Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Finanční krize a dopad na zhodnocování finančního majetku měst a obcí Ing.Vratislav Svoboda, předseda představenstva 24. listopadu 2008, Praha.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Finanční krize a dopad na zhodnocování finančního majetku měst a obcí Ing.Vratislav Svoboda, předseda představenstva 24. listopadu 2008, Praha."— Transkript prezentace:

1 Finanční krize a dopad na zhodnocování finančního majetku měst a obcí Ing.Vratislav Svoboda, předseda představenstva 24. listopadu 2008, Praha

2 NEJLEPŠÍ KVALITOU PENĚZ JE JEJICH KVANTITA | 2 Finanční krize - shrnutí  Vznik v USA 2007 jako reakce na „bublinu “ v oblasti nemovitostního trhu a nezřízené chování bank a finančních institucí a globální rozšíření nákazy do Evropy a zbytku světa  Výsledek ? = Vážné podkopání důvěry v bankovní a finanční systém ve světě = Desítky bank a fin.institucí zkrachovaly nebo musely být převzaty státy či jinými institucemi za pomoci státních financí = Injekce státní pomoci ve světě přesahuje 1500 mld. USD = Arabské země, Rusko a Čína uplatňují svůj vliv prostřednictvím svých peněz geopolitický obraz světa se mění = Působení a vliv nadnárodních institucí bude přehodnocen a dojde k posílení globální regulace finančních trhů  Světové hospodářství zpomalí v růstu a v mnoha oblastech světa dojde k recesi ROPA NEBO ZLATO?

3 NEJLEPŠÍ KVALITOU PENĚZ JE JEJICH KVANTITA | 3 Krize a vliv na finanční trhy k USD NEBO EURO? od zač. roku12 měsíců MĚNY CZK k USD %-1.4% CZK k EUR %12.2% USD k EUR %13.8% JPY k USD %17.2% DLUHOPISY USA EFFAS US index 4.6%8.0% Evropa EFFAS EU index 4.1%4.5% Rozvíjející se trhy -19.3%-19.1% Česká republika EFFAS CZ index* 3.0%2.2% AKCIE USA S&P % -37.5% USA (malé společnosti) Russell % -35.1% Evropa FTSE Eurotop % -39.8% Japonsko Nikkei -44.0% -48.8% Rozvíjející se trhy MSCI Em. Market -54.2% -57.3% REALITY Amerika (REITs) FNERTR -30.5% -40.0% Evropa (REITs) RPRA -38.7% -46.9% KOMODITY Ropa Brent -28.4% -25.9% Komoditní index DBYEHTOY -22.1% -17.0% * vládní dluhopisy

4 NEJLEPŠÍ KVALITOU PENĚZ JE JEJICH KVANTITA | 4 Dopad finanční krize v ČR? JISTOTA NEBO MAXIMÁLNÍ VÝNOS?  Finanční sektor je zdravý – žádná z tuzemských bank netrpí potížemi svých evropských matek i když ke ztrátě důvěry došlo !!  Akciový trh PX 50 poklesl o více jak 50% během roku 2008 !!!  Trh dluhopisů (i státních) se stal nelikvidním v důsledku poklesu důvěry zahraničních investorů  Koruna má tendenci k oslabování  Pokles růstu HDP pro rok 2009 zřejmě pod 3% ( z 5-6%)  Banky zpřísnily půjčování peněz  ČNB reaguje na nebezpečí zpomalení ekonomického růstu poklesem sazeb

