Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Československý odboj Za 1.světové války v datech.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Československý odboj Za 1.světové války v datech."— Transkript prezentace:

1 Československý odboj Za 1.světové války v datech

2 1914 Na začátku války Rakousko začala vycházet císařská nařízení rušící ústavu. Civilisté byli předváděni před vojenský soud. Byl cenzurován tisk, prodloužena pracovní doba i na neděle a svátky. Čeští lidé vkládají své naděje do ruské armády, která zatím postupovala na západ. V zahraničí vznikly organizace v Rusku, Francii a USA.

3 1915 České strany se schází a jednají o zahraničních politických akcích. Vzniká snaha o zahraniční politiku. (Tomáš G. Masaryk, E. Beneš, M. R. Štefánik) 6. 7. 1915 Měl přednes TGM v Ženevě v němž podporoval samostatnost československého národa. V září je založen Český zahraniční komitét, který sdružuje všechny české zahraniční organizace. 2. 5. 1915 ruská armáda odražena v bitvě u Garlice.

4 1916 Stav Českých zemí klesá na nejnižší úroveň. Komitét se mění na Národní stranu československou a začíná pracovat na osamostatnění. 19.11 vznikl český svaz českých poslanců na říšské radě a Národního výboru jako nadstranické politické autority ve věcech národních zájmů. 21. Listopadu umírá František Josef I. -> císař je Karel I. Ve Francii vzniká Národní rada československá jako centrum zahraničního odboje.

5 1917 Zásobování armád stále klesá a občané českých zemí se bouří. Začaly demonstrace a vzrostla politika. Lidé vidí naději v demokracii, která začala v Rusku. Byl svolán parlament a obnovena část ústavy. 30. 5. Byl přednesen návrh na autonomii české země ve spojení se Slovenskem hranice by byly dány historicky. Byl vydán Dekret o míru a začaly se konat mírové manifestace.

6 1918 Většina českých a slovenských poslanců přijímá program nezávislého státu. 6.1.1918 vznikla Tříkrálová deklarace. 13.7.1918 byl vytvořen Národní výbor československý jako nejvyšší orgán českého odboje. 14.10.1918 byla Národní rada přetvořena v prozatímní vládu a jedná s Národním výborem. 28.10.1918 vyhlášení československého státu.

7 zdroje Referaty.cz Dějepis.cz cs.Wikipedia.org


Stáhnout ppt "Československý odboj Za 1.světové války v datech."

Podobné prezentace


Reklamy Google