Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VÝZNAMNÉ UDÁLOSTI NOVÝCH ČESKÝCH DĚJIN Opakování 5.ročník 10.-15.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VÝZNAMNÉ UDÁLOSTI NOVÝCH ČESKÝCH DĚJIN Opakování 5.ročník 10.-15."— Transkript prezentace:

1 VÝZNAMNÉ UDÁLOSTI NOVÝCH ČESKÝCH DĚJIN Opakování 5.ročník 10.-15.

2 Národ sobě uvolnění po období přísné absolutistické vlády přichází uvolnění Rakousko-Uhersko dochází k ustanovení názvu Rakousko-Uhersko = důsledek maďarského odporu gramotnost významně se zvyšuje gramotnost národa univerzita univerzita v Praze rozdělena na českou a německou část Tomáš Garrique Masaryk osamostatnění českého státu věhlas získává profesor Tomáš Garrique Masaryk, který prosazuje osamostatnění českého státu ke konci 19. stol. vzniká spousta spolků, Sokol Miroslav Tyrš, Jindřich Fügner 1861 Sokol (tělocvičný spolek) zakladatelé: Miroslav Tyrš, Jindřich Fügner Spisovatelé a básníci- B.Němcová, S.Čech, J.Neruda, A.Jirásek… Spisovatelé a básníci- B.Němcová, S.Čech, J.Neruda, A.Jirásek… Hudební skladatelé – B.Smetana, A.Dvořák Hudební skladatelé – B.Smetana, A.Dvořák Sochařství – J.V.Myslbek Sochařství – J.V.Myslbek Malířství – J.Mánes Malířství – J.Mánes

3 ROZVOJ KULTURY A UMĚNÍ nová generace českých spisovatelů, básníků, hudebních skladatelů, sochařů i malířů ZNÁŠ? Aloise Jiráska Jana Nerudu Boženu Němcovou Mikoláše Aleše Bedřicha Smetanu Josefa Václava Myslbeka Antonína Dvořáka

4 Národní divadlo Sbírka na Národní divadlo - „Na zdar Národního divadla“ Na výzdobě se podíleli významní čeští sochaři a malíři např. J.V.Myslbek a M.Aleš. Krátce po otevření ND téměř zničil požár. Nová sbírka pod heslem „Národ sobě“ V roce 1883 znovu otevřeno představením opery Bedřicha Smetany Libuše.

5 Zhoršení vztahů, 1. Světová válka1914 - 1918 Revoluce v roce 1848 Revoluce v roce 1848 – zpočátku žádali politikové obou národností přijetí ústavy Češi Češi žádali zrovnoprávnění češtiny a němčiny – němečtí politikové se postavili proti. Němci Němci usilovali o vytvoření velkého německého státu, jehož součástí měly být i české země. Nastal rozchod obou národů Nacionalismus Nacionalismus - (národovectví) staví na vědomí příslušnosti k jednomu národu Záminkou k vypuknutí války Záminkou k vypuknutí války - atentát na následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda, při vojenské přehlídce v Sarajevu. (1914) Rakousko –Uhersko vyhlásilo Srbsku válku. Rakousko –Uhersko, Německo a Itálie bojovaly proti Velké Británii, Francii a Rusku. Rakousko –Uhersko, Německo a Itálie bojovaly proti Velké Británii, Francii a Rusku. Vojáci i lidé velmi trpěli a vystupovali proti svým vládám.

6 Odpor proti Rakousko-Uhersku, Konec války 1918 Čeští politici v zahraničí usilovali o samostatný stát. zahraniční odboj: – zahraniční odboj: T.G.Masaryk, Edvard Beneš, Milan Rastislav Štefánik československé legie. Pro ozbrojený odboj proti Rakousku se začaly vytvářet v zahraničí československé legie. Hnutí odporu proti rakouské vládě v českých zemích Hnutí odporu proti rakouské vládě v českých zