Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Keře a jejich plody.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Keře a jejich plody."— Transkript prezentace:

1 Keře a jejich plody

2 Některé naše dřeviny jsou velmi zajímavé svými plody, jejichž barevnost a krása nás potěší v pošmourných dnech podzimu a zimy. Podívejme se na některé, které se vyskytují v našem okolí: Zkuste si vzpomenout, jak se nazývají tyto krásné keře, které tak často míjíme cestou do školy nebo na vycházce, na výletech

3 Keř č. 1: Statný keř nebo strom vysoký obvykle do 5 m. Kvete v červnu a červenci bílými nebo nažloutlými drobnými květy uspořádanými v plochých vzpřímených chocholících, plody jsou černé peckovičky, za syrova mohou způsobit otravu Je to známá léčivka, květ se užívá při nachlazení, plod jako analgetikum; pozor však na listy a kůru, Jsou jedovaté.

4

5 Bez černý (Bezinka)

6 Keř č, 2: Nepravidelně větvený, trnitý keř, rychle roste, často používaný do živých plotů.Kvete v květnu a červnu drobnými bílými květy seskupenými do bohatého květenství. Na podzim se rozzáři množstvím oranžových nebo červených plodů. Malvičky na keři zůstávají dlouho do zimy, v podstatě tak dlouho, dokud je nesezobou ptáci.

7

8 Hlohyně šarlatová

9 Keř: č. 3: Zajímavý, nenáročný, rychle rostoucí keř. Roste rychle na okrajích cest, svými kořeny zpevňuje svahy. Má velmi dekorativní šarlatově růžové nebo červené plody – tobolky. Lidově nazývané „farářovy čepičky“. Obsahuje jedovaté látky.

10

11 Brslen evropský

12 Keř č. 4 Stálezelený , rychle rostoucí keř. opět velmi oblíbený v živých plotech. Tenké, úzké listy, kvete bíle. Plody jsou tmavě modré až černé bobule .Jedovaté, ale ptákům neublíží, jako většina plodů na podzim.

13

14 Ptačí zob obecný

15 Keř č. 5 Hustý, trnitý keř, jeho vzhled souvisí s názvem. Roste hojně na sušších místech- okrajích cest. Plodem jsou tmavě modré peckovičky svíravé chuti. Květy i plody mají léčivé účinky. Včely, otakárci, ptáci - všichni ji milují!

16

17 Trnka obecná (slivoň trnka)

18 Keř č. 6 Náš původní, divoce rostoucí ovocný keř. Nenáročný, dlouhověký, kvete na konci zimy nádherně žlutě. Plody jsou červené peckovice zvané dřínky, podobné tvarem olivám. Jsou velmi zdravé, obsahují vitamín C, minerální látky, pektiny. Jí se čerstvé, i tepelně zpracované. Nápověda: Název odvozen od názvu plodů.

19

20 Dřín obecný

21 Keř č. 7 Neznámý jemný keř naší přírody kde je bohužel většinou vyhnán na tmavá místa, kde dokáže obstát s konkurencí. Přesvěčte se sami, že na slunci vytváří nádherně kompaktní tvar. Jeho trubkovité žlutobílé květy jsou přizpůsobené pro noční motýly a lišaje, kteří za soumraku přilétávají za nektarem.

22

23 Zimolez obecný

24 Keř č. 8 Tento až 4 metry vysoký keř dostal jméno podle tmavě červených větviček, které vyniknou po opadu listů. Má černé nepoživatelné plody, jsou velmi hořké. Listy podobné dřínu.

25

26 Svída Krvavá

27 Děkuji za pozornost  Zdroje: http://botanika. borec. cz http://www


Stáhnout ppt "Keře a jejich plody."

Podobné prezentace


Reklamy Google