Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

9.B ©2010 *název archaikum zavedl americký geolog J. D. Dana (1872) *název archaikum zavedl americký geolog J. D. Dana (1872)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "9.B ©2010 *název archaikum zavedl americký geolog J. D. Dana (1872) *název archaikum zavedl americký geolog J. D. Dana (1872)"— Transkript prezentace:

1

2 9.B ©2010

3 *název archaikum zavedl americký geolog J. D. Dana (1872) *název archaikum zavedl americký geolog J. D. Dana (1872)

4  V období prahor se začal modelovat reliéf Země.  Začaly se vyzdvihovat hory, rozdělovaly se kontinenty (kratony) a propadaly se údolí. Vznikala sopečná pohoří z důvodů častých sopečných erupcí.  Zemská kůra byla tehdy ještě velmi tenká a křehká, tudíž docházelo k neustálým přeměnám.

5  Atmosféra vznikla již v hadaiku.  V prahorách nebyl v atmosféře kyslík, nýbrž CO 2.  Je doložena přítomnost hydrosféry.  Časté sopečné erupce, elektrické výboje, země vystavena UV záření.  Díky těmto podmínkám, přítomnosti anorganických i jiných látek vznikly aminokyseliny.  Klima bylo horké a vlhké.  Atmosféra byla 3x teplejší než dnes. (asi 1500°C) CO 2 = oxid uhličitý Aminokyseliny = bílkoviny CO 2 = oxid uhličitý Aminokyseliny = bílkoviny

6 Z aminokyselin se postupně vyvinuly bílkoviny, které vytvořily základ života. V prahorách se objevily primitivní formy života jako jsou bakterie a sinice. Tyto bakterie a sinice se dochovaly ve zkamenělinách vznikající v té době. Sinice dokázaly vytvářet kyslík pomocí fotosyntézy. SiniceBakterie

7 Prahory (archaikum) Byly před 4-2,5 miliardami Země se tvarovala, rozdělovala na kontinenty. V atmosféře nebylo mnoho kyslíku. Vznikl život. Prahory (archaikum) Byly před 4-2,5 miliardami Země se tvarovala, rozdělovala na kontinenty. V atmosféře nebylo mnoho kyslíku. Vznikl život.


Stáhnout ppt "9.B ©2010 *název archaikum zavedl americký geolog J. D. Dana (1872) *název archaikum zavedl americký geolog J. D. Dana (1872)"

Podobné prezentace


Reklamy Google