5 NEJLEPŠÍ KVALITOU PENĚZ JE JEJICH KVANTITA | 5 Jak omezit negativní vliv krize na zhodnocování peněz měst a obcí ? AKCIE NEBO REALITY?  Divesifikovat – tzn. rozkládat riziko: - do více investičních instrumentů - instrumenty od více bank a institucí  Vyhnout se rizikovým instrumentům jako jsou např.: - deriváty a hedge fondy - instrumenty v cizí měně či měnové spekulaci - s akciemi jen obezřetně - dbát na kreditní riziko u dluhopisů (rating země či emitenta)  Vhodný mix investičních instrumentů : - pokladniční poukázky ČNB ( výnos cca. 4,2 % p.a) - státní dluhopisy ČR s proměnlivou sazbou ( 4,8 % p.a) - REPO Operace v omezené míře ale s vysokým zajištěním (4,0% p.a) - kvalitní balancované nebo zajištěné fondy rovněž v omezené míře ( 4-8% p.a) s- depozitní účty u více bank  Vybrat si dobrého správce nebo nezávislého kvalifikovaného investičního poradce …. aneb, jakých chyb se vyvarovat.

6 NEJLEPŠÍ KVALITOU PENĚZ JE JEJICH KVANTITA | 6 Kdo je ATLANTIK AM investiční společnost AKCIE NEBO REALITY?  Na českém trhu od roku 1995, majetek ve správě 4,3 mld. Kč  12letá zkušenost se správou municipálních mandátů Přesně známe potřeby a specifika měst a krajů  Dříve ABN AMRO Asset Management (1999 – 2005) Jsme výhradní distribuční partner ABN AMRO pro ČR a SR  Zkušený tým odborníků S šestiletou praxí správy peněz a fondů pro ABN AMRO.  Sledujeme a aktivně využíváme nové trendy ve světových financích Kromě klasických typů investování (akcie, dluhopisy) umíme aktivně zhodnocovat peníze našich klientů i pomocí alternativních typů investic (komodity, nemovitosti, deriváty).  Striktně zachováváme diskrétnost a transparentnost majetku Jsme investiční společnost dle regulí EU, jsme regulováni ČNB.

7 NEJLEPŠÍ KVALITOU PENĚZ JE JEJICH KVANTITA | 7 Reference – 12-letá spolupráce s městy a kraji AKCIE NEBO REALITY?  Statutární město Olomouc  Statutární město Ostrava  Statutární město Brno  Statutární město Chomutov  Jihočeský kraj  Město Frenštát pod Radhoštěm  Město Orlová  Město Jeseník  Město Litvínov  Město Blansko  Město Jablonec nad Nisou a další...

8 NEJLEPŠÍ KVALITOU PENĚZ JE JEJICH KVANTITA | 8 Co umíme pro municipality a jiné instituce...  Krátkodobé zhodnocování peněžních prostředků (v řádu měsíců)  Dlouhodobé zhodnocování peněžních prostředků (1 rok a déle)  Poradenství v oblasti finančních investic a vhodného způsobu financování JISTOTA NEBO MAXIMÁLNÍ VÝNOS?

9 NEJLEPŠÍ KVALITOU PENĚZ JE JEJICH KVANTITA | 9 Jaké výhody municipalitám a institucím přinášíme ? JISTOTA NEBO MAXIMÁLNÍ VÝNOS?  Vyšší výnos ve srovnání se zhodnocením na bankovních účtech či na termínovaných vkladech  Nízké riziko  Vysoká likvidita  Individuální přístup Partnerský vztah na základě Vašich potřeb Individuální investiční řešení Možnost poradenství v oblasti optimálního financování  Partner s již více než 13-letou zkušeností ve zhodnocování peněz měst, krajů a institucí

10 NEJLEPŠÍ KVALITOU PENĚZ JE JEJICH KVANTITA | 10 Praha Vinohradská PRAHA ATLANTIK Asset Management Investiční společnost, a.s. Vratislav Svoboda, ředitel David Petráček, Client Manager Brno Hilleho BRNO Bratislava Na vŕšku BRATISLAVA ATLANTIK AM Kontakty JISTOTA NEBO MAXIMÁLNÍ VÝNOS?


Stáhnout ppt "Finanční krize a dopad na zhodnocování finančního majetku měst a obcí Ing.Vratislav Svoboda, předseda představenstva 24. listopadu 2008, Praha."

Podobné prezentace


Reklamy Google