčitou čepelí. Jsou to jedny z největších listů našich rostlin ( až 60 cm široké a 1 m dlouhé). Devětsil lékařský je léčivá rostlina. Působí zejména při kašli a chrapotu.

35 Rostliny rybníka a jeho okolí (2) traviny u břehu: jednoděložné rostliny s úzkými listy a nenápadnými květy, např. rákos, orobinec, ostřice v hlubší vodě - leknín bělostný, stulík žlutý, rdest - oddenek a kořeny mají v bahně dna, listy a květy na hladině, u rdestu listy i pod hladinou, jsou citlivé na čistotu vody – v ČR chráněné; okřehek – drobná rostlinka volně plovoucí na hladině byliny v okolí vody – blatouch bahenní, kosatec žlutý, devětsil lékařský Vegetativní rozmnožování – druh nepohlavního rozmnožování - z části rostliny, např. z oddenku vyroste nová rostlina (rákos, orobinec, okřehek).

36 KRYTOSEMENNÉ ROSTLINY JEDNODĚLOŽNÉDVOUDĚLOŽNÉ semeno klíčí jedním lístkem semeno klíčí dvěma lístky byliny byliny i dřeviny úzké listy se souběžnou žilnatinou široké listy s rozvětvenou žilnatinou svazčité kořeny hlavní kořen s postranními kořeny

37


Stáhnout ppt "Rákos má podzemní až 4 m dlouhé oddenky, z nichž vyrůstají silná vzpřímená stébla s až 50 cm dlouhými listy. Rákos obecný je velmi statná vytrvalá."

Podobné prezentace


Reklamy Google