Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Organizace přednemocniční a nemocniční péče pacientů s akutním mozkovým infarktem v Olomouckém kraji Šaňák D, Vlachová I, Hubáček P. Weinberg J, Bártková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Organizace přednemocniční a nemocniční péče pacientů s akutním mozkovým infarktem v Olomouckém kraji Šaňák D, Vlachová I, Hubáček P. Weinberg J, Bártková."— Transkript prezentace:

1 Organizace přednemocniční a nemocniční péče pacientů s akutním mozkovým infarktem v Olomouckém kraji Šaňák D, Vlachová I, Hubáček P. Weinberg J, Bártková A, Král M, Kaňovský P. Iktové centrum, Neurologická klinika, FN Olomouc Iktové centrum, Neurologická klinika, FN Olomouc Oddělení urgentního příjmu, FN Olomouc Oddělení urgentního příjmu, FN Olomouc Uzemní záchranná služba Olomouckého kraje

2 Ischemické CMP Třetí nejčastější příčina úmrtí, v některých věkových skupinách incidence stále stoupá Třetí nejčastější příčina úmrtí, v některých věkových skupinách incidence stále stoupá V ČR bylo v r 2007 hospitalizováno 20 447 pacientů s dg. akutní mozkový infarkt (I63.) (UZIS 2008) V ČR bylo v r 2007 hospitalizováno 20 447 pacientů s dg. akutní mozkový infarkt (I63.) (UZIS 2008) V ČR zemřelo v r 2007 téměř 6 300 mužů a 9 000 žen na CMP (UZIS 2008) V ČR zemřelo v r 2007 téměř 6 300 mužů a 9 000 žen na CMP (UZIS 2008)

3 Cíle práce: „Single centre v.s. multicentre system of acute stroke care “ Cíle práce: „Single centre v.s. multicentre system of acute stroke care “ „Olomoucký model“ (single centre) „Olomoucký model“ (single centre) Srovnat dosažené výsledky (2007) s ostatními centry (SITS) a kraji ČR Srovnat dosažené výsledky (2007) s ostatními centry (SITS) a kraji ČR Zhodnotit výhody/nevýhody obou systémů organizace péče o akutní CMP Zhodnotit výhody/nevýhody obou systémů organizace péče o akutní CMP

4 Rozloha: 5267 km 2 Počet obyvatel: 639 984

5 Územní záchranná služba Olomouckého kraje RZP/ RLP v terénu u pacienta s akutní neurologickou symptomatikou 588 442 838 (IC FNO) 588 442 838 (IC FNO)

6 Územní záchranná služba Olomouckého kraje 588 442 838 (IC FNO) 588 442 838 (IC FNO) Objektivní čas vzniku + symptomy Objektivní čas vzniku + symptomy Obecná KI trombolýzy + TK Obecná KI trombolýzy + TK FA + OA FA + OA Tel. kontakt na příbuzné (ověření anamnézy) Tel. kontakt na příbuzné (ověření anamnézy)

7 Územní záchranná služba Olomouckého kraje 588 442 838 (IC FNO) 588 442 838 (IC FNO) Transfer přímo na OUP FNO Transfer přímo na OUP FNO Minimální časová ztráta Minimální časová ztráta Vysoké % indikovaných pacientů Vysoké % indikovaných pacientů

8 Nemocniční péče ve FNO

9 AKUTNÍ ZOBRAZENÍ MOZKU (MRI, CT) RTG S + P EKG INTERNÍ VYŠETŘENÍ PACIENT INDIKOVÁN K REKANALIZAČNÍ TERAPII EMERGENCY ROOM OUP INTRAVENÓZNÍ TROMBOLÝZA SONOTROMBOTRYPSE LOKÁLNÍ TROMBOLÝZA (RADIOLOGIE – AG) AKUTNÍ DESOBLITRACE ACI II. (CÉVNÍ) CHIRURGIE PACIENT NEINDIKOVÁN K REKANALIZAČNÍ TERAPII

10 Zdroj: SITS registr www.acutestroke.org www.acutestroke.org

11 Počet trombolyzovaných pacientů v ČR (2007) Celkem: 579 Celkem: 579 Morava: 48,4 % Morava: 48,4 % Olomouc: 7,6 % (44) Olomouc: 7,6 % (44)

12 Počet trombolýz v roce 2007 jednotlivé kraje

13 Počet center v jednotlivých krajích

14 Průměrný počet trombolýz na centrum jednotlivé kraje

15 Počet trombolýz na počet iktů (%)

16 Centra podle počtu trombolýz

17 Transport, door to needle time

18 Klinický vývoj po 24 hodinách

19 SICH, mortalita, signifikantní klinické zhoršení

20 Výsledky léčby po 3 měsících (mRS)

21 Výsledky léčby po 3 měsících

22 Diskuze Rovnocenný počet TL/ikty mezi SC a MC (  IJ   TL) Rovnocenný počet TL/ikty mezi SC a MC (  IJ   TL) Vyšší počet provedených trombolýz v jednom centru Vyšší počet provedených trombolýz v jednom centru zkušený tým, diagnostika, další intervence zkušený tým, diagnostika, další intervence indikovaní pacienti  méně komplikací indikovaní pacienti  méně komplikací rutinní klinická praxe v.s. improvizace rutinní klinická praxe v.s. improvizace Vyšší finanční, materiální a personální nároky pro bezchybné fungování sítě IJ v „Multicentre“ systému Vyšší finanční, materiální a personální nároky pro bezchybné fungování sítě IJ v „Multicentre“ systému Relativně větší vzdálenost z některých míst spádové oblasti (koordinace se ZZS  LZS) Relativně větší vzdálenost z některých míst spádové oblasti (koordinace se ZZS  LZS)

23 Závěr Trombolýza je specializovaná týmová léčebná metoda Trombolýza je specializovaná týmová léčebná metoda Všechny články stejně významné (ZZS, OUP, IJ) Všechny články stejně významné (ZZS, OUP, IJ) Důležitá je dobrá komunikace Důležitá je dobrá komunikace Cílem je fungující systém bez zbytečných časových ztrát Cílem je fungující systém bez zbytečných časových ztrát

24 Závěr Při tvorbě koncepce organizace akutní péče o ikty je potřeba zohlednit individuální geografické, materiální a personální podmínky v jednotlivých krajích…. Při tvorbě koncepce organizace akutní péče o ikty je potřeba zohlednit individuální geografické, materiální a personální podmínky v jednotlivých krajích….

25 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Organizace přednemocniční a nemocniční péče pacientů s akutním mozkovým infarktem v Olomouckém kraji Šaňák D, Vlachová I, Hubáček P. Weinberg J, Bártková."

Podobné prezentace


Reklamy Google