Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

HISTORIE ZEMĚ. TEORIE VZNIKU VESMÍRU, ZEMĚ, ŽIVOTA IDEALISTICKÉ - STVOŘENÍM MATERIALISTICKÉ - HMOTNÉ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "HISTORIE ZEMĚ. TEORIE VZNIKU VESMÍRU, ZEMĚ, ŽIVOTA IDEALISTICKÉ - STVOŘENÍM MATERIALISTICKÉ - HMOTNÉ."— Transkript prezentace:

1 HISTORIE ZEMĚ

2 TEORIE VZNIKU VESMÍRU, ZEMĚ, ŽIVOTA IDEALISTICKÉ - STVOŘENÍM MATERIALISTICKÉ - HMOTNÉ

3 VZNIK VESMÍRU nejpravděpodobnější teorie: exploze obrovského množství koncentrované energie = VELKÝ TŘESK žhavá koule se po výbuchu postupně začala měnit v mlhovinu či „horký mrak“, který se rozpínal postupně vychládal a začaly se v něm tvořit sraženiny a „cucky“. z nich vznikly první hvězdy a později planety s chladných a pevným povrchem

4 VELKÝ TŘESK

5 VZNIK SLUNEČNÍ SOUSTAVY Sluneční soustava vznikla z obrovského mračna prachu a plynu - PRAMLHOVINY (tvar disku) Složení : 98% vodík a helium 1,4 % zmrzlé látky (amoniak, metan, voda) + prachové částice vlivem gravitace začíná smršťovat a v centru se vytvořilo tzv. PROTOSLUNCE (hustější oblast)

6 PRAMLHOVINA

7

8 vnější část mlhoviny kolem se nazývá PROTOPLANETÁRNÍ DISK v disku docházelo v důsledku ochlazování vnějších částí ke kondenzaci plynu na prachových částečkách v důsledku neustálého gravitačního hroucení Protoslunce v jeho centru rostl tlak a teplota, až došlo k zažehnutí termojaderných reakcí vznikla zářící hvězda – SLUNCE.

9 PRASLUNCE A PROTOPLANETÁRNÍ DISK

10 Při smršťování pramlhoviny disk zrychloval svoji rotaci a v důsledku nestabilit se v něm začaly vytvářet shluky hmoty. Shluky se postupně srážely, a tím vznikala větší tělesa, až se z nich za desítky miliónů let vytvořily planetesimály (zárodečné planetky).

11 I planetesimály se neustále srážely. Vzájemné srážky byly díky jejich velkému počtu velmi časté. Když se srazily velkou rychlostí, došlo k jejich rozlomení či rozbití. Častěji se však srazily malou rychlostí a vytvořily větší těleso. Tímto způsobem vznikly postupně skalnaté planety a planetární jádra plynných obrů, která však byla natolik hmotná, že začala přitahovat plyny z okolí a vytvořila si mohutné atmosféry. Mnoho zbylých planetesimál existuje dodnes jako komety nebo planetky.

12

13

14

15 Současné kosmogonické hypotézy odhadují stáří vesmíru na 12 až 20. 10 9 let a stáří Sluneční soustavy asi na 4,7. 10 9 let.


Stáhnout ppt "HISTORIE ZEMĚ. TEORIE VZNIKU VESMÍRU, ZEMĚ, ŽIVOTA IDEALISTICKÉ - STVOŘENÍM MATERIALISTICKÉ - HMOTNÉ."

Podobné prezentace


Reklamy Google