Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Číselné soustavy - je způsob vyjádření určitého počtu základních jednotek Máme soustavy : dekadické ( …………. ) binární ( …………. ) oktálové ( …………. ) hexadecimalní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Číselné soustavy - je způsob vyjádření určitého počtu základních jednotek Máme soustavy : dekadické ( …………. ) binární ( …………. ) oktálové ( …………. ) hexadecimalní."— Transkript prezentace:

1

2  Číselné soustavy - je způsob vyjádření určitého počtu základních jednotek Máme soustavy : dekadické ( …………. ) binární ( …………. ) oktálové ( …………. ) hexadecimalní ( …………. )

3  Číselné soustavy a převod mezi nimi :  dekadické:  (1238,75) 10 = 1* * * * * *10 -2  Binarní : do dekadické  (101110) 2 = 1* * * * * *2 0 = = (46) 10  Oktálové: do dekadické  (12) 8 = 1* *8 0 = = (10) 10  Hexadecimální: do dekadické  (1C0A) 16 = 1* C* * A*16 0 = = (7178) 10

4  Příklady na vypočet: z binární do dekadické 13 z oktálové do dekadické z binární do dekadické 1CAO z hexadecimální do dekadické 15 z oktálové do dekadické Správné výsledky v rozházeném pořadí (11,27,21,458,13) dekadické

5  Ascii Kód - V podstatě jde o kódovou tabulku, která definuje znaky anglické abecedy, a jiné znaky používané v informatice.

6  Kód BCD - je v číslicové technice jeden z často používaných binárních kódu. Kód BCD se požívá pro kódování desítkových číslic 0 – 9.

7  Grayův kód - má tu vlastnost, že se při přechodu od jednoho kódového slova ke druhému mění vždy jen hodnota jednoho bitu. Tuto vlastnost splňuje první i poslední stav, říkáme, že kód je uzavřen sám do sebe.

8  Samoopravné kódy  Vzhledem ke zvýšené pravděpodobnosti výskytu poruch u polovodičových operačních pamětí se obvykle užívají obvody pro detekci a opravu chyb.  Informace budeme přenášet pomocí posloupností složených z čísel 0 a 1. Budeme jim říkat cifry.  Délka slova je počet cifer ve slově. Tak například je slovo délky 9  Používají se : k potlačení minimalizace šumu při přehrávání kompaktních disků, přenos finančních informací, přenos informací mezi dvěma PC, atd…

9  Doplňkový kód - Při kódování v doplňkovém kódu je záporné číslo zaznamenáno jako binární negace (záměna všech 0 za 1) původního čísla zvětšená o 1. Úvodní bit má v tomto kódu opět význam znaménka.

10  Inverzní kod  Je stejný jako přímý kód jen záporná čísla jsou inverzí kladného čísla (logická negace bit po bitu)  Rozsah je stejný jako u přímého kódu (nula 2x) jen jsou jiná záporná čísla  +5(10)=0 101(2)  -5 (10)=1 010(2)

11  Přímý kód  První možný způsob je vyčlenění prvního bitu jako znaménka.  Pokud například binární číslo vyjadřuje jedničku, pak označuje -1.  Tento způsob ale komplikuje algoritmy pro praktické počítání – nejprve je vždy třeba testovat znaménkový bit a podle výsledku provést sčítání nebo odčítání

12


Stáhnout ppt " Číselné soustavy - je způsob vyjádření určitého počtu základních jednotek Máme soustavy : dekadické ( …………. ) binární ( …………. ) oktálové ( …………. ) hexadecimalní."

Podobné prezentace


Reklamy Google