Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Léčivé rostliny na Vysočině. Výuka  Kontryhel obecný  Maliník obecný  Přeslička rolní  Hluchavka bílá  Smetanka lékařská  Bříza bradavičnatá  Heřmánek.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Léčivé rostliny na Vysočině. Výuka  Kontryhel obecný  Maliník obecný  Přeslička rolní  Hluchavka bílá  Smetanka lékařská  Bříza bradavičnatá  Heřmánek."— Transkript prezentace:

1 Léčivé rostliny na Vysočině

2 Výuka  Kontryhel obecný  Maliník obecný  Přeslička rolní  Hluchavka bílá  Smetanka lékařská  Bříza bradavičnatá  Heřmánek pravý  Jahodník obecný  Mateřídouška obecná  Řebříček obecný  Podběl obecný  Jitrocel kopinatý  Bez černý  Třezalka tečkovaná  Kopřiva dvoudomá  Prvosenka jarní  Lípa srdčitá

3 Kontryhel obecný Alchemilla vulgaris L. Popis: Vytrvalá rostlina,která má při povrchu statný oddenek,listy jsou tuhé dalnitě 7-11 laločné, na okraji vroubkované. Drobné žlutozelené kvítky tvoří květenství,složené z vidlanů Drobné žlutozelené kvítky tvoří květenství,složené z vidlanůSbíráme:Na(,květen-září)

4 Přeslička rolní Equisetum arvense L. Popis: Vytrvalá rostlina vyhání z oddenku lodyhy dvojího druhu.Jarní lodyhy jsou plodné a tvoří výtrusy.Letní neplodné lodyhy jsou zelené,10-50 cm vysoké Sbíráme: Nať(letní lodyha,květen-září)

5 Maliník obecný Rubus idaeus L. Popis: Keř přímý nebo s převislými větvemi, cm vysokými.Listy jsou střídavé, lichozpeřené s 3(5-7) lístky,jež jsou vejčité až kopinaté. Plodem je červené souplodí,tzv. malina Plodem je červené souplodí,tzv. malinaSbíráme:List(květen-září)

6 Hluchavka bílá Lamium album L. Popis: Vytrvalá rostlina s lodyhami cm vysokými.Jsou porostlé listy, které jsou vejčité, dlouze zašpičatělé.Postavení listu na stonku je vstřícné.V úžlabí listů vyrůstají květní bílé lichopřesleny. Sbíráme: Květ(květen-srpen) Květ(květen-srpen)

7 Smetanka lékařská Taraxacum officinale Popis: Vytrvalá rostlina s tlustým kořenem,bohatou růžicí přízemních listů,jež jsou kracovitě laločnaté.Stonek se nazývá stvol,5-50 cm vysoký. Na konci je žlutý květ, květenství úbor.Plodem jsou ochmýřené nažky. SbírámeList(květen-říjen)

8 Bříza bradavičnatá Betula verrucosa L. Popis: Strom 10 až 20 m vysoký,s bílou borkou na kmeni, Květy jsou v jehnědách,samčí jehnědy po odkvětu opadávají, samičí se ve zralosti rozpadají Sbíráme:List(duben-červen)

9 Heřmánek pravý Matricaria chamomilla L. Popis: Jednoletá vonná rostlina,15-50 cm vysoká lodyha,listy střídavé a přisedlé,květ je tzv. úbor,který má žlutý terč a kuželovité,duté lůžko Sbíráme:Květ(květen-září)

10 Jahodník obecný Fragaria vesca L. Popis: Vytrvalá rostlina se šikmým a větvitým oodenkem,10-20 cm vysoká lodyha, listy jsou trojčetné, dlouze řapíkaté listy jsou trojčetné, dlouze řapíkatéSbíráme: List (květen-srpen)

11 Mateřídouška obecná Mateřídouška obecná Thymus serpyllum L. Thymus serpyllum L. Popis: Popis: Rostlina se slabě zdřevnatělými výběžky, lodyha je vzpřímená nebo plazivá cm dlouhá, listy vstřícné,drobný fialovočervený květ Rostlina se slabě zdřevnatělými výběžky, lodyha je vzpřímená nebo plazivá cm dlouhá, listy vstřícné,drobný fialovočervený květ Sbíráme: Sbíráme: Kvetoucí nať(duben-září) Kvetoucí nať(duben-září)

12 Řebříček obecný Řebříček obecný Achillea millefolium L. Achillea millefolium L. Popis: Popis: vytrvalá rostlina s cm dlouhou vytrvalá rostlina s cm dlouhou lodyhou,listy střídavé,v obrysu podlouhle lodyhou,listy střídavé,v obrysu podlouhle kopinaté,květy v terči špinavě bílé kopinaté,květy v terči špinavě bílé Sbíráme Sbíráme Květ i nať(červen-listopad) Květ i nať(červen-listopad)

13 Podběl lékařský Tussilago farfara L. Popis: Vytrvalá rostlina vyhánějící z výběžkatého oddenku na jaře(březen až duben) přímé, nevětvené květní lodyhy, zakončené žlutým květem, lodyhy jsou 10-15cm dlouhé Sbíráme: květ(březen-duben) květ(březen-duben) list(květen-červenec) list(květen-červenec)

14 Jitrocel kopinatý Plantago lanceolata L. Popis: Vytrvalá rostlina s krátkým oddenkem.listy tvoří přízemní růžici a jsou vzpřímené kopinaté.Drobné kvítky skládají kulovitý klas. Sbíráme:List(červen-srpen)

15 Bez černý Sambucus vulgaris L. Popis: Vytrvalý,obvykle 1,5-5 m vysoký keř, občas i 10 m vysoký strom.Listy vstřícné,řapíkaté,lichozpeřené s 3 až 7 lístky, jež jsou kopinaté. Květy bílé,plodem jsou 5 až 8 mm velké černé bobule. Sbíráme květ (červen-červenec) plod

16 Třezalka tečkovaná Hypericum perforatum L. Popis: Vytrvalá,průměrně 60 cm vysoká bylina s přímými, nahoře větvenými,bohatě olistěnými lodyhami.Listy prosvítavě tečkované,zlatožluté květy ve vrcholových květenstvích. Sbíráme:Nať(červen-srpen)

17 Kopřiva dvoudomá Urtica dioica L. Popis: Vytrvalá bylina s čtyřhranou až 1m vysokou lodyhou.Listy jsou vstřícné,vejčité až podlouhlé.Celá rostlina je porostlá žahavými chlupy. Květenství je zelené a dvojí, samčí a samičí. Květenství je zelené a dvojí, samčí a samičí.Sbíráme:List,nať(červen-září)

18 Prvosenka jarní(Petrklíč) Primula veris L. Popis: Vytrvalá bylina s listy v přízemní růžici,listy jsou vejčité.Žluté květy skládají okolík na konci bezlistého, cm dlouhého stvolu. Sbíráme:Květí(duben-květen)

19 Lípa srdčitá Tillia cordata Popis: Mohutný strom s rozložitou korunou s typicky okrouhle srdčitými listy. s typicky okrouhle srdčitými listy. Květenství je tvořeno z 5-10 srůstajících kvítků. Květenství je tvořeno z 5-10 srůstajících kvítků. Je to náš národní strom. Je to náš národní strom.Sbíráme:Květ(červen-srpen)

20 Test 1/Urči název rostliny 2/Která část rostliny se sbírá

21 21 1 2

22 3 4

23 5 6

24 7 8

25 9 10

26 11 12

27 13 14

28 15 16

29 17

30 1. Bez černý-květ,plod 2. Kopřiva dvoudomá-list,nať 3. Kontryhel obecný-nať 4. Prvosenka jarní- květ 5. Bříza bradavičnatá- list 6. Maliník obecný-list 7. Smetanka lékařská-list 8. Přeslička rolní- nať 9. Jahodník obecný-list 10. Heřmánek pravý-květ 11. Mateřídouška obecná-kvetoucí nať 12. Řebříček obecný-květ,nať 13. Podběl lékařský-květ,list 14. Hluchavka bílá-květ 15. Jitrocel obecný-list 16. Třezalka tečkovaná-nať 17. Lípa srdčitá-květ Vyhodnocení


Stáhnout ppt "Léčivé rostliny na Vysočině. Výuka  Kontryhel obecný  Maliník obecný  Přeslička rolní  Hluchavka bílá  Smetanka lékařská  Bříza bradavičnatá  Heřmánek."

Podobné prezentace


Reklamy Google