Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ponorky byly vybaveny elektromotorem a naftovým motorem, později dieselovým, a na svou dobu novými orientačními zařízeními jako byl periskop. Zároveň.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ponorky byly vybaveny elektromotorem a naftovým motorem, později dieselovým, a na svou dobu novými orientačními zařízeními jako byl periskop. Zároveň."— Transkript prezentace:

1

2

3

4 Ponorky byly vybaveny elektromotorem a naftovým motorem, později dieselovým, a na svou dobu novými orientačními zařízeními jako byl periskop. Zároveň však jejich rozmach znamenal vytvoření lodí, které je měly dokázat zničit, třeba torpédoborců. Ve válce se německé ponorky soustředily především do oblasti vod poblíž britského pobřeží, kde prováděly blokádu.

5 elektromotor ubikace mužstva dieselový motor můstekminové komory torpédomet hladinový kanón

6 Na začátku války mělo Německo flotilu 25 ponorek Během války jich použilo 111 (zničeno 65) V r. 1914 se Němci soustředili pouze na britské lodě = jen 10 potopení V dalších letech změna taktiky = Dohoda přišla jen během r. 1917 o 3150 lodí

7 Od února 1915 Německo potopilo každou loď, která vplula do britských výsostných vod LUSITANIA V květnu 1915 se obětí německé ponorky stala loď LUSITANIA

8 LIVERPOOL QUEENSTOWN IRSKÉ MOŘE LUSITANIA U -20

9 Dne 7. května 1915 ve 13:30, týden po opuštění New Yorku, byla Lusitania na své cestě do Liverpoolu torpédována německou ponorkou U-20. Po zásahu jedním torpédem (někde uváděno dvěma) se převrátila a s velkými ztrátami na životech potopila. Lusitania se potápěla 18 minut, čili velmi rychle, a celkem při potopení lodi zahynulo 1198 osob. (128 z USA)

10 BRITÁNIE ROZPOUTALA PROTINĚMECKOU KAMPAŇ NĚMCI = BARBAŘI ZABÍJEJÍCÍ CIVILISTY (teprve po válce se potvrdilo, že na Lusitanii byl náklad munice, který byl deklarován jako sýr) NĚMECKO OMEZILO SVÉ PONORKOVÉ ÚTOKY, ALE PROBLÉMY S BLOKÁDOU VLASTNÍCH PŘÍSTAVŮ JE DONUTILY OBNOVIT JE V PLNÉM ROZSAHU V ROCE 1917

11 pokus Německa vyprovokovat Brity k souboji na otevřeném moři snaha o uvolnění blokády pobřeží největší námořní bitva první světové války a zároveň jediná bitva této války, ve které se utkaly hlavní síly britského a německého loďstva Oba protivníci byli na moři (Britové vypluli dokonce o čtyři a půl hodiny dříve), ale ani jeden z nich nevěděl, že protivník vyslal na moře celé svoje loďstvo.

12 Von Scheer VELKÁ FLOTILA (Jellicoe) BITEVNÍ KŘIŽNÍKY (Beatty) NĚMECKÁ FLOTILA 31.5. 1916

13  Ani jedna strana nevyužila chyb protivníka v průběhu bitvy k rozhodujícímu úderu.  Na britské straně více chyb, zejména v komunikaci mezi velením a jednotlivými loděmi.  Británie utrpěla velké škody, německá střelba = přesnější a účinnější – konstrukční vada britských lodí  Němci s mnohem menšími silami sice ustoupili, ale mohli považovat bitvu za vítěznou

14 31.5. – 1.6. 1916 ztráty lodě lodě1411 námořníci60002500


Stáhnout ppt "Ponorky byly vybaveny elektromotorem a naftovým motorem, později dieselovým, a na svou dobu novými orientačními zařízeními jako byl periskop. Zároveň."

Podobné prezentace


Reklamy Google