Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."— Transkript prezentace:

1 Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana

2 Těžiště Fyzika 7. ročník Marcela Kubátová

3 Působiště gravitační síly Těžiště tělesa je bod, ve kterém působí gravitační síla na těleso. Každé těleso má vždy jedno těžiště. Těžiště leží v průsečíku těžnic. Budeme ho označovat T. Fg T

4 Poloha těžiště Těžiště leží v průsečíku těžnic. Stejnorodá tělesa s osou souměrnosti mají těžiště na ose. Těžnici určujeme pomocí olovnice. T

5 Určení těžiště pomocí těžnic. Těleso zavěšujeme do různých bodů, na závěs zavěsíme i olovnici a tužkou obtáhneme směr provázku olovnice. Tyto přímky nazýváme těžnice. T T = těžiště závěs

6 Těžiště pravidelných stejnorodých těles. T T T

7 Těžiště nepravidelných těles Je blíže k místu, kde je více látky (k těžší části).

8 Těžiště mimo těleso: U dutých těles leží těžiště mimo něj.

9 Těžiště lidského těla: Člověk má těžiště zhruba v břiše těsně pod úrovní pupíku.

10 S polohou těžiště tělesa souvisí jeho stabilita. Těleso, které má nízko těžiště má velkou stabilitu ( těžko se převrátí)

11 Těleso, které má vysoko těžiště, má malou stabilitu. ( takové těleso je vratké a snadno se převrhne )

12 Podle vzájemné polohy těžiště a závěsu tělesa rozeznáváme 3 různé rovnovážné polohy 1. Rovnovážná poloha stálá- těleso je zavěšeno nad těžištěm Při vychýlení se těleso vrací zpět do rovnovážné polohy stálé.

13 2. Rovnovážná poloha volná- těleso je zavěšeno v těžišti Těleso zůstane v jakékoliv poloze, můžeme ho libovolně natočit.

14 3. Rovnovážná poloha vratká - těleso je zavěšeno pod těžištěm Při vychýlení se těleso překlopí do rovnovážné polohy stálé.

15 Úkoly: Kde se nachází těžiště bicyklu? Kde je těžiště smetáku. Najdi pokusně jeho těžiště. Kde má těžiště bumerang? Nakresli obrázek.

16 Zdroje: Obrázky: www.google.czwww.google.cz Tesař, Jáchim Fyzika 2 – Síla a její účinky SPN 2008


Stáhnout ppt "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."

Podobné prezentace


Reklamy Google