Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KLÍNY A PERA. - Používáme k rozebíratelnému spojení strojních součástí. -Podle polohy osy k ose spojovaných součástí jsou klíny a pera podélné a příčné.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KLÍNY A PERA. - Používáme k rozebíratelnému spojení strojních součástí. -Podle polohy osy k ose spojovaných součástí jsou klíny a pera podélné a příčné."— Transkript prezentace:

1 KLÍNY A PERA

2 - Používáme k rozebíratelnému spojení strojních součástí. -Podle polohy osy k ose spojovaných součástí jsou klíny a pera podélné a příčné. -Podélné klíny a pera přenášejí kroutící moment, jsou drážkové, ploské a tangenciální. Nejčastěji se používají drážkové.

3

4 KLÍNY -Úkos 1 : 100 -S nosem, nebo bez nosu Normalizované podélné klíny kreslíme jen na výkresech sestavení a to v příčném řezu a podélném pohledu.

5 Kótování drážky pro podélný klín v náboji Drážka má v celé délce úkos 1 :100. Její hloubka se určuje na hlubší straně – ze které se klín zaráží. Šířka drážky má mezní úchylky P9

6 Kótování drážky pro podélný klín v hřídeli V hřídeli je drážka bez úkosu. Všimněte si způsobu kótování hloubky drážky a porovnejte s údaji v tabulkách!

7 Pera

8 PERA - Kreslí se stejně jako klíny jen na výkresech sestavení, a to v příčném řezu a podélném pohledu

9 PERA Drážka pro pero v náboji – je zhotovena bez úkosu a šířka má mezní úchylky P9

10 PERA Drážka pro pero v hřídeli – je shodná s délkou pera a má mezní úchylky P9

11 PERA U kratších nábojů, zejména kuželových, se používají kotoučová, někdy také úsečová (Woodruffova) pera. Drážka pro pero je provedena v celé délce náboje.

12 PERA Drážka pro Woodruffovo pero značně zeslabuje hřídel

13 Drážkové hřídele a náboje

14 d – malý průměr hřídele 8 – počet zubů 32e8 – malý průměr hřídele 36a11 – velký průměr hřídele 6f8 – šířka zubu Do počtu 4 se vykreslují všechny drážky a zuby, od počtu 6 se vykreslí jeden zub a dvě přilehlé drážky. Profil se naznačí tenkou čarou.

15 Drážky pro pojistné podložky

16 Pojistné podložky typu MB

17


Stáhnout ppt "KLÍNY A PERA. - Používáme k rozebíratelnému spojení strojních součástí. -Podle polohy osy k ose spojovaných součástí jsou klíny a pera podélné a příčné."

Podobné prezentace


Reklamy Google