Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Moravcová Kristýna.  Většina sociálních sítí je určena k seznámení a udržování vztahů s kamarády. Údaje, které o sobě vyplníte, sdílíte se všemi přáteli.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Moravcová Kristýna.  Většina sociálních sítí je určena k seznámení a udržování vztahů s kamarády. Údaje, které o sobě vyplníte, sdílíte se všemi přáteli."— Transkript prezentace:

1 Moravcová Kristýna

2  Většina sociálních sítí je určena k seznámení a udržování vztahů s kamarády. Údaje, které o sobě vyplníte, sdílíte se všemi přáteli.  V případě otevřených sociálních sítí je sdílíte se všemi uživateli celé služby.  Uvědomte si, že to, co na internetu zveřejníte, už většinou nemůžete vzít zpět. Pečlivě si proto rozmyslete, co o sobě chcete sdělovat.  Denně je prostřednictvím sociálních sítí ukradeno několik desítek identit. Mnohdy to uživatelé ani netuší. Pokud to zjistí, jen málokdo ví, jak se může bránit.

3  Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem na druhé straně.  Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii a už vůbec ne intimní. Svou intimní fotku neposílej ani kamarádovi nebo kamarádce - nikdy nevíš, co s ní může někdy udělat.  Udržuj hesla (k e-mailu i jiné) v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi.  Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy. Ignoruj je.  Nedomlouvej si schůzku přes Internet, aniž bys o tom řekl někomu jinému.

4  Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.  Svěř se dospělému, pokud tě stránky nebo něčí vzkazy uvedou do rozpaků, nebo tě dokonce vyděsí.  Nedej šanci virům. Neotevírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.  Nevěř každé informaci, kterou na Internetu získáš.  Když se s někým nechceš bavit, nebav se.

5  Je šikana provozována prostřednictvím informačních technologií (Facebook, e-mail, ICQ, mobil, … )

6  VYDÍRÁNÍ - útočník oběť vydírá a vyhrožuje jí  OBTĚŽOVÁNÍ - útočník posílá oběti vulgární a urážlivé zprávy  OČERŇOVÁNÍ - snaha šířit nepravdivé a pomluvné zprávy o oběti  NAPODOBOVÁNÍ - snaha se vydávat za někoho jiného a dostat ho do problémů  ODHALOVÁNÍ - snaha zveřejňovat osobní a intimní informace o oběti

7  PODVÁDĚNÍ - snaha zjistit něčí tajné informace  VYLOUČENÍ - snaha vyloučit oběť z nějaké internetové skupiny  FACKOVÁNÍ PRO ZÁBAVU - fyzické napadení, natočení na kameru nebo na mobil a zveřejnění  PRONÁSLEDOVÁNÍ (kiberstalking) - útočník neustále pronásleduje oběť a posílá ji zprávy

8

9  Ghyslain Raza Student střední školy se snažil ne dost dobře ztvárnit bojovou scénu z filmu Star Wars. Tato nahrávka mu byla ukradena a umístěna na Internetu. Chlapec se zhroutil a musel se léčit. V mimosoudním řízení dostal 250 000 kanadských dolarů.

10  Jessica Logan Její bývalý přítel po jejich rozchodu zveřejnil její intimní fotografie. Jessica se oběsila!  Anna Halman Její spolužáci z ní strhali šaty a předstírali, že ji znásilňují. Nahrávku z mobilního telefonu umístili na Internet. Anna se oběsila!

11  nereagujte, nemstěte se  zkuste vypátrat útočníka  změňte si virtuální identitu  uschovejte si důkazy  kontaktujte správce serveru  ohlašte to dospělému

12  respektujte ostatní  zamyslete se, než něco odešlete  dobře zatajte přihlašovací údaje  nebuďte důvěřiví  nedávejte osobní údaje

13  Je zvláštní chování uživatelů na Internetu s cílem se seznámit s obětí, vyvolat v ní falešnou důvěru a přemluvit na schůzku.  Častým záměrem manipulátora je oběť sexuálně zneužít.

14  mívá falešnou identitu, kterou si upravuje podle oběti – mívá podobné záliby, hudební styl, věk  snaží se získat co nejvíce osobních informací – adresu, tel. číslo …  uplácí oběti – kupuje kredit, či on-line služby  izoluje oběť – často říkává „hlavně to nikomu neříkej“ atd...

15  nesdělujte osobní informace  nebuďte přehnaně důvěřiví  dávejte si pozor, s kým se bavíte a o čem  nikdy nechoďte na schůzku bez vědomí rodičů

16  Je posílání nejrůznějších zpráv se sexuálním obsahem. Zde je nebezpečí, že tyto zprávy budou zveřejněny.

17 = spojení s kamarády, zábava, poznání, nové informace, přehled o světovém dění … = smutek, pláč, psychické problémy, zneužívání, závislost, a to vše může skončit ponížením nebo smrtí!

18


Stáhnout ppt "Moravcová Kristýna.  Většina sociálních sítí je určena k seznámení a udržování vztahů s kamarády. Údaje, které o sobě vyplníte, sdílíte se všemi přáteli."

Podobné prezentace


Reklamy Google