Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Poloměr Země (šetři se osle) Zopakujte si jednotlivé části Obal (část) Země se nazývá GEOSFÉRA. 12 3 4.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Poloměr Země (šetři se osle) Zopakujte si jednotlivé části Obal (část) Země se nazývá GEOSFÉRA. 12 3 4."— Transkript prezentace:

1

2

3 Poloměr Země (šetři se osle)

4 Zopakujte si jednotlivé části Obal (část) Země se nazývá GEOSFÉRA. 12 3 4

5 Stavbu Země zjišťujeme přímým pozorováním nejsvrchnější části zemského tělesa  nejhlubší vrt: 12 261 m Kolský superhluboký vrt je nejhlubší vrt na světě. Nachází se v Murmanské oblasti. Dosahuje hloubky 12 261 m. Na rozdíl od jiných vrtů, které byly prováděny za účelem hledání ropy, cílem tohoto byl pouze výzkum litosféry v místě, kde Mohorovičićova diskontinuita prochází blízko zemského povrchu. Vrt byl započat v roce 1970 a ukončen byl v roce 1992. Během provádění Kolského vrtu bylo učiněno cca 12 000 nových objevů v geologii.

6 LITOSFÉRA Země byla nejdříve natolik horká, že nebyla vytvořena pevná zemská kůra. Až když Země dostatečně vychladla, vznikaly první horniny a vytvořily horninový obal Země = LITOSFÉRU.

7 SLOŽENÍ ZEMĚ Stavbu a děje v hlubinách Země zjišťujeme pomocí různých sond a seismografu.  Zemský plášť je z natavených hornin.  Zemské jádro je složeno z nejtěžších, ryzích kovů (hlavně Fe + Ni).

8 Z plynů unikajících ze zemského pláště se vytvořil plynný obal Země = ATMOSFÉRA. Zpočátku obsahovala jen velmi málo kyslíku.

9 Dalším ochlazením pod 100 °C se vodní páry obsažené v atmosféře začaly srážet v kapky, které v podobě vydatných dešťů padaly na Zemi. Vznikl postupně vodní obal = HYDROSFÉRA a v ní první živé organismy. Také se postupně vytvořily světadíly.

10 DALŠÍ GEOSFÉRY: Všechny živé organismy tvoří BIOSFÉRU. Půdní obal Země se nazývá PEDOSFÉRA.

11

12 Přiřaďte ke správné geosféře:  Zemské jádro  Zemský plášť  Litosféra  Pedosféra  Atmosféra  Hydrosféra  Biosféra  Řeky a moře  Žirafa  Ryzí kovy a vysoká teplota  Natavené horniny  Horninový obal Země  Půda  Kyslík

13 Přiřaďte ke správné geosféře:  Zemské jádro  Zemský plášť  Litosféra  Pedosféra  Atmosféra  Hydrosféra  Biosféra ryzí kovy a vysoká teplota natavené horniny horninový obal Země půda kyslík řeky a moře žirafa

14 3. Stavba Zem ě  zemská kůra; zemský plášť; zemské jádro  zemská kůra + svrchní část pláště = litosféra (kamenný obal Země)  zemská kůra – pod oceány až 10x tenčí než pod kontinenty - obsahuje horniny složené z nerostů, plyny a vodu - přes 70% z kyslíku a křemíku  zemský plášť pod litosférou je plastický – umožňuje pohyb litosférických desek  s litosférou se stýkají atmosféra (vzdušný obal Země), hydrosféra (vodní obal), pedosféra (půda) a biosféra (ekosystémy) Nerosty = minerály – neživé přírodniny s daným chemickým složením a stavbou; prvky (např. síra) nebo častěji chemické sloučeniny: oxidy, sulfidy, halogenidy, sírany, uhličitany a křemičitany. Nejčastější nerosty zemské kůry – křemen a křemičitany.

15

16


Stáhnout ppt "Poloměr Země (šetři se osle) Zopakujte si jednotlivé části Obal (část) Země se nazývá GEOSFÉRA. 12 3 4."

Podobné prezentace


Reklamy Google