Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rostliny rybníka a jeho okolí.  Mladé větvičky jsou lepivé.  Listy se na podzim nezbarvují, ale opadávají zelené.  Patří k dřevinám, které.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rostliny rybníka a jeho okolí.  Mladé větvičky jsou lepivé.  Listy se na podzim nezbarvují, ale opadávají zelené.  Patří k dřevinám, které."— Transkript prezentace:

1 Rostliny rybníka a jeho okolí

2

3

4

5

6

7  Mladé větvičky jsou lepivé.  Listy se na podzim nezbarvují, ale opadávají zelené.  Patří k dřevinám, které díky značné tvorbě pylu vyvolávají alergie.

8 Samičí květy v době zralosti vytvářejí typické šištice, které jsou lepkavé a vytrvávají na stromě obvykle až do jara příštího roku.

9  Ztepilý = pěkně urostlý. Jasan je opravdu většinou statný strom. Listy jsou 20–25 cm dlouhé, lichozpeřené.

10 Drobné květy vyrůstají v květenstvích. Plody jsou úzké křídlaté nažky rostoucí na dlouhých převislých stopkách.

11  Topol černý je strom s rozložitou korunou a silným kmenem, který dosahuje průměru až dva metry.  Kořenový systém je dobře vyvinutý, takže topoly odolávají bez problémů i značně silným větrům.

12 Plodem je tobolka, která obsahuje množství ochmýřených semen.

13 Jeho koruna je mohutně a nepravidelně rozložitá.

14

15 Dub zimní je běžný v ekosystému les. Na rozdíl od dubu letního jsou žaludy přisedlé (nevyrůstají na dlouhé stopce).

16 Vrba jíva je keř nebo menší strom. Je významnou medonosnou dřevinou. Je dvoudomá – samčí a samičí jehnědy rostou na různých stromech.

17 Květy jsou uspořádány v květenství, která rozkvétají před rašením listů. Před rozkvětem jsou chráněny před zimou stříbřitě plstnatými šupinami a jsou známá pod názvem „kočičky“. Plod je tobolka s mnoha drobnými ochmýřenými semeny.

18 Vrba bílá je jeden z nejrozšířenějších druhů vrb. Je to statný strom s průměrem kmene až přes 1 m. Roku 1838 byla z kůry vrby bílé poprvé izolována kyselina salicylová, z níž byl později (1899) vyroben lék aspirin.

19 Zejména v parcích se často vyskytuje poddruh s převislými větvemi -vrba bílá smuteční. Jméno druhu je odvozeno od světlého zbarvení listů na rubu.

20 Rostliny rybníka a jeho okolí (1) Ekosystém RYBNÍKA tvoří společenstvo různých organismů a jejich neživé prostředí = voda, vzduch, teplo, světlo, půda. Rostliny rybníka jsou základním zdrojem výživy pro všechny organismy. U břehu  břehová zeleň – dřeviny, jejichž kořeny zpevňují břeh, např. olše lepkavá, jasan ztepilý, dub letní, topol černý, vrba jíva, vrba bílá Vrby a topoly jsou dvoudomé rostliny = na rostlině jsou buď samčí nebo samičí květy

21


Stáhnout ppt "Rostliny rybníka a jeho okolí.  Mladé větvičky jsou lepivé.  Listy se na podzim nezbarvují, ale opadávají zelené.  Patří k dřevinám, které."

Podobné prezentace


Reklamy Google