Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

TĚŽIŠTĚ TĚLES. Základní informace o těžišti: - těžiště je bod (myšlený) ….. T - každé těleso má jediné těžiště - působiště gravitační síly - lze ho najít.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "TĚŽIŠTĚ TĚLES. Základní informace o těžišti: - těžiště je bod (myšlený) ….. T - každé těleso má jediné těžiště - působiště gravitační síly - lze ho najít."— Transkript prezentace:

1 TĚŽIŠTĚ TĚLES

2 Základní informace o těžišti: - těžiště je bod (myšlený) ….. T - každé těleso má jediné těžiště - působiště gravitační síly - lze ho najít jako průsečík těžnic ( známe u trojúhelníku, platí i u ostatních těles) FgFg

3 - jeho poloha závisí na rozložení látky v tělese (je blíže té části tělesa, kde je více hmoty) - definujeme ho jako hmotný střed tělesa, který nemusí být stejný jako střed geometrický - těžiště se u některých těles nachází i mimo těleso (prstýnek, úhloměr, bumerang, …)

4

5 - rovnováha tělesa (kdy je v klidu nebo pohybu rovnoměrně přímočarém) S polohou těžiště souvisí: - stabilita (jak velkou silou můžeme těleso ležící na podložce převrátit)

6 Tělesa zavěšená nad těžištěm nebo v těžišti zůstávají v klidu, také tělesa podepřená pod těžištěm nebo v těžišti zůstávají v klidu.... jsou v rovnováze Tělesa s níže položeným T jsou stabilnější, lze je hůře převrátit.


Stáhnout ppt "TĚŽIŠTĚ TĚLES. Základní informace o těžišti: - těžiště je bod (myšlený) ….. T - každé těleso má jediné těžiště - působiště gravitační síly - lze ho najít."

Podobné prezentace


Reklamy Google