Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

AZ-Kvíz Listnaté dřeviny Šablona pro předlohu AZ-Kvízu převzata z Metodického portálu www.rvp.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "AZ-Kvíz Listnaté dřeviny Šablona pro předlohu AZ-Kvízu převzata z Metodického portálu www.rvp.cz."— Transkript prezentace:

1 AZ-Kvíz Listnaté dřeviny Šablona pro předlohu AZ-Kvízu převzata z Metodického portálu www.rvp.cz.

2 Pravidla Soutěží proti sobě 2 týmy (zelení a červení). Jejich úkolem je volit čísla otázek tak, aby propojily všechny 3 strany hracího pole. Každý tým si postupně volí čísla otázek a v případě správné odpovědi se pole zbarví v barvě týmu. Neodpoví-li tým na soutěžní otázku, má možnost odpovídat druhý tým. V případě, že ani druhý tým neodpoví, zabarví se pole automaticky světle modrou barvou. V tom případě si mohou toto políčko zvolit znovu oba dva týmy. Dostanou však otázku náhradní. V případě, že neodpoví správně, připadne políčko druhému týmu. Tým, který jako první propojí všechny 3 strany hracího pole vyhrává.

3 Návod k použití Pro zobrazení otázky klikneme myší vždy do čtverečku, ve které je příslušné číslo otázky. Následně se zobrazí otázka. Správná odpověď se objeví po stisknutí klávesy Enter. Po zobrazení správné odpovědi klikneme myší na políčko pyramida, kdy se dostaneme opět na slaid s hracím polem. Pole s otázkou, která již byla jednou zvolená se automaticky zbarví světle modrou barvou, a v případě, že tým na tuto otázku neodpověděl správně zůstane světle modré.

4 Odpoví-li tým na danou otázku správně, tak kliknutím myši do pole s otázkou (mimo čtvereček s číslem) pole zbarvíme. Chceme-li zbarvit pole zeleně, klikneme 1x, v případě že chceme zbarvit pole červeně klikneme 2x. Zvolí-li si tým otázku, která nebyla správně zodpovězená, dostane otázku náhradní. V tom případě klikneme myší do čtverečku, ve kterém je příslušné číslo otázky. Následně se zobrazí slaid s původní otázkou. Klikneme na políčko náhradní otázka. Pro zobrazení správné odpovědi zmáčkneme klávesu Enter. Poté klikneme opět myší na políčko pyramida.

5 1 2 3 5 4 7 8 12 6 9 10 14 13 18 19 11 16 1720 21 15 22232425262728AZ-KVÍZ

6 1) Poznej podle listu a plodu druh javoru Náhradní otázka Pyramida javor mléč Obr. 1: List javoru (Foto: Jana Kopalová ) Obr. 2: Plod javoru (Foto: Jana Kopalová )

7 2) O jaký typ dužnatého plodu se jedná? Pyramida Náhradní otázka peckovice Obr. 3: Plod - broskvoň obecná (Foto: Jana Kopalová) Obr. 4: Plod - meruňka obecná (Foto: Jana Kopalová)

8 Pyramida Náhradní otázka 3) Podle listu poznej o jakou dřevinu se jedná dub letní Obr. 5: List (Foto: Jana Kopalová)

9 4) O jaký typ suchého plodu se jedná? Pyramida Náhradní otázka nažka v miskovité číšce (žalud) Obr. 6: Plod – dub letní (Foto: Jana Kopalová)

10 5) Poznej podle listu a plodu druh javoru Pyramida Náhradní otázka javor babyka Obr. 8: Plod javoru (Foto: Jana Kopalová) Obr. 7: List javoru (Foto: Jana Kopalová)

11 Pyramida Náhradní otázka 6) O jaký list, podle stavby čepele, se jedná? složený list Obr. 9: List - růže šípková (Foto: Jana Kopalová)

12 Pyramida Náhradní otázka 7) O jaký typ květenství se jedná? vrcholík Obr. 10: Květenství - bez černý (Foto: Jana Kopalová)

13 Pyramida Náhradní otázka 8) Poznej podle listu a plodu druh javoru javor klen Obr. 11: List javoru (Foto: Jana Kopalová) Obr. 12: Plod javoru (Foto: Jana Kopalová)

14 Pyramida Náhradní otázka 9) O jaký typ suchého plodu se jedná? trojboká nažka v ostnité číšce Obr. 13: Plod – buk lesní (Foto: Jana Kopalová)

