Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

HVĚZDY. Osnova 1.Hvězdy – Co je to hvězda?, Hvězdné kolébky, Kde žijí hvězdy 2. Vývoj – struktura a atmosféra 3. Barvy hvězd 4. Typy hvězd 5. Zánik hvězd.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "HVĚZDY. Osnova 1.Hvězdy – Co je to hvězda?, Hvězdné kolébky, Kde žijí hvězdy 2. Vývoj – struktura a atmosféra 3. Barvy hvězd 4. Typy hvězd 5. Zánik hvězd."— Transkript prezentace:

1 HVĚZDY

2 Osnova 1.Hvězdy – Co je to hvězda?, Hvězdné kolébky, Kde žijí hvězdy 2. Vývoj – struktura a atmosféra 3. Barvy hvězd 4. Typy hvězd 5. Zánik hvězd – závěrečný kolaps 6. Typy zániku – supernova

3 1. Hvězdy Stále vznikají nové hvězdy. Rodí se z rozsáhlých oblaků chladného plynu a prachu, zvaných mlhovin.

4 1. Co je to hvězda? Hvězda je zářící koule žhavého plynu. Hvězda je velmi hmotné těleso. Za obrovských teplot zde dochází k termonukleární reakci. Tento proces je doprovázen uvolňováním obrovského množství energie, která hvězdu ohřívá, proto hvězdy svítí. Většinou po miliardy let. Termonukleární reakce Je proces, při kterém dochází ke sloučení atomových jader za pomoci vysoké teploty či tlaku. Během termonukleární reakce se uvolňuje velké množství energie.

5 1. Hvězdné kolébky Tvoří se tzv. otevřených hvězdokupách. Hustší oblasti, které gravitace smršťuje. Teplota v jejich nitru narůstá a při dostatečné hmotnosti se uvnitř zažehnou termonukleární reakce – vzniknou nové hvězdy.

6

7 1. Kde žijí hvězdy Otevřená hvězdokupa Skupina hvězd Gravitační přitažlivost Společný původ Má desítky až deseti tisíc jedinců Nevykazuje kulové prostorové uspořádání

8

9 Kulová hvězdokupa Statisíce až miliony hvězd Gravitační přitažlivost Neobsahují žádné těžší prvky a jsou proto velmi staré, nezřídka 12 až 13 miliard roků Vznikly z prvotního plynu – vodíku a hélia

10

11 Galaxie – seskupení hvězd, hvězdných asociací, otevřených a kulových hvězdokup, mezihvězdné látky a temné hmoty Galaxie se liší svou strukturou (spirální, eliptické, nepravidelné,…) Vyzařovaným výkonem (neaktivní, aktivní, rádiové,…) Hmotností (hmotnost je udávána v miliardách až stovkách miliard hmotností Slunce)

12 2. Vývoj hvězd Během milionů a miliard let se hvězdy vyvíjeli. Cesta jejich vývoje a doba jejich života jsou přitom určeny hned na počátku. Závisí na jejich hmotnosti.

13

14 2. Struktura hvězdy Hvězdy nejběžnějšího typu mají typickou strukturu: Jádro – v jádře hvězdy probíhá termonukleární reakce Vrstva v zářivé rovnováze (zářivá zóna) – jádro obklopuje vrstva v zářivé rovnováze, která tvoří velkou část hvězdy Konvektivní vrstva (vrstva proudění) – nachází se pod povrchem hvězdy a tvoří asi jednu třetinu jejího objemu

15 2. Atmosféra hvězdy Směrem od povrchu: Fotosféra – povrch hvězdy Chromosféra Koróna – vnější vrstva hvězdy Až do fotosféry teplota hvězdy směrem od jádra k povrchu klesá. V dalších vrstvách opět stoupá. Příčiny tohoto jevu nejsou dosud plně objasněny.

16

17 3. Barvy hvězd Nejchladnější hvězdy – s povrchovou teplotou 3000 °C mají červenou barvu Teplejší – (6000 °C) jsou žluté Nejteplejší – (10 000 – 50 000 °C) mají modrobílou barvu

18

19 4. Obří hvězdy Modří obři – jsou mladé horké hvězdy, které mohou být patnáctkrát větší než Slunce Červení obři – jsou staré hvězdy v závěrečných fázích svého života, které mohou dosáhnout stonásobku velikosti Slunce Veleobři – mohou mít rozměr dokonce tisíckrát větší

20

21

22 4. Trpasličí hvězdy Nejmenší hvězdy ve vesmíru. Bílí trpaslíci – jsou staré, pomalu hasnoucí hvězdy. Neprobíhá v nich již žádná termonukleární reakce Červení trpaslíci – jsou malé hvězdy s mnohem menší hmotností než Slunce. Jsou to nejdéle žijící hvězdy ve vesmíru Některé objekty nemají dostatečnou hmotnost k tomu, aby se staly hvězdami. Označujeme je jako tzv. Hnědé trpaslíky.

23

24 5. Závěrečný kolaps Gravitace – smršťuje Tlak záření – rozpíná Hmotnost Slunce -- zažehnuty nukleární reakce, rozepne se do červeného obra. Poté dojde ke kolapsu, odhození svrchní obálky a z hvězdy se stane bílý trpaslík. Hvězda desetkrát hmotnější -- červený veleobr Závěrečném kolaps -- ohromný výbuch (supernova).

25 6. Supernovy Vzniká u hvězd s velkou hmotností Explozivní odhození vnějších vrstev Jádro kolabuje

26

27 Hubbleův teleskop

28

29

30

31 Na snímku je vidět 7500 galaxií v různých stádiích vývoje v téměř všech vesmírných epochách. Ty nejstarší a nejvzdálenějš í vznikly před více než 13 miliardami let, tedy zhruba 650 milionů let po Velkém třesku.

32

33 Zdroje http://cs.wikipedia.org/wiki/Hv%C4%9Bzda http://www.observatory.cz/static/Encyklopedie/Hvezdy/hv ezdy.php http://hvezdy.astro.cz/charakteristiky/16-charakteristiky http://cs.wikipedia.org/wiki/Galaxie http://www.exoplanety.cz/2009/03/15/kolik-hvezd-je-v- galaxii/ http://objekty.astro.cz/nase/2236-hvezdy-v-galaxii http://www.stoplusjednicka.cz/zahady-vesmiru-jak-velka- je-nase-galaxie-jak-daleko-je-nejblizsi-hvezda Knihy-Hvězdy, Vesmír a Galaxie

34 DĚKUJI ZA POZORNOST A SVÉMU GARANTOVI PANÍ UČITELCE NETUŠILOVÉ ZA POMOC


Stáhnout ppt "HVĚZDY. Osnova 1.Hvězdy – Co je to hvězda?, Hvězdné kolébky, Kde žijí hvězdy 2. Vývoj – struktura a atmosféra 3. Barvy hvězd 4. Typy hvězd 5. Zánik hvězd."

Podobné prezentace


Reklamy Google