Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mgr. Michal Oblouk.  věty hlavní i vedlejší připojené k sobě bez spojovacího výrazu oddělujeme vždy čárkou Z oleje a mouky uděláme jíšku, přidáme sůl,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mgr. Michal Oblouk.  věty hlavní i vedlejší připojené k sobě bez spojovacího výrazu oddělujeme vždy čárkou Z oleje a mouky uděláme jíšku, přidáme sůl,"— Transkript prezentace:

1 Mgr. Michal Oblouk

2  věty hlavní i vedlejší připojené k sobě bez spojovacího výrazu oddělujeme vždy čárkou Z oleje a mouky uděláme jíšku, přidáme sůl, prolisujeme česnek, zředíme vodou, vlijeme do hrachu. Myslel si, že to nebude vadit, že mu to určitě odpustí, že jí to v blízké době vysvětlí.  věty hlavní jsou k sobě ve většině případů připojovány pomocí spojovacích výrazů – mohou být spojeny v různých významových poměrech:

3  SLUČOVACÍ – před spojkami A, I, ANI, NEBO, ČI se čárka nepíše (při jiném významovém poměru se čárka píše), před ostatními spojovacími výrazy čárku píšeme (obvykle platí i pro dvojslovné spojovací výrazy)  ODPOROVACÍ, STUPŇOVACÍ, VYLUČOVACÍ, DŮSLEDKOVÝ, PŘÍČINNÝ – před všemi spojovacími výrazy píšeme vždy čárku (u dvouslovných se čárka píše vždy před jeho první částí)  mezi VV se vyskytují stejné poměry jako mezi VH – pro psaní čárek platí stejná pravidla

4  čárkou se v souvětí vždy oddělují věty podřadné, které jsou významově závislé na větách řídících – tyto věty mohou být uvozeny různými spojovacími výrazy: a) podřadící spojky – ŽE, ABY, KDYŽ, PROTOŽE, AČ, JAKO, NEŽ, KDYBY,… b) vztažná zájmena – KDO, CO, JAKÝ, KTERÝ, ČÍ, JENŽ c) vztažná příslovce – KDE, KDY, KUDY, KAM, PROČ, JAK,… d) vztažná neurčitá číslovka KOLIK - před spojovacími výrazy NEŽ, JAKO, JAK, CO píšeme čárku pouze v případě, že po nich následuje sloveso - čárku nepíšeme mezi výrazy DĚJ SE CO DĚJ, BUĎ JAK BUĎ, DĚLEJ JAK DĚLEJ, AŤ TO BYLO CO TO BYLO, AŤ JE JAKÝ CHCE, AŤ JE JAKÝ JE,…

5  větu vedlejší vloženou do věty řídící (hlavní) oddělujeme čárkami z obou stran Kos, který seděl nad námi na větvi, začal najednou zpívat. Hosty čeká bohatá večeře, a až dojedí, začne ples. Nechtěla mi říct, s kým teď chodí, a já se urazila.  čárku píšeme před dvěma spojovacími výrazy podřadnými, které patří k různým větám Rozhodli jsme se, že než se déšť přežene, skryjeme se v jeskyni.  význam VV může být zesílen výrazy ZVLÁŠTĚ, POUZE, TEPRVE, DŘÍVE apod., které se píší před spojovací výraz – čárku píšeme před tyto zesilovací výrazy Rozmyslete si odpověď, dříve než začnete test vyplňovat.

6  infinitiv ve větě čárkami neoddělujeme, pokud má funkci některého z větných členů – přísudek, podmět, předmět, přívlastek, příslovečné určení Mohl bych si vzít ještě hrnek kávy? Baví mě pracovat na zahradě. Rozhodl jsem se pracovat až do rána. Schopnost správně reagovat se při horečce snižuje. Běžel jsem na poštu poslat všechny dopisy.  infinitiv oddělujeme čárkou, pokud se jím zkracují VV vyjadřující zejména podmínku děje a pokud zastupuje VV, ve které je vypuštěna část přísudku Nesledovat včera televizi, ani bych nevěděl, že festival už začal. Budeme se muset rozhodnout, jak zacházet s novinkami. Jde o to(,) nenadělat více škody.  čárku nepíšeme – Nemám vám co říct. Není jak začít. Dnes nemáme co dělat. Nebylo jak naložit s volným večerem. Snažím se o to neusnout. Jde o to nezakolísat. Dnes nemáme co dělat.


Stáhnout ppt "Mgr. Michal Oblouk.  věty hlavní i vedlejší připojené k sobě bez spojovacího výrazu oddělujeme vždy čárkou Z oleje a mouky uděláme jíšku, přidáme sůl,"

Podobné prezentace


Reklamy Google