15 Pyramida Náhradní otázka 10) O jaký typ dužnatého plodu se jedná? malvice Obr. 14: Plod - jabloň domácí (Foto: Jana Kopalová) Obr. 15: Plod - hrušeň obecná (Foto: Jana Kopalová)

16 Pyramida Náhradní otázka 11) Podle listu poznej o jakou dřevinu se jedná dub zimní Obr. 16: List (Foto: Jana Kopalová)

17 Pyramida Náhradní otázka 12) O jaký typ květenství se jedná? jehněda Obr. 17: Květenství – líska obecná (Foto: Jana Kopalová)

18 Pyramida Náhradní otázka 13) O jaký typ suchého se jedná? oříšek Obr. 18: Plod - habr obecný (Foto: Jana Kopalová)

19 Pyramida Náhradní otázka 14) O jaký list, podle stavby čepele, se jedná? jednoduchý list Obr. 19: List – habr obecný (Foto: Jana Kopalová)

20 Pyramida Náhradní otázka 15) Jak se říká útvarům, které se objevují na listech dubu? hálka - duběnka Obr. 20: List dubu (Foto: Jana Kopalová)

21 Pyramida Náhradní otázka 16) Podle charakteristických znaků poznej o jakou listnatou dřevinu se jedná dřín jarní Obr. 21: Kvetoucí větvička (Foto: Jana Kopalová) Obr. 22: Plody (Foto: Jana Kopalová)

22 Pyramida Náhradní otázka 17) O jaký typ dužnatého plodu se jedná? bobule Obr. 23: Plod - rybíz černý (Foto: Jana Kopalová) Obr. 24: Plod - srstka angrešt (Foto: Jana Kopalová)

23 Pyramida Náhradní otázka 18) O jaký typ květenství se jedná? hrozen Obr. 25: Květenství - štědřenec odvislý (Foto: Jana Kopalová)

24 Pyramida Náhradní otázka 19) O jaký list, podle okraje čepele, se jedná? list celokrajný Obr. 26: List - šeřík obecný (Foto: Jana Kopalová)

25 Pyramida Náhradní otázka 20) Jak se nazývají květ, který mají všechny květní obaly nerozlišené? okvětí Obr. 27: Květ - šácholanu Suolangeův (Foto: Jana Kopalová)

26 Pyramida Náhradní otázka 21) O jaký typ suchého plodu se jedná? lusk Obr. 28: Plod – štědřenec odvislý (Foto: Jana Kopalová)

27 22) Jak odborně nazýváme „kočičky“ vrby jívy? Pyramida Náhradní otázka samčím jehnědám Obr. 29: Jehnědy – vrba jíva (Foto: Jana Kopalová)

28 23) Podle charakteristických znaků poznej o jakou listnatou dřevinu se jedná topol bílý Pyramida Náhradní otázka Obr. 30: Borka (Foto: Jana Kopalová) Obr. 31: Rubová strana listu (Foto: Jana Kopalová)

29 24) Jak se nazývá tvar listu? list srdčitý Pyramida Náhradní otázka Obr. 32: List – lípa srdčitá (Foto: Jana Kopalová)

30 25) O jaký květ, podle souměrnosti, se jedná? květ pravidelný Pyramida Náhradní otázka Obr. 33: Květ – třešeň ptačí (Foto: Jana Kopalová)

31 26) Podle charakteristických znaků poznej o jakou listnatou dřevinu se jedná brslen bradavičnatý Pyramida Náhradní otázka Obr. 34: Větvička (Foto: Jana Kopalová) Obr. 35: Plod (Foto: Jana Kopalová)

32 27) O jaký typ suchého plodu se jedná? oříšek Pyramida Náhradní otázka Obr. 36: Plod – líska obecná (Foto: Jana Kopalová)

33 28) Jak se nazývá tvar listu? list kopinatý Pyramida Náhradní otázka Obr. 37: List – vrba křehká (Foto: Jana Kopalová)

34 Pyramida Náhradní otázka č. 1. Nazývá se věda o dřevinách dendrologie? Ano

35 Pyramida Náhradní otázka č. 2. Jsou kolce, které jsou např. u trnky, přeměněné listy? Ne

36 Pyramida Náhradní otázka č. 3. Jsou-li květy uspořádány v květenství, pak přeměnou květů vzniká plodenství? Ano

37 Pyramida Náhradní otázka č. 4. Je pro ostružiník maliník typické souplodí? Ano

38 Pyramida Náhradní otázka č. 5. Je vrb jíva rostlina jednodomá? Ne

39 Pyramida Náhradní otázka č. 6. Jsou úponky, které jsou např. u vinné révy, přeměněné stonky? Ano

40 Pyramida Náhradní otázka č. 7. Keř, nebo malý strom s jednoduchými, celokrajnými listy. Výrazně vonné květy, v barvě bílé, lila a tmavě fialové, jsou uspořádány v latách. Plodem je dvoupouzdrá tobolka. Jde o šeřík obecný? Ano

41 Pyramida Náhradní otázka č. 8. Jde o plod lísky obecné? Ne Obr. 38: Plod lísky (Foto: Jana Kopalová)

42 Pyramida Náhradní otázka č. 9. Habr obecný, lípa srdčitá a líska obecná. Mají tyto dřeviny plod oříšek? Ano

43 Pyramida Náhradní otázka č. 10. Je lípa srdčitá národní strom České republiky? Ano

44 Pyramida Náhradní otázka č. 11. Strom s jednoduchými, pilovitými listy, s květy, které jsou uspořádány v jehnědách. Plodem jsou nažky uzavřené v ostnité číšce, které jsou jedlé. Jde o kaštanovník jedlý? Ano

45 Pyramida Náhradní otázka č. 12. Je na fotografii jeřáb břek? Ano Obr. 39: Olistěná větvička s plody (Foto: Jana Kopalová)

46 Pyramida Náhradní otázka č. 13. Habr obecný, jasan ztepilý a javor mléč. Mají tyto dřeviny za plod křídlaté nažky? Ano

47 Pyramida Náhradní otázka č. 14. Jsou trny, které jsou např. u dřišťálu, přeměněné listy? Ano

48 Pyramida Náhradní otázka č. 15. Je plodem bezu černého bobule? Ne

49 Pyramida Náhradní otázka č. 16. Jasan ztepilý, růže šípková a trnovník akát. Mají tyto dřeviny složené listy? Ano

50 Pyramida Náhradní otázka č. 17. Patří vrby a topoly do stejné čeledi? Ano

51 Pyramida Náhradní otázka č. 18. Patří dub letní, dub zimní a buk lesní do stejné čeledi? Ano

52 Pyramida Náhradní otázka č. 19. Keř, nebo malý strom, s jednoduchými listy, žlutými květy, které rozkvétají ještě před olistěním. Plodem je červená, oválná peckovice, která je bohatá na vitamín C. Jde o dřín jarní? Ano

53 Pyramida Náhradní otázka č. 20. Vznikne-li z 1 květu více plodů, hovoříme o souplodí? Ano

54 Pyramida Náhradní otázka č. 21. Jedná se o plod dubu zimního? Ne Obr. 40: Plod dubu (Foto: Jana Kopalová)

55 Náhradní otázka č. 22. Keř se složenými, lichozpeřenými, pilovitými listy, které jsou na rubové straně bíle plstnaté. Květy jsou bílé. Plodem je souplodí peckoviček. Jde o ostružiník ježiník? Ne Pyramida

56 Náhradní otázka č. 23. Habr obecný, líska obecná a vrba jíva. Mají tyto dřeviny květy uspořádány do jehněd? Ano Pyramida

57 Náhradní otázka č. 24. Je pro vinnou révu typické plodenství? Ano Pyramida

58 Náhradní otázka č. 25. Má vinná réva květenství typu hrozen? Ano Pyramida

59 Náhradní otázka č. 26. Jde o šištice olše lepkavé? Ano Pyramida Obr. 41: Plod olše (Foto: Jana Kopalová)

60 Náhradní otázka č. 27. Májí broskvoň obecná a třešeň ptačí jednoduché listy? Ano Pyramida

61 Náhradní otázka č. 28. Keř se složenými, lichozpeřenými listy a pětičetnými květy. Plodem je souplodí nažek, které je uzavřeno ve zdužnatělé češuli. Jde o ostružiník maliník? Ne Pyramida


Stáhnout ppt "AZ-Kvíz Listnaté dřeviny Šablona pro předlohu AZ-Kvízu převzata z Metodického portálu www.rvp.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google