Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 pevné, kapalné i plynné látky v ovzduší = emise - reagují s dalšími látkami a mění svoje složení i vlastnosti.  Působí pak na živé i neživé prostředí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " pevné, kapalné i plynné látky v ovzduší = emise - reagují s dalšími látkami a mění svoje složení i vlastnosti.  Působí pak na živé i neživé prostředí."— Transkript prezentace:

1

2  pevné, kapalné i plynné látky v ovzduší = emise - reagují s dalšími látkami a mění svoje složení i vlastnosti.  Působí pak na živé i neživé prostředí ve formě srážek (kyselé deště).  Kromě toho, že nepříznivě mění složení půdy (odumírání lesů), vody a ovzduší, dostávají se některé látky (kadmium, olovo, rtuť apod.) do potravinových řetězců.

3  I když se některé látky dokáží v ovzduší rozptýlit, vznikne občas situace, kdy je rozptyl velmi omezen (inverze) a dochází ke vzniku smogu.  V poslední době je jeden z největších problémů zvyšující se podíl oxidu uhličitého  Následkem toho vzniká zesílený skleníkový efekt způsobující oteplování planety.  To zapříčiňuje tzv. globální problémy, například změny v chodu srážek (snižování výnosů v zemědělství), ubývání planktonu v oceánech, rozšiřování pouští atd.

4

5

6

7  je znečišťována průmyslovými a komunálními odpady, látkami splavenými z polí i nečistotami z dopravy.  Toxické látky (fenoly, těžké kovy, fosfáty apod.) ničí život a narušují samočisticí schopnosti vodních ekosystémů.

8  Odpady ve vodě však vedou i k tomu, že následkem působení některých látek (dusík, fosfor) se přemnoží řasy a vodní hladina zarůstá.  Je omezena výměna plynů a ve vodě ubývá kyslík, protože se spotřebovává na hnilobné procesy - voda se stává mrtvou.  Podzemní vody jsou dlouhodobě znečišťovány hnojivy, ropou, imisemi a emisemi z průmyslu a dopravy.

9  Velká je spotřeba vody je v zemědělství (75% světové spotřeby).  Např. na vypěstování 1 kg rýže je třeba 5 000 l vody.  Na výrobu 1 tuny oceli potřebujeme 150 000 - 200 000 l vody  1 tuna papíru znamená spotřebu 350 000 l vody apod.

10  Půda  ohrožení je způsobeno kyselými dešti, chemizací zemědělství i používáním těžkých strojů (stlačování půdy).  Nezanedbatelné je působení vodní i větrné eroze (0,5 m 3 na 1ha).  Dochází také k neustálému snižování rozlohy orné půdy ( stavebnictví ).  Ochrana půdy je proto jedním z vážných ekologických problémů dneška

11


Stáhnout ppt " pevné, kapalné i plynné látky v ovzduší = emise - reagují s dalšími látkami a mění svoje složení i vlastnosti.  Působí pak na živé i neživé prostředí."

Podobné prezentace


Reklamy Google