Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Choroby a škůdci ovoce (jádroviny) Bc. Kateřina Čechová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Choroby a škůdci ovoce (jádroviny) Bc. Kateřina Čechová."— Transkript prezentace:

1 Choroby a škůdci ovoce (jádroviny) Bc. Kateřina Čechová

2 Strupovitost jabloně Příznaky poškození (listy, květy, plody) Příznaky poškození (listy, květy, plody)  Listy – šedočerné skvrny, silně napadené listy opadávají stejně jako silně napadené květy a mladé plůdky  Větší plody – typicky strupovité, často se deformují a někdy i praskají. Napadené plody jsou menší, nevzhledné, nechutné a neskladovatelné.

3 Původce Mikroskopická houba – Venturia inaequalis Mikroskopická houba – Venturia inaequalis  Houba přezimuje na opadaných nemocných listech, na kterých od začátku dubna dozrávají askospory (vřeckovité výtrusy). Za vhodného počasí (vlhko, teploty mezi 17 až 24 °C) spory vyletují a napadají rašící pupeny. Z napadených částí se může druhotně šířit až do sklizně.

4 Ochrana Nejefektivnější ochrana je pěstování rezistentních odrůd (Florina, Selena, Rubinola) x silně náchylné (Spartan, Šampion) Nejefektivnější ochrana je pěstování rezistentních odrůd (Florina, Selena, Rubinola) x silně náchylné (Spartan, Šampion) Chemie (např. Captan 50 WP, Merpan 50 WP…) Chemie (např. Captan 50 WP, Merpan 50 WP…) Úklid listí Úklid listí

5

6 Padlí jabloně Příznaky poškození Příznaky poškození  Bělavé povlaky na listech, květech, letorostech a mladých plodech.  Silněji napadené části hnědnou a zasychají.  Na plodech je kromě toho příčinou mramorovité korkovitosti.  Dlouhodobější zanedbání ochrany má za následek tvorbu malých listů, redukci přírůstků, zmenšenou velikost plodů, silné zasychání větví a postupné chřadnutí celých stromů.

7 Původce Mikroskopická houba - Podosphaera leucotricha. Mikroskopická houba - Podosphaera leucotricha.  Houba přezimuje v pupenech ze kterých se šíří. Infekce většinou začíná od období 7–10 dnů před květem a končí v červenci.  Optimální pro rozvoj infekce je vyšší teplota (24°C) a vyšší nebo kolísavá vzdušná vlhkost.  Chorobu podporuje přehnojení stromu dusíkem, především při současném nedostatku draslíku.

8 Ochrana Odolné odrůdy (Rubín, Julia) x silně náchylné (Idared, Jonathan) Odolné odrůdy (Rubín, Julia) x silně náchylné (Idared, Jonathan) Nepřehnojovat stromy dusíkem Nepřehnojovat stromy dusíkem Včas odstraňovat napadené části (asi týden před květem, podle výskytu) Včas odstraňovat napadené části (asi týden před květem, podle výskytu) Chemie (např. Beaton 25 WP, Sulikol K…) Chemie (např. Beaton 25 WP, Sulikol K…)

9

10 Moniliová hniloba jádrovin Příznaky poškození Příznaky poškození  Napadené plody měknou a hnědnou.  Na hnědých skvrnách se většinou vytvářejí soustředné kruhy špinavě bílých polštářků, které tvoří fruktifikační orgány původce hniloby.  V případě, že se choroba objeví ve skladovaném ovoci, je pro ní typická suchá hniloba – plody jsou kožovité, nezcvrklé, černé, lesklé, bez soustředných kruhů.  V ojedinělých případech mohou být postiženy i větvičky, květy.  Choroba napadá jabloně, hrušně, kdouloně, ale i lísku ob.

11 Původce Mikroskopická houba - Monilinia fructigena Mikroskopická houba - Monilinia fructigena  Houba přezimuje v napadených plodech (na stromě, opadlých nebo nevhodně likvidovaných).  Za vegetace se šíří větrem, vodou nebo hmyzem.  K infekci dochází především po poranění (např. kroupami, vosami, strupovitostí), nejčastěji za deštivého a teplejšího počasí.

12 Ochrana Včasná a důsledná likvidace napadených plodů – nikdy nesmí zůstat na stromech, pod nimi ani na různých nezakrytých hromadách. Včasná a důsledná likvidace napadených plodů – nikdy nesmí zůstat na stromech, pod nimi ani na různých nezakrytých hromadách. Omezit poranění plodů (vosy, obaleč jablečný). Omezit poranění plodů (vosy, obaleč jablečný). Speciální chemická ochrana není – použití přípravků proti strupovitosti hnilobu omezuje. Speciální chemická ochrana není – použití přípravků proti strupovitosti hnilobu omezuje.

13

14 Rzivost hrušně Příznaky poškození Příznaky poškození  Především na listech, výjimečně i na letorostech a plodech hrušní se vytvářejí výrazné skvrny (z vrchní strany oranžové, později červeně lemované s drobnými tmavými útvary)  Na spodní straně listů, popř. i na plodech a letorostech jsou výrazná žlutohnědá výrůstkovitá ložiska letních výtrusů.  Silné napadení listů – omezený růst letorostů (nižší výnosy a kvalita plodů)

15 Původce Dvoubytná rez (mikroskopická houba) - Gymnosporangium sabinae Dvoubytná rez (mikroskopická houba) - Gymnosporangium sabinae Má dva hostitele – hrušeň a některé druhy jalovce (jalovec čínský, jalovec chvojka klášterská) Má dva hostitele – hrušeň a některé druhy jalovce (jalovec čínský, jalovec chvojka klášterská) Na jalovcích způsobuje původce rzivosti hrušně speciální útvary na větvích (za vlhka rosolovité, za sucha prášivé) Na jalovcích způsobuje původce rzivosti hrušně speciální útvary na větvích (za vlhka rosolovité, za sucha prášivé) Zimní výtrusy přechází na hrušně v době jejich květu. Letní výtrusy jsou na konci léta přenášeny na jalovce. Zimní výtrusy přechází na hrušně v době jejich květu. Letní výtrusy jsou na konci léta přenášeny na jalovce. Rzivost hrušně je významná choroba v lokalitách, kde jsou oba hostitelé v blízkosti do 150, max. 200 metrů. Rzivost hrušně je významná choroba v lokalitách, kde jsou oba hostitelé v blízkosti do 150, max. 200 metrů.

16 Ochrana Prevence – dodržení izolační vzdálenosti Prevence – dodržení izolační vzdálenosti Vyhledávat a odstraňovat ohniska zimních výtrusů na jalovcích Vyhledávat a odstraňovat ohniska zimních výtrusů na jalovcích Chemie (přípravky k ochraně hrušní proti strupovitosti – Delan 700 DWG…) Chemie (přípravky k ochraně hrušní proti strupovitosti – Delan 700 DWG…)

17

18 Zobonosky na ovocných dřevinách Příznaky poškození Příznaky poškození  Pupeny, květy, listy a později zobonosky vykusují drobné, ale i hluboké jamky v mladých plůdcích (nejčastěji jabloních, ale i hrušní, třešní višní, meruněk, broskvoní)  Poškozené plody se deformují.  Plody, do kterých jsou nakladena vajíčka, mají samičkami nakousnuté stopky a opadávají.  Zobonoska jabloňová klade vajíčka do řapíků jednotlivých listů jabloní. Napadené letorosty pak zasychají a poškozené listy jsou svěšeny dolů.

19 Škůdce Brouci – nejčastěji zobonoska jablečná a z. ovocná. Brouci – nejčastěji zobonoska jablečná a z. ovocná. Zobonoska jablečná se líhne na jaře a má jednoletý vývoj. Vývoj jedné generace z. ovocné trvá dva roky. Brouci z. jabloňové přezimují v borce, pod spadaným listím, ve spadlém ovoci apod. Zobonoska jablečná se líhne na jaře a má jednoletý vývoj. Vývoj jedné generace z. ovocné trvá dva roky. Brouci z. jabloňové přezimují v borce, pod spadaným listím, ve spadlém ovoci apod.

20 Ochrana Menší počet stromů – sklepávání brouků na podložky. Menší počet stromů – sklepávání brouků na podložky. Chemie (Zolone 35 EC) Chemie (Zolone 35 EC)

21

22 Pilatka jablečná Příznaky poškození Příznaky poškození  Larvičky tohoto škůdce vyžírají v květnu a v červnu v mladých plůdcích chodbičky směrem k jádřinci a jsou tak příčinou jejich „červitosti“  Poškozené plody mají okrouhlý otvor a uvnitř jsou dutiny vyplněné černým trusem, který je vytlačován ven – většinou opad plodů  Méně nebezpečné – larvičky poškozují jen povrchová pletiva plodů (plody rostou,, ale na jejich povrchu je typická spirálovitá jizva zacelená korkovitým pletivem.

23 Škůdce Hmyz – pilatka jablečná (Hiplocampa testudinea) Hmyz – pilatka jablečná (Hiplocampa testudinea) Dospělé pilatky se většinou líhnou v dubnu nebo začátkem května a oplodněné samičky kladou vajíčka jednotlivě do kališních lístků květů. Dospělé pilatky se většinou líhnou v dubnu nebo začátkem května a oplodněné samičky kladou vajíčka jednotlivě do kališních lístků květů. Larvy přelézají z plodu na plod – každá larva zničí nebo poškodí 3-4 plody. Larvy přelézají z plodu na plod – každá larva zničí nebo poškodí 3-4 plody. Začátkem léta se larvy zahrabávají do půdy, kde přezimují. Začátkem léta se larvy zahrabávají do půdy, kde přezimují.

24 Ochrana Odolné odrůdy x náchylné (Idared) Odolné odrůdy x náchylné (Idared) Včasný sběr (dříve než je opustí larvy) spadlých plodů. Včasný sběr (dříve než je opustí larvy) spadlých plodů. Chemie (např. Zolone WP…) Chemie (např. Zolone WP…)

25


Stáhnout ppt "Choroby a škůdci ovoce (jádroviny) Bc. Kateřina Čechová."

Podobné prezentace


Reklamy Google