Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Šablona: V/II DUM 63 Období: duben 2012 Předmět: Prvouka Ročník: 3 Autor: Mgr. Adriana Benšová Metodický list/Anotace Žáci se seznámí s různými druhy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Šablona: V/II DUM 63 Období: duben 2012 Předmět: Prvouka Ročník: 3 Autor: Mgr. Adriana Benšová Metodický list/Anotace Žáci se seznámí s různými druhy."— Transkript prezentace:

1

2 Šablona: V/II DUM 63 Období: duben 2012 Předmět: Prvouka Ročník: 3 Autor: Mgr. Adriana Benšová Metodický list/Anotace Žáci se seznámí s různými druhy listů, s jejich složením, s části květů, jejich opylováním a druhy plodů.

3 Listy - u bylin vyrůstají ze stonků - u stromů a keřů rostou z větví - na jaře - raší - v létě - zelené listy - na podzim - usychají a opadávají - obsahují zeleň listovou

4 List se skládá z - čepele ( plochá část listu) - řapíku čepel řapík Listy a) jednoduché - mají čepel z jedné části (list lípy) B) složené - mají čepel složenou z několika listů ( list kaštanu - jírovec maďal)

5 Listnaté a ovocné stromy mají listy. Jehličnaté stromy mají jehlice.

6 Květy - slouží k rozmnožování rostlin - se liší : barvou tvarem vůní Květ má část - samčí - samičí tyčinka

7 Květy můžou být: a) jednoduché b) květenství (soubor květů) Jednoduchý květKvětenství

8 Samčí část květu - jsou tyčinky - jejich prašníky vytvářejí pyl Samičí část květu - je pestík - je-li pestík opylen, vyvíjejí se v semeníku semena a vytvoří se plod Okvětní lístky svou barvou a vůní lákají hmyz, který přenáší pyl a květy opylí. Některé stromy a keře mají zvlášť květy samičí a samčí vždy na jednom stromě (např. smrk, borovice, jedle, modřín, dub, buk, líska).

9 Vrba jíva má na jedné rostlině květy samičí a na jiné rostlině květy samčí. Na keři, který má květy samičí,,,kočičky“ zezelenají a na keři s květy samčími,,kočičky“ zežloutnou pylovými zrnky. Včely - opylují velké, barevné nebo silně vonící květy Čmeláci - opylují květy s hlubokými kalichy (květy jetele) Drobné a nenápadné květy (obilné klasy nebo květy jehličnanů) jsou opylovány větrem.

10 Plody - vznikly z opylených květů, obsahují jedno nebo více semen, z nich může vyrůst nová rostlina - vyrůstají na listnatých stromech a bylinách Semena jehličnatých stromů jsou nahá, říkáme jim nažky.

11 Plody - suché - dužnaté Suché plody - nemají dužinu makovice oříšek lusk

12 Peckovice - semeno je uloženo v pecce Malvice - semena jsou uložena v jádřinci Bobule - semena jsou uložena v dužině peckovice malvice bobule

13 Přiřaď k sobě správně strom a jeho plod: STROM Jabloň Hrušeň Dub Buk Ořešák Broskvoň PLOD Bukvice Ořech Jablko Žalud Broskev Hruška

14 Zdroje - obrázky: www.google.cz www.obrazky.cz


Stáhnout ppt "Šablona: V/II DUM 63 Období: duben 2012 Předmět: Prvouka Ročník: 3 Autor: Mgr. Adriana Benšová Metodický list/Anotace Žáci se seznámí s různými druhy."

Podobné prezentace


Reklamy Google