Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_Hv1.08 Středověká hudba Vytvořeno:10.10.2013 Ověřeno: 16.10.2013 Třída:SČ1

2 Středověká hudba Vzdělávací oblast:Všeobecně vzdělávací předměty Předmět:Hudební výchova Ročník:1. Autor:Yvona Baboráková Časový rozsah:1 vyučovací hodina Pomůcky:notebook, projektor Klíčová slova:středověká hudba, jednohlas, vícehlas, liturgické hry Anotace: Materiál je určen k seznámení se znalostmi o středověké hudbě a některými ukázkami při poslechu.

3 Středověká hudba Středověk dělíme na: rané období - 4. až 10.století vrcholné období - 11. až 12.století) Je to evropská hudba, která se vyvíjela v závislosti na rozmachu křesťanství. Vytvářely se různé formy jednohlasého hlasu (chvalozpěvy), Z duchovní hudby se v pozdním středověku posléze vyvinula i hudba světská, lidová. Postupně dochází k rozvoji vícehlasu, zdokonalování hudebních nástrojů i hudebního zápisu, který na jeho konci.

4 Středověká hudba Hudba byla zaměřena především církevně. V duchovních hrách byly zpracovávány různé biblické náměty. Oblíbené byly liturgické hry velikonoční a vánoční. Brzy však do nich začaly pronikat světská témata zaváděním komických lidových postav. Jedním z druhů středověké hudby je i světská lidová píseň, která byla základem pro vznik evropské lidové hudby jako takové.

5 Středověká hudba Nástroje: smyčcové – gigue a viella drnkací – loutna, harfa klávesové – především varhany a ve 14. století již také klavír ve své primitivní podobě dechové - zobcové a kostěné flétny, píšťaly, rohy, trouby bicí nástroje

6 Středověká hudba Z pozdějších forem gregoriánského chorálu se vyvinula lidová duchovní píseň. K nejstarším písním tohoto typu patří naše česká Hospodine pomiluj ny (10.století) poslech

7 STŘEDOVĚKÁ HUDBA REBULE – skupina středověké hudby Historické nástroje, dobové kostýmy, středověká atmosféra v krčmě, na hradě, jarmarku i v kostele. Písně pijácké i milostné, duchovní písně a středověká vánoční hudba.

8 STŘEDOVĚKÁ HUDBA Poslech některých skladeb: Klíč – Omnia vincit amor Codex – Mezi horami Daniel Gresl – Středověká hudba

9 Kontrolní otázky 1.Co znamená rané období hudby ve středověku? 2.Jaké znáte středověké hudební nástroje znáte?

10 Správné odpovědi 1.Je to období od 4. až 10.století. 2.Gigue a viella, loutna, harfa, varhany, flétny, píšťaly, rohy, trouby.

11 Použité zdroje cs.wikipedia.org/wiki/Středověká_hudba http://www.youtube.com/user/RebuleMedieval Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google