Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zpracovaly: Barbora Logajová, Michaela Gilarová.  Klíněnka jírovcová (Cameraria ohridella) je druh motýla z čeledi vzpřímenkovití. druhmotýlačeledi vzpřímenkovitídruhmotýlačeledi.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zpracovaly: Barbora Logajová, Michaela Gilarová.  Klíněnka jírovcová (Cameraria ohridella) je druh motýla z čeledi vzpřímenkovití. druhmotýlačeledi vzpřímenkovitídruhmotýlačeledi."— Transkript prezentace:

1 Zpracovaly: Barbora Logajová, Michaela Gilarová

2  Klíněnka jírovcová (Cameraria ohridella) je druh motýla z čeledi vzpřímenkovití. druhmotýlačeledi vzpřímenkovitídruhmotýlačeledi vzpřímenkovití  Housenka Klíněnky jírovcové je asi 5 – 8 mm dlouhá a světle žlutá larva napadající strukturu listu a vykousávájící jeho vnitřní pletiva. Tam se brzy zakuklí a líhne se nový dospělec.

3

4  Klíněnku jírovcovou objevil DESCHKA a DIMIC’ v roce 1984 u Ohridského jezera v Makedonii.  Původ a způsob, jakým se klíněnka jírovcová dostala do Makedonie, není znám; je to zřejmě cizí druh, zavlečený z jiného kontinentu, který se na jírovec maďal – kaštan koňský adaptoval. Postupně se dostal až k nám. Poprvé v roce 1993.

5

6  Způsobuje usychání a opadávání listů.  Na začátku září mají ostatní stromy ještě zelené listy a tvoří si zásoby na zimu. ještě zelené listy a tvoří si zásoby na zimu.  Kaštany jsou už holé.  Na podzim se snaží stromy znovu olistit a rychle vykvést, tím se ještě více vysilují. a rychle vykvést, tím se ještě více vysilují.  Oslabené stromy napadají různé choroby např. plísně a ty pak způsobují např. plísně a ty pak způsobují úhyn stromů. úhyn stromů.

7  Na jaře se z kukel, které přežily zimu, vylíhnou noví dospělí motýlci. Ti lezou po kmeni stromu vzhůru a 2 týdny čekají, až jim dozrají vajíčka.  Samičky pak kladou vajíčka do spodních listů stromu.  Další generace klade vajíčka výš a výš do koruny.  Během léta se vylíhne několik generací a poslední přezimuje v půdě.

8  Během zimního období úmrtnost kukel ve spadaném listí každým měsícem narůstá, až dosáhne na konci března cca 50 %. Přesto, že takováto úmrtnost snižuje stavy škůdce, není dostatečná na to, aby jej potlačila. Avšak u listů poškozených např. pečlivým shrabováním dosahuje mortalita až 99 %.

9  Nemá přirozeného nepřítele, proto se tak rozšířila.  Postřik se provádí 5. – 15. května. (Postřik se podává na spodní větve stromů.) (Postřik se podává na spodní větve stromů.)  „Mucholapka“ na jaře, kdy dospělci čekají na kmenu.  Shrabování a pálení listů, dříve než se list rozpadne a kukly vypadnou do půdy.  Zlepšování kondice stromů ( zalévání, kypření půdy, hnojení …)

10  Ano, máme napadené stromy v zámeckém parku a před kostelem kolem Jičínky.  Nafoceno 12. 10. 2012

11

12

13

14

15  Klíněnka se u nás pokusila rozšířit i na jiné druhy dřevin, jako jsou javory, vrby apod., ale zatím větší škody nepůsobí. Neumí se totiž zakuklit v jiných, než jírovcových listech.

16 Zdroje: Wikipedie.cz Obrázky: wikipedie.cz, google.cz, vlastní

17 DĚKUJEME ZA POZORNOST


Stáhnout ppt "Zpracovaly: Barbora Logajová, Michaela Gilarová.  Klíněnka jírovcová (Cameraria ohridella) je druh motýla z čeledi vzpřímenkovití. druhmotýlačeledi vzpřímenkovitídruhmotýlačeledi."

Podobné prezentace


Reklamy Google