Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KYBERŠIKANA Mgr. Andrea Teplá Mgr. Andrea Teplá Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KYBERŠIKANA Mgr. Andrea Teplá Mgr. Andrea Teplá Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice."— Transkript prezentace:

1 KYBERŠIKANA Mgr. Andrea Teplá Mgr. Andrea Teplá Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice

2 Co je to šikana?  Úmyslné a opakované obtěžování, pronásledování či ubližování jinému za použití agrese či manipulace  Přímé a nepřímé znaky šikanování (viz Metodický pokyn ministra školství, mládeže a tělovýchovy k prevenci a řešení šikanování mezi žáky škol a školských zařízení, č.j: 28 275/2000-22)  Typy šikany: fyzické - aktivní (přímé, nepřímé) - pasivní (přímé, nepřímé) - pasivní (přímé, nepřímé) verbální – aktivní (přímé, nepřímé) KYBERŠIKANA verbální – aktivní (přímé, nepřímé) KYBERŠIKANA - pasivní (přímé, nepřímé) - pasivní (přímé, nepřímé)  Motivy iniciátorů šikany: - skrývání vlastního strachu a zneužívání strachu druhých - skrývání vlastního strachu a zneužívání strachu druhých - dobrý pocit z utrpení a ponížení jiných - dobrý pocit z utrpení a ponížení jiných - silná touha po moci - silná touha po moci - upoutání pozornosti, zabíjení nudy, žárlivost…. - upoutání pozornosti, zabíjení nudy, žárlivost….

3 Následky šikanování u oběti  Závisí na délce šikanování a obranyschopnosti oběti  Psychická deprivace  Dlouhodobé poškození a někdy i trvalé poškození psychického a tělesného zdraví  Ohrožující život oběti Video www.minimalizacesikany.cz www.minimalizacesikany.cz

4 Kyberšikana  Druh psychické šikany (nevyvíjí se jako šikana, ale dává tzv.přímý úder)  ubližování jiným pomocí informačních a komunikačních technologií – internet - sociální sítě (facebook, lide.cz, …..)  Poškozování oběti je vedenou jednak agresorem, ale také druhými osobami, které se zapojují postupně  Jde o ponižování, urážení, zastrašování, vyhrožování, vydírání a další  Poškozování může být záměrem, ale také důsledkem nedorozumění, nedomyšlenosti či nevhodného vtipu

5 Projevy kyberšikany  Publikování ponižujících záznamů nebo fotogtafií  Ponižování a pomlouvání  Krádež identity, zneužití cizí identity  Ztrapňování pomocí falešných profilů  Provokování a napadání uživatelů v online komunikaci  Zveřejňování cizích tajemství s cílem poškodit oběť  Vyloučení z virtuální komunity  Obtěžování (např. opakovaným prozváněním, voláním nebo psaním zpráv) (převzato z www.e-nebezpeci.cz)

6 Varovné signály  Nepříznivý emoční stav (dítě působí stísněně, nešťastně a ustrašeně)  Osamocenost (dítě se s nikým nebaví, nemá kamaráda)  Zhoršení školního prospěchu, nesoustředění se  Nadměrná omluvená či neomluvená absence ve škole

7 Případy a důsledky Kyberšikany (skutečné kauzy)  Ryan Patrick Halligan (13 let, USA, 2003) Patric Ryan Halligan byl nejprve obětí fyzické šikany, avšak když se postavil na odpor, spolužáci k potrestání jeho drzosti využili jeho oblíbenou spolužačku, jež měla o Patrickovi zjistit co nejvíce důvěrných informací. Intimnosti pak zveřejnili na školním webu, rozšířili pomluvu o jeho homosexualitě a vyzvali zbytek školy, aby přidával zesměšňující fotografie na zvlášť vytvořenou pomlouvačnou webovou stránku. Patrick pod tlakem spáchal sebevraždu. Patric Ryan Halligan byl nejprve obětí fyzické šikany, avšak když se postavil na odpor, spolužáci k potrestání jeho drzosti využili jeho oblíbenou spolužačku, jež měla o Patrickovi zjistit co nejvíce důvěrných informací. Intimnosti pak zveřejnili na školním webu, rozšířili pomluvu o jeho homosexualitě a vyzvali zbytek školy, aby přidával zesměšňující fotografie na zvlášť vytvořenou pomlouvačnou webovou stránku. Patrick pod tlakem spáchal sebevraždu.  Anna Halman (14 let, Polsko, 2006) Čtrnáctiletou Annu z Polska podrobili její spolužáci před celou třídou sexuální šikaně, nejprve ji svlékli, osahávali a nakonec simulovali znásilnění. Celý incident navíc nahráli na video a vyhrožovali zveřejněním na YouTube, což později udělali jako pomstu za to, že Anna odmítla chodit s jedním z dotyčných chlapců. Anna trauma neunesla a spáchala sebevraždu oběšením. Čtrnáctiletou Annu z Polska podrobili její spolužáci před celou třídou sexuální šikaně, nejprve ji svlékli, osahávali a nakonec simulovali znásilnění. Celý incident navíc nahráli na video a vyhrožovali zveřejněním na YouTube, což později udělali jako pomstu za to, že Anna odmítla chodit s jedním z dotyčných chlapců. Anna trauma neunesla a spáchala sebevraždu oběšením.

8 Skutečné kauzy  Jessica Logan (18 let, USA, 2008) Příběh osmnáctileté Američanky Jessicy Logan. Její přítel neunesl rozchod a zveřejnil její intimní fotografie na internetu. Incident rozběhl soukolí posměchu, urážek a ponižování ze strany spolužáků. Logan na své pronásledovatele apelovala i v televizi, avšak ti její prosbu ignorovali. Tragickým následkem byla opět sebevražda pohledné, přátelské, spolehlivé a odpovědné dívky. Příběh osmnáctileté Američanky Jessicy Logan. Její přítel neunesl rozchod a zveřejnil její intimní fotografie na internetu. Incident rozběhl soukolí posměchu, urážek a ponižování ze strany spolužáků. Logan na své pronásledovatele apelovala i v televizi, avšak ti její prosbu ignorovali. Tragickým následkem byla opět sebevražda pohledné, přátelské, spolehlivé a odpovědné dívky.  Megan Meier (13let, USA, 2006) Třináctiletá Američanka Megan Meier se při přestupu na novou školu virtuálně seznámila s šestnáctiletým chlapcem Joshem Evansem. Nikdy se osobně nesetkali, avšak po několika zprávách se Megan zamilovala a netrpělivě čekala na další milostnou zprávu od Joshe. Avšak idylka netrvala dlouho, jednoho dne Josh Megan napsal místo vyznání nenávistnou zprávu, že je odporná a že by byl svět bez ní lepší. Megan náhlý nepřátelský obrat nezvládla a několik minut po přečtení se oběsila v koupelně. Při vyšetřování případu se ovšem zjistilo, že pod identitou Joshe Evanse se neskrývá neznámý mladík, ale matka jedné z kamarádek Megan. Celý incident vyvolala prý jen jako nevinný žert a zároveň jako pomstu za to, že se Megan přestala kamarádit s její dcerou. Zákeřnost tohoto případu tkví také v tom, že agresorem nebyl vrstevník, jako tomu bylo v předešlých příhodách, ale dospělý jedinec, který zcela ignoroval, podcenil a zneužil city dospívající dívky. Třináctiletá Američanka Megan Meier se při přestupu na novou školu virtuálně seznámila s šestnáctiletým chlapcem Joshem Evansem. Nikdy se osobně nesetkali, avšak po několika zprávách se Megan zamilovala a netrpělivě čekala na další milostnou zprávu od Joshe. Avšak idylka netrvala dlouho, jednoho dne Josh Megan napsal místo vyznání nenávistnou zprávu, že je odporná a že by byl svět bez ní lepší. Megan náhlý nepřátelský obrat nezvládla a několik minut po přečtení se oběsila v koupelně. Při vyšetřování případu se ovšem zjistilo, že pod identitou Joshe Evanse se neskrývá neznámý mladík, ale matka jedné z kamarádek Megan. Celý incident vyvolala prý jen jako nevinný žert a zároveň jako pomstu za to, že se Megan přestala kamarádit s její dcerou. Zákeřnost tohoto případu tkví také v tom, že agresorem nebyl vrstevník, jako tomu bylo v předešlých příhodách, ale dospělý jedinec, který zcela ignoroval, podcenil a zneužil city dospívající dívky.

9 Ochrana před kybaršikanou a kyberútoky  Respektovat ostatní uživatele  Nebýt přehnaně důvěřivý  Nesdělovat citlivé informace (osobní údaje, fotografie, hesla k elektronickým účtům, své problémy)  Vždy se seznámit s pravidly služeb internetu  Ukončit – nekomunikovat s útočníkem, nemstít se  Blokovat  Odhalit pachatele (pokud je to možné)  Nebýt nevšímavý  Podpořit oběť (poradit co má dělat, nahlásit kyberšikanu) (převzato z www.e-nebezpeci.cz)

10 Kyberšikana jako trestný čin  Vydírání  Nabádání  Porušení práva na ochranu dat  Vyhrožování (U dětí do 15 let a mladistvých do 18 let se jedná o přečin, který je řešen opatřením)

11 Kde hledat pomoc Kdo poradí, co dělat v případě odhalení kyberšikany:  Policie ČR tel.: 158 tel.: 158  Pomoc online (Internet Helpline) www.pomoconline.cz www.pomoconline.czwww.pomoconline.cz tel.: +420 116 111 tel.: +420 116 111  Národní centrum bezpečnějšího internetu (Safer Internet) www.seferinternet.cz www.seferinternet.czwww.seferinternet.cz  E-bezpečí www.e-bezpeci.cz www.e-bezpeci.czwww.e-bezpeci.cz  Úřad pro ochranu osobních údajů www.uoou.cz www.uoou.czwww.uoou.cz tel.: +420 234 665 212 tel.: +420 234 665 212

12 Citace a zdroje  http://www.e-nebezpeci.cz http://www.e-nebezpeci.cz (15.4.2011, 15h) (15.4.2011, 15h)  Obrázky: http://office.microsoft.com http://office.microsoft.com


Stáhnout ppt "KYBERŠIKANA Mgr. Andrea Teplá Mgr. Andrea Teplá Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice."

Podobné prezentace


Reklamy Google