Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Globální oteplování Vojta Voborník 8.B Co to vlastně je globální oteplování? Globální oteplování je důsledek klimatických změn na Zemi.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Globální oteplování Vojta Voborník 8.B Co to vlastně je globální oteplování? Globální oteplování je důsledek klimatických změn na Zemi."— Transkript prezentace:

1

2 Globální oteplování Vojta Voborník 8.B

3 Co to vlastně je globální oteplování? Globální oteplování je důsledek klimatických změn na Zemi.

4 Jak ono oteplení vzniká? Teplota povrchu země závisí na množství plynů obsažených v atmosféře, a to především oxidu uhličitého, vodní páry, dále pak metanu, oxidu dusného a ozónu. Plynům obsaženým v ovzduší jen ve stopovém množství se říká skleníkové plyny.

5 Plyny podílející se na globálním oteplování Oxid uhličitý Metan Freony Ostatní Oxid dusný 49% 18% 14% 13% 6%

6 Skleníkové plyny zakrývají povrch Země podobně jako vrstva skla půdu ve skleníku. Díky nim je průměrná teplota zemského povrchu 15°C, bez nich by byla hluboce záporná. Koncentrace skleníkových plynů se lidskou činností zvyšuje a zesiluje se tak tzv. skleníkový efekt. Země se otepluje tak výrazně že za 100-200 let by mohlo být tepleji, než kdykoliv za poslední milióny let.

7 Nejzřejmějším důsledkem ohřívání povrchu Země je stoupání hladiny moří, vinou tání horských ledovců - dnes už velmi nápadného - ( viz. animace ) a teplotního rozpínání ohřívané mořské vody. Očekává se, že již koncem příštího století bude hladina moří výše o desítky centimetrů, ne-li o celý metr. V oblasti, která se tak dostane pod úroveň hladiny, žijí dnes desítky milionů lidí, a jde často o oblasti nejintenzivněji zemědělsky využívané – příkladem je delta Nilu.

8 Přiložená animace ukazuje, k jakým dochází změnám ve struktuře ledovců. Postupné ztenčování vede k ulamování a rozpouštění obrovského množství sladké vody do oceánu...

9 Dalším důsledkem je globální změna podnebí. Předpovědi odborníků naznačují, že kde je sucho bude ještě sušeji, a kde je mnoho srážek, bude pršet ještě více. To postihne hlavně zemědělství a jeho produkci. Slunce Země atmosféra Skleníkový efekt

10 rok 2004 Ozonová vrstva

11 Jak zastavit nebo alespoň zmírnit globální oteplování? Zesílení skleníkového jevu, které lidstvo působí, je možné omezit. Je nutné rychle zastavit růst emisí skleníkových plynů a pak je dokonce snižovat až na přijatelnou míru. Je třeba mimo jiné omezit užívání fosilních paliv (ropa, uhlí, zemní plyn). To sice neznamená, že musíme ihned přestat těžit uhlí a pálit ropu a zemní plyn, ale měli bychom se dát touto cestou.

12 Můj pokus 10 min. sklenice v alobalu sklenice bez alobalu

13 30 min. 20 min.


Stáhnout ppt "Globální oteplování Vojta Voborník 8.B Co to vlastně je globální oteplování? Globální oteplování je důsledek klimatických změn na Zemi."

Podobné prezentace


Reklamy Google