Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ekologické indikátory  Anotace:  Prezentace slouží k přehledu tématu ekologické indikátory - bioindikátory  Je určena pro výuku ekologie v 1. ročníku.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ekologické indikátory  Anotace:  Prezentace slouží k přehledu tématu ekologické indikátory - bioindikátory  Je určena pro výuku ekologie v 1. ročníku."— Transkript prezentace:

1

2 ekologické indikátory  Anotace:  Prezentace slouží k přehledu tématu ekologické indikátory - bioindikátory  Je určena pro výuku ekologie v 1. ročníku střední školy

3 Ekologické indikátory

4 Ekologické indikátory = Bioindikátory  Bioindikátor je živý organismus, jehož přítomnost, změna stavu nebo množství signalizuje změny vlastností zkoumaného prostředí.  Jako bioindikátory se používají především organismy, jejíchž požadavky na prostředí jsou dostatečně známé

5 Bioindikátory  Dobrým indikátorem je druh, který má úzkou ekologickou valenci, je dobře určitelný a je relativně běžný  např. kopřiva dvoudomá indikuje zvýšený obsah amoniakálního dusíku v půdě (možné úniky splaškových vod), vřes obecný indikuje svým výskytem kyselou půdu.

6 Bioindikátory  Rostliny  Živočichové  Mikroby

7 Rostliny jako bioindikátory  Přítomnost nebo absence určité rostliny může mnoho napovědět o životním prostředí.  Lišejníky jsou symbiotické organismy složené z houby a řasy. Mnoho z nich reaguje na změny druhového složení lesů, znečištění ovzduší a změny klimatu. Vyhynutí lišejníků v lese může indikovat například vysoké hodnoty oxidu siřičitého, některých dalších sirných sloučenin a oxidů dusíku.

8 Živočichové jako bioindikátory  Příkladem živočišné bioindikace může být vyhynutí zvířete kvůli nedostatku potravy, které je způsobeno znečištěním.  Vyjma měření velikosti populace se vědci zaměřují i na množství toxinů v tkáních nebo množství deformací v populaci. Příkladem může být ledňáček nebo jepice.

9 Mikroby jako bioindikátory  Mikroby mohou být použity k posuzování čistoty vodních či suchozemských ekosystémů. Protože jsou všude ve vysokém počtu, je jednodušší výsledky srovnávat.  Některé mikroorganismy produkují tzv. stresové proteiny, když jsou vystaveni látkám, jako je kadmium či benzen. Tyto proteiny mohou varovat již před nízkými hodnotami znečištění.

10 Zdroje  ŠLÉGR, Jiří a kol. Ekologie a ochrana životního prostředí. Praha: Fortuna, 2002, ISBN 80- 71688282.  SLOVANSKÉ GYMNÁZIUM a kol. Organismy a prostředí [online]. [cit. 11.10.2012]. Dostupný na WWW:.  WIKIPEDIA a kol. Bioindikátor [online]. [cit. 12.10.2012]. Dostupný na WWW:.  TRIFUNOVIĆ. wikimedia.org [online]. [cit. 12.10.2012]. Dostupný na WWW:.  GELLER. wikimedia.org [online]. [cit. 12.10.2012]. Dostupný na WWW:.  ERBE, Eric. wikimedia.org [online]. [cit. 12.10.2012]. Dostupný na WWW:.  HYDRO. wikimedia.org [online]. [cit. 12.10.2012]. Dostupný na WWW:.  ZŠ SYCHROV a kol. sychrov.sweb.cz [online]. [cit. 15.10.2012]. Dostupný na WWW:.  AUTOR NEUVEDEN. http://web-story.ru [online]. [cit. 15.10.2012]. Dostupný na WWW:.  Klipart MS PowerPoint


Stáhnout ppt "ekologické indikátory  Anotace:  Prezentace slouží k přehledu tématu ekologické indikátory - bioindikátory  Je určena pro výuku ekologie v 1. ročníku."

Podobné prezentace


Reklamy Google