Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název : VY_32_INOVACE_VZK689_ Autor: Mgr. Lucie Fajfrová Oblast: Stručná anotace: Tato výuková prezentace je určena pro žáky 6. ročníku v návaznosti na.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název : VY_32_INOVACE_VZK689_ Autor: Mgr. Lucie Fajfrová Oblast: Stručná anotace: Tato výuková prezentace je určena pro žáky 6. ročníku v návaznosti na."— Transkript prezentace:

1 Název : VY_32_INOVACE_VZK689_ Autor: Mgr. Lucie Fajfrová Oblast: Stručná anotace: Tato výuková prezentace je určena pro žáky 6. ročníku v návaznosti na tematický okruh Nenechat si ublížit v předmětu Výchova ke zdraví. Žáci budou seznámeni s riziky virtuální komunikace (kyberšikana) a se zabezpečením svých osobních dat na sociálních sítích (Facebook). Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Individualizace a inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2 (NE) BEZPEČNÝ INTERNET Saferinternet.cz citováno dne /

3 SOCIÁLNÍ SÍTĚ Seznamka.cz Libimseti.cz Spoluzaci.cz Xchat.cz Rajce.net Stesti.cz Facebook.com Badoo Myspace Naymz Orkut Bebo Alik.cz

4 NEBEZPEČÍ SOCIÁLNÍCH SÍTÍ Sociální inženýrství Šíření spamu, reklam, virů… Sdílení a šíření nebezpečného, nezákonného a irelevantního obsahu Krádež a zneužití cizí identity Falešný pocit soukromí Podvodné skupiny Znehodnocení u a tel. čísel Koncentrace citlivých osobních dat Nebezpečí aplikací (on-line hry) citováno dne

5 FACEBOOK Mark Zuckerberg ( ) uživatelů ( ) z USA - dosud bylo nahráno 10 miliard fotek ČESKÁ REPUBLIKA – uživatelů - 20 % uživatelů v letech za rok 2010 se počet uživatelů zvýšil o 1 miliardu - na FB je 30 % české populace tzn. 45 % všech uživatelů internetu

6 CHRAŇTE SI SVÉ SOUKROMÍ! VIRTUÁLNÍ SVĚT NENÍ BEZPEČNÉ MÍSTO. citováno dne

7 NA INTERNETU JE ANARCHIE. NEPLATÍ ŽÁDNÁ PRAVIDLA.

8 RIZIKA VIRTUÁLNÍ KOMUNIKACE KYBERŠIKANA KYBERGROOMING STALKING, KYBERSTALKING Zneužití materiálů, Sociální inženýrství Ukázka zabezpečení Facebooku.

9 KYBERŠIKANA Nebezpečné komunikační jevy realizované prostřednictvím informačních a komunikačních technologií, jež mají za následek ublížení nebo jiné poškození oběti.

10 Skutečné příběhy Patrik, 13 let citováno dne

11 Skutečné příběhy Megan, 13 let citováno dne

12 Moderní závislosti Chat – anonymita prostředí, nová identita, záplata na problémy v současném světě Mobil – výzkum v Anglii, osoby nebyly schopné trávit několik minut bez mobil. telefonu (sociální zábrany, potvrzení vlastní hodnoty) Internet – surfování na úkor všeho ostatního

13 KYBERGROOMING Chování uživatelů internetu (predátorů, kybergroomerů), které má v oběti vyvolat falešnou důvěru a přimět ji k osobní schůzce.

14 KDO JSOU OBĚTI? DĚTI ve věku let.  S nízkou sebeúctou, nedostatkem sebedůvěry.  S emocionálními problémy, oběti v nouzi.  Naivní a přehnaně důvěřivé.  Adolescenti / teenageři.

15 KDO JSOU ÚTOČNÍCI? Heterogenní skupina predátorů.  S patologickým zájmem o děti.  S nízkým i vysokým sociálním statutem.  Většinou nebyly doposud trestány.  Společné sítě kybergroomerů.

16 Inzerát útočníka Ahoj kamarádi. Je vám méně než 15 let? Máte rádi počítače? Rádi brouzdáte internetem? Zapojte se do naší soutěže a vyhrajte atraktivní ceny. Stačí, když nám zašlete vaše jméno a příjmení, ovou adresu a telefonní číslo a budete zařazeni do slosování. Těšit se můžete na rychlý počítač, mobilní telefony, značkové oblečení a další dárky.

17 Skutečné kauza – Pavel Hovorka Vrátný v tiskárnách Diskuzní fóra, chaty, inzeráty Děti z dětských domovů do soutěže dítě VIP Vydírání (fotky, osobní informace), uplácení Znásilňování a zneužívání 20 chlapců Odsouzen 2007 na 8 let odnětí svobody

18 Důležité odkazy


Stáhnout ppt "Název : VY_32_INOVACE_VZK689_ Autor: Mgr. Lucie Fajfrová Oblast: Stručná anotace: Tato výuková prezentace je určena pro žáky 6. ročníku v návaznosti na."

Podobné prezentace


Reklamy Google