Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Léčivé rostliny na Vysočině. Výuka  Kontryhel obecný  Maliník obecný  Přeslička rolní  Hluchavka bílá  Smetanka lékařská  Bříza bradavičnatá  Heřmánek.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Léčivé rostliny na Vysočině. Výuka  Kontryhel obecný  Maliník obecný  Přeslička rolní  Hluchavka bílá  Smetanka lékařská  Bříza bradavičnatá  Heřmánek."— Transkript prezentace:

1 Léčivé rostliny na Vysočině

2 Výuka  Kontryhel obecný  Maliník obecný  Přeslička rolní  Hluchavka bílá  Smetanka lékařská  Bříza bradavičnatá  Heřmánek pravý  Jahodník obecný  Mateřídouška obecná  Řebříček obecný  Podběl obecný  Jitrocel kopinatý  Bez černý  Třezalka tečkovaná  Kopřiva dvoudomá  Prvosenka jarní  Lípa srdčitá

3 Kontryhel obecný Alchemilla vulgaris L. Popis: Vytrvalá rostlina,která má při povrchu statný oddenek,listy jsou tuhé dalnitě 7-11 laločné, na okraji vroubkované. Drobné žlutozelené kvítky tvoří květenství,složené z vidlanů Drobné žlutozelené kvítky tvoří květenství,složené z vidlanůSbíráme:Na(,květen-září)

4 Přeslička rolní Equisetum arvense L. Popis: Vytrvalá rostlina vyhání z oddenku lodyhy dvojího druhu.Jarní lodyhy jsou plodné a tvoří výtrusy.Letní neplodné lodyhy jsou zelené,10-50 cm vysoké Sbíráme: Nať(letní lodyha,květen-září)

5 Maliník obecný Rubus idaeus L. Popis: Keř přímý nebo s převislými větvemi, 100-150 cm vysokými.Listy jsou střídavé, lichozpeřené s 3(5-7) lístky,jež jsou vejčité až kopinaté. Plodem je červené souplodí,tzv. malina Plodem je červené souplodí,tzv. malinaSbíráme:List(květen-září)

6 Hluchavka bílá Lamium album L. Popis: Vytrvalá rostlina s lodyhami 20-40 cm vysokými.Jsou porostlé listy, které jsou vejčité, dlouze zašpičatělé.Postavení listu na stonku je vstřícné.V úžlabí listů vyrůstají květní bílé lichopřesleny. Sbíráme: Květ(květen-srpen) Květ(květen-srpen)

7 Smetanka lékařská Taraxacum officinale Popis: Vytrvalá rostlina s tlustým kořenem,bohatou růžicí přízemních listů,jež jsou kracovitě laločnaté.Stonek se nazývá stvol,5-50 cm vysoký. Na konci je žlutý květ, květenství úbor.Plodem jsou ochmýřené nažky. SbírámeList(květen-říjen)

8 Bříza bradavičnatá Betula verrucosa L. Popis: Strom 10 až 20 m vysoký,s bílou borkou na kmeni, Květy jsou v jehnědách,samčí jehnědy po odkvětu opadávají, samičí se ve zralosti rozpadají Sbíráme:List(duben-červen)

9 Heřmánek pravý Matricaria chamomilla L. Popis: Jednoletá vonná rostlina,15-50 cm vysoká lodyha,listy střídavé a přisedlé,květ je tzv. úbor,který má žlutý terč a kuželovité,duté lůžko Sbíráme:Květ(květen-září)

10 Jahodník obecný Fragaria vesca L. Popis: Vytrvalá rostlina se šikmým a větvitým oodenkem,10-20 cm vysoká lodyha, listy jsou trojčetné, dlouze řapíkaté listy jsou trojčetné, dlouze řapíkatéSbíráme: List (květen-srpen)

11 Mateřídouška obecná Mateřídouška obecná Thymus serpyllum L. Thymus serpyllum L. Popis: Popis: Rostlina se slabě zdřevnatělými výběžky, lodyha je vzpřímená nebo plazivá 10-50 cm dlouhá, listy vstřícné,drobný fialovočervený květ Rostlina se slabě zdřevnatělými výběžky, lodyha je vzpřímená nebo plazivá 10-50 cm dlouhá, listy vstřícné,drobný fialovočervený květ Sbíráme: Sbíráme: Kvetoucí nať(duben-září) Kvetoucí nať(duben-září)

12 Řebříček obecný Řebříček obecný Achillea millefolium L. Achillea millefolium L. Popis: Popis: vytrvalá rostlina s 20-80 cm dlouhou vytrvalá rostlina s 20-80 cm dlouhou lodyhou,listy střídavé,v obrysu podlouhle lodyhou,listy střídavé,v obrysu podlouhle kopinaté,květy v terči špinavě bílé kopinaté,květy v terči špinavě bílé Sbíráme Sbíráme Květ i nať(červen-listopad) Květ i nať(červen-listopad)

13 Podběl lékařský Tussilago farfara L. Popis: Vytrvalá rostlina vyhánějící z výběžkatého oddenku na jaře(březen až duben) přímé, nevětvené květní lodyhy, zakončené žlutým květem, lodyhy jsou 10-15cm dlouhé Sbíráme: květ(březen-duben) květ(březen-duben) list(květen-červenec) list(květen-červenec)

14 Jitrocel kopinatý Plantago lanceolata L. Popis: Vytrvalá rostlina s krátkým oddenkem.listy tvoří přízemní růžici a jsou vzpřímené kopinaté.Drobné kvítky skládají kulovitý klas. Sbíráme:List(červen-srpen)

15 Bez černý Sambucus vulgaris L. Popis: Vytrvalý,obvykle 1,5-5 m vysoký keř, občas i 10 m vysoký strom.Listy vstřícné,řapíkaté,lichozpeřené s 3 až 7 lístky, jež jsou kopinaté. Květy bílé,plodem jsou 5 až 8 mm velké černé bobule. Sbíráme květ (červen-červenec) plod

16 Třezalka tečkovaná Hypericum perforatum L. Popis: Vytrvalá,průměrně 60 cm vysoká bylina s přímými, nahoře větvenými,bohatě olistěnými lodyhami.Listy prosvítavě tečkované,zlatožluté květy ve vrcholových květenstvích. Sbíráme:Nať(červen-srpen)

17 Kopřiva dvoudomá Urtica dioica L. Popis: Vytrvalá bylina s čtyřhranou až 1m vysokou lodyhou.Listy jsou vstřícné,vejčité až podlouhlé.Celá rostlina je porostlá žahavými chlupy. Květenství je zelené a dvojí, samčí a samičí. Květenství je zelené a dvojí, samčí a samičí.Sbíráme:List,nať(červen-září)

18 Prvosenka jarní(Petrklíč) Primula veris L. Popis: Vytrvalá bylina s listy v přízemní růžici,listy jsou vejčité.Žluté květy skládají okolík na konci bezlistého, 10-20 cm dlouhého stvolu. Sbíráme:Květí(duben-květen)

19 Lípa srdčitá Tillia cordata Popis: Mohutný strom s rozložitou korunou s typicky okrouhle srdčitými listy. s typicky okrouhle srdčitými listy. Květenství je tvořeno z 5-10 srůstajících kvítků. Květenství je tvořeno z 5-10 srůstajících kvítků. Je to náš národní strom. Je to náš národní strom.Sbíráme:Květ(červen-srpen)

20 Test 1/Urči název rostliny 2/Která část rostliny se sbírá

21 21 1 2

22 3 4

23 5 6

24 7 8

25 9 10

26 11 12

27 13 14

28 15 16

29 17

30 1. Bez černý-květ,plod 2. Kopřiva dvoudomá-list,nať 3. Kontryhel obecný-nať 4. Prvosenka jarní- květ 5. Bříza bradavičnatá- list 6. Maliník obecný-list 7. Smetanka lékařská-list 8. Přeslička rolní- nať 9. Jahodník obecný-list 10. Heřmánek pravý-květ 11. Mateřídouška obecná-kvetoucí nať 12. Řebříček obecný-květ,nať 13. Podběl lékařský-květ,list 14. Hluchavka bílá-květ 15. Jitrocel obecný-list 16. Třezalka tečkovaná-nať 17. Lípa srdčitá-květ Vyhodnocení


Stáhnout ppt "Léčivé rostliny na Vysočině. Výuka  Kontryhel obecný  Maliník obecný  Přeslička rolní  Hluchavka bílá  Smetanka lékařská  Bříza bradavičnatá  Heřmánek."

Podobné prezentace


Reklamy Google