Napište program, který s použitím cyklu vytiskne na obrazovku celá čísla od 1 do n (číslo n nechte náhodně vygenerovat ). Čísla při tisku oddělte čárkou, za posledním udělejte tečku. Řešení s použitím cyklu while: Řešení s použitím cyklu for: ">

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PHP Souhrnné cvičení 1 - 16 Mgr. Josef Nožička IKT PHP www.zlinskedumy.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PHP Souhrnné cvičení 1 - 16 Mgr. Josef Nožička IKT PHP www.zlinskedumy.cz."— Transkript prezentace:

1 PHP Souhrnné cvičení 1 - 16 Mgr. Josef Nožička IKT PHP www.zlinskedumy.cz

2 AnotaceMateriál poskytuje žákům sadu příkladů na cyklické příkazy, používané v PHP. Musí být doplněn výkladem. AutorMgr. Josef Nožička (Autor) JazykČeština Očekávaný výstup26–41-M/01 Elektrotechnika 78-42-M/01 Technické lyceum Speciální vzdělávací potřeby - žádné - Klíčová slovaProgram, cyklus Druh učebního materiáluPrezentace Druh interaktivityKombinované Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzděláváníodborné vzdělávání Typická věková skupina16 - 19 let Vazby na ostatní materiályJe součástí IKT.

3 Cyklické příkazy – příklad 1 Napište program, který s použitím cyklu vytiskne na obrazovku celá čísla od 1 do n (číslo n nechte náhodně vygenerovat ). Čísla při tisku oddělte čárkou, za posledním udělejte tečku. Řešení s použitím cyklu while: Řešení s použitím cyklu for:

4 Cyklické příkazy – příklad 2 Napište program, který vypočítá aritmetický průměr náhodně vygenerované posloupnosti čísel. Řešení :

5 Cyklické příkazy – příklad 3 Obrázek … Napište program, který s použitím cyklu zobrazí na stránku pětkrát vedle sebe stejný obrázek a tím, že rozměry obrázku se budou postupně zvětšovat (původní poměr výšky a šířky však zůstane zachován). Řešení:

6 Příklad 3 – jiné řešení Obrázek … Při tomto řešení je místo cyklu while použit cyklus for a je zde jiným způsobem počítána souřadnice výšky obrázku.

7 Cyklické příkazy – příklad 4 Analýza: Názvy dnů v týdnu si uložíme do pole a vytiskneme je s použitím cyklického příkazu. Dále v programu využijeme příkaz date(‘w‘), který v závislosti na aktuálním datumu (zjištěné dle systémového data počítače) vrací číslo od 0 do 6 (s tím, že 0 je neděle, 1 pondělí … 6 sobota). Tomu bude odpovídat i pořadí názvů dnů, uložených do pole. Napište program, který vytiskne pod sebe na obrazovku názvy dnů v týdnu (pondělí – neděle), s tím, že aktuální den se vytiskne tučně.

8 Příklad 4 – řešení

9 Shrnutí Na uvedených příkladech jsme mohli vidět, že cykly mají využití nejenom v algoritmech početního typu, které se spíše programují ve vyšších programovacích jazycích, ale i ve skriptech, určených pro tvorbu webových stránek. U daných typů úloh je přitom většinou jedno, který cyklický příkaz použijeme (for, while nebo do while) – v podstatě záleží jen na programátorovi, který z nich používá nejraději.

10 Zdroje BRÁZA, Jiří. PHP 5: začínáme programovat. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2005, 244 s. ISBN 80-247-1146-X.


Stáhnout ppt "PHP Souhrnné cvičení 1 - 16 Mgr. Josef Nožička IKT PHP www.zlinskedumy.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google