Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Popis Střední odborná škola Otrokovice

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Popis Střední odborná škola Otrokovice"— Transkript prezentace:

1 Popis Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PaedDr. Blanka Slováčková. Dostupné z Metodického portálu ISSN:  , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Charakteristika DUM Název školy a adresa
Střední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266, Otrokovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/ /1 Autor PaedDr. Blanka Slováčková Označení DUM VY_32_INOVACE_SOSOTR-Mn-ČJ/2-CJ-2/19 Název DUM Popis Stupeň a typ vzdělávání Středoškolské vzdělávání Kód oboru RVP 63-41-M/01 Obor vzdělávání Management hotelových a turistických služeb Vyučovací předmět Český jazyk Druh učebního materiálu Výukový materiál Cílová skupina Žák, 16 – 17 let Anotace Výukový materiál je určený k frontální výuce učitelem, případně jako materiál pro samostudium, nutno doplnit výkladem, náplň: druhy popisu, osnova, jazykové prostředky, skladba vět, použití Vybavení, pomůcky Dataprojektor Klíčová slova popis – prostý, odborný, pracovní postup, návod, popis osoby, líčení Datum

3 Popis Náplň výuky: Charakteristika popisu Využití popisu Druhy popisu:
Prostý x odborný Pracovní postup x návod Popis osoby Líčení Osnova popisu Jazykové prostředky Skladba vět

4 Charakteristika popisu
slohový útvar, který si dává za cíl popsat nějaký jev, děj, předmět, vzhled osoby nebo určitou činnost výstižný, abychom si mohli učinit vlastní představu o popisovaném objektu doplněn schématy, náčrtky, obrázky apod. důležitá je volba pořadí při popisu jednotlivých částí (začínáme nejdůležitějšími prvky, postupujeme k jednotlivostem)

5 Využití popisu Návod Popis činnosti Popis cesty
Součást odborných textů Součást charakteristiky Součást uměleckých děl Obr. 1

6 Druhy popisu Popis prostý – usiluje o co největší názornost
Popis odborný – usiluje o co největší přesnost Mezi oběma typy popisu neexistuje ostrá hranice Popis statický – popis předmětu, osoby Popis dynamický – popis děje Pracovní postup Návod Popis umělecký – líčení Obr. 2

7 Jazykové prostředky podstatná jména pro pojmenování
přídavná jména pro označení vlastností příslovce číslovky slovesa Obr. 3

8 Skladba vět Několikanásobné větné členy
Postupně rozvíjející přívlastky (názornost) Forma výčtu Jednoduché věty Jednodušší souvětí Obr. 4

9 Osnova popisu Úvod (seznámení s předmětem, osobou, dějem)
Vlastní popis postupovat logicky od celku k částem, od blízkého ke vzdálenému, od zajímavého k méně zajímavému, od shora dolů, zleva doprava III. Závěr (souhrnný výčet předností, nedostatků, významných rysů, využití, funkce, doporučení)

10 I. Dům mých snů Pod těmito slovy se mi vybavuje obrovská čtvercová stavba vyšší než stoletý strom. Nachází se pár metrů od pláže a je obklopena rozkvetlou zahradou. Nemá téměř žádné stěny, jelikož podlouhlá okna zabírají většinu místa. Do domu je vidět jen z určitého úhlu pohledu, jinak sklo vytváří odraz okolního prostředí.

11 II. 1. Jakmile se otevřou měděné mohutné dveře se zdobenou klikou, ocitnu se v hlavní hale se stropem téměř v nedohlednu. Je dlouhá nejméně sto metrů a na jejím konci ji zdobí palma v květináči. Podlaha je lesklá, ale ne kluzká. Po pravé ruce se nachází troje bytové dveře potažené sametem. Když vejdu do prvních, spatřím v rohu sprchový kout s masážními nástavci uvnitř. V dalším koutě je čtvercová vana se stejnými doplňky. Možná jsou na ještě lepší úrovni. Naproti je koutek pro vykonávání potřeb oddělený odstranitelnou přepážkou. Uprostřed místnosti je položena růžová rohožka s dlouhými jemnými chlupy.

12 II. 2. Vedle této místnosti se nachází kuchyň s jídelnou. Rozděluje je od sebe kuchyňský pult, na kterém leží minibar. Vzadu hučí lednička, ale nikdo nepozná odkud, protože má pokrytá dvířka stejným dřevem jako ostatní úložné skříňky na nádobí. Tak je na tom i odpadkový koš zamaskovaný stejným způsobem. Kulatý stůl s deseti židlemi a vázou plnou květin vyplňuje celý jídelní prostor. Jen na stěně ještě visí televize.

13 II. 3. Další pokoj, určený pro pozorování televize a surfování po internetu, působí veselým dojmem, poněvadž je z něj skvělý výhled na moře. Schody vedoucí do ložnice se zatáčejí všemi směry. Obrovská manželská postel pokrytá hedvábnými pokrývkami zčásti zakrývá obraz večerní oblohy. V témže patře je umístěn dětský pokoj s postýlkou a různě po zemi pohozenými plyšovými zvířátky.

14 III. Celkově prostředí v této budově je veselé, rozjařené. Typická domácí vůně se rozléhá dokonce i do koupelny. Obr. 5

15 Kontrolní úkoly Popiš libovolnou českou bankovku. Popiš známého sportovce. Popiš jízdní kolo. Napiš líčení – Krajina v bouři

16 Seznam obrázků: Obr. 1: coramax, [vid ], dostupné z: foto.cz/fotobanka/clipboard( )/ Obr. 2: coramax, [vid ], dostupné z: foto.cz/fotobanka/puzzle( )/ Obr. 3: kbuntu, [vid ], dostupné z: se-mi( )/ Obr. 4: Rodriguez, [vid ], dostupné z: teamwork( )/ Obr. 5: zstockphotos, [vid ], dostupné z: foto.cz/fotobanka/luxury-home-with-backyard-and-pool( )/

17 Seznam použité literatury:
[1]   SOCHROVÁ, Marie, Český jazyk v kostce pro střední školy, 2. vyd. Praha, Fragment 1999, s. 104, ISBN [2] MAŠKOVÁ, Drahuše, Český jazyk. Přehled středoškolského učiva, 1. vyd. Třebíč, PV 2006, s. 176, ISBN [3] BAUMGARTNEROVÁ, Gabriela, KAPUSTOVÁ, Andrea, Český jazyk a literatura -písemná práce, 1. vyd. Třebíč, Tauris 2012, s. 187, ISBN [4] Google. Dům mých snů, Kachen[online] [vid ], dostupné z:

18 Děkuji za pozornost 


Stáhnout ppt "Popis Střední odborná škola Otrokovice"

Podobné prezentace


Reklamy Google