Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Krajina a životní prostředí. Obsah 1. Krajina 2. Krajinná sféra 3. Životní prostředí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Krajina a životní prostředí. Obsah 1. Krajina 2. Krajinná sféra 3. Životní prostředí."— Transkript prezentace:

1 Krajina a životní prostředí

2

3 Obsah 1. Krajina 2. Krajinná sféra 3. Životní prostředí

4 Krajina Krajina je území, které se svým vzhledem a geografickou polohou liší od okolních území. Rozloha krajiny se pohybuje od několika kilometrů čtverečních do mnoha tisíc kilometrů čtverečních. Krajina je složena z mnoha složek a prvků. Podíl jednotlivých složek a prvků určuje ráz krajiny. Na vzhledu krajiny se výrazně podílí člověk. Příklady jednotlivých typů krajin.

5 Krajinná sféra Krajinná sféra ( KS ) je objekt studia geografie. Krajinnou sféru tvoří soubor všech krajin. Můžeme rozlišit dvě základní části: přírodní a socioekonomickou složku krajinné sféry. Jednotlivé části KS se navzájem ovlivňují. Model krajinné sféry.

6 Životní prostředí Životní prostředí je prostor umožňující život organismů. Je to souhrn přírodních a společensko - hospodářských složek a prvků. Věda, která se zabývá krajinou a životním prostředím, se jmenuje ekologie. Člověk a životní prostředí…

7 Otázky a úkoly 1. Vysvětli pojem krajina. 2. Jaké plochy dosahují jednotlivé typy krajin? 3. Co se dá zařadit mezi složky a prvky krajiny? 4. Vymez krajinnou sféru. 5. Co to je ekologie?

8 Příklady krajin Horská krajin, Rakouské Alpy Nížinná krajina, povodí Gangy Městská krajina, Praha,ČR Zeměděl ská krajina, Dolnom oravský úval

9 Model krajinné sféry

10 Člověk a životní prostředí… Bez komentáře……..


Stáhnout ppt "Krajina a životní prostředí. Obsah 1. Krajina 2. Krajinná sféra 3. Životní prostředí."

Podobné prezentace


Reklamy Google