Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Zvýšená kyselost  Přirozené pH bývá kolem 5,6-6, kyselé srážky mohou mít hodnoty pH 3-4  Toto přirozené okyselení způsobuje oxid uhličitý, který tvoří.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Zvýšená kyselost  Přirozené pH bývá kolem 5,6-6, kyselé srážky mohou mít hodnoty pH 3-4  Toto přirozené okyselení způsobuje oxid uhličitý, který tvoří."— Transkript prezentace:

1

2  Zvýšená kyselost  Přirozené pH bývá kolem 5,6-6, kyselé srážky mohou mít hodnoty pH 3-4  Toto přirozené okyselení způsobuje oxid uhličitý, který tvoří s vodou slabou kyselinu uhličitou.  Je způsoben oxidy síry pocházejícími ze sopečné činnosti a spalování fosilních paliv (průmyslové znečištění), nebo také oxidy dusíku pocházejícími například z automobilů.  Jakmile se rozptýlí do atmosféry, začnou reagovat s vodou za tvorby sirných a dusíkatých kyselin, které padají na zem ve formě deště.

3  Do ovzduší se dostávají nečistoty a různé kapalné a plynné látky, především oxid siřičitý, sloučeniny různých těžkých kovů, různé uhlovodíky aj.  Látky, které se dostávají do ovzduší – EMISE, reagují s dalšími látkami ovzduší a mění své složení a vlastnosti. Působí pak jako IMISE na organismy a na neživé prostředí přímo, nebo například ve formě srážek.  Zvyšují kyselost půd a vod, způsobují odumírání, až hynutí lesů, působí nepříznivě na lidské zdraví, jsou příčinou rychlé koroze různých materiálů.

4

5 I když jsou srážky zásadně slabě kyselé, extrémní stupeň kyselosti už mnoho vodních organismů nesnáší a umírá. Ve městě ničí kyselý déšť budovy a sochy. Ohrožuje lesy, vodní organismy, půdu a půdní organismy, ale také některé lidské výtvory reaguje s vápníkem. Více než polovina lesních porostů v České republice, Německu, Polsku a Velké Británii je silně poškozena imisemi nebo je už mrtva.

6 Větvička po kyselém dešti Normální větvička

7  Ano, odsířením elektráren, snížením spotřeby fosilních paliv.  Na území ČR došlo především v 90. letech 20. století k výraznému snížení emisí síry z tepelných elektráren v důsledku odsíření.  Díky tomu došlo k citelnému zlepšení kvality ovzduší a také situace v oblasti kyselých dešťů.  Jde o jeden z dobrých příkladů možnosti zlepšení kvality životního prostředí.  Mimořádně čistá moře svědčí o tom, že jsou bez života.

8 Můžu omezit spotřebu energií, využívat šetrnější způsoby dopravy (chůze, kolo, veřejná doprava). Zajímavosti: Na mnoha místech naší Země je déšť kyselejší než šťáva z citronu. Pro srovnání: hodnota pH octa je 3,0 a pH citronové šťávy je 2,2.

9 Místo měření: Základní škola Vítkov, Opavská 22, 749 01 Vítkov Období měření: Únor a březen 2012 Měřené hodnoty: množství srážek pH srážek znečištění (prachové částice) druh srážek směr větru Srážkoměr jsme zhotovili z plastikové láhve. Množství spadlých srážek jsme zjišťovali přelitím do odměrného válce. Množství srážek udává výška vodního sloupce v mm. K převodu srážek na z ml na mm nám posloužil vzorec: srážky v mm = 1000/π * r 2 * srážky v ml

10

11 Cíl pozorování a měření – zjistit zda: Ovlivní teplota vzduchu pH srážek během února a března v areálu naší školy? Ovlivní směr větru pH srážek a podíl prachových částic během února a března v areálu naší školy?

12

13

14

15

16

17


Stáhnout ppt " Zvýšená kyselost  Přirozené pH bývá kolem 5,6-6, kyselé srážky mohou mít hodnoty pH 3-4  Toto přirozené okyselení způsobuje oxid uhličitý, který tvoří."

Podobné prezentace


Reklamy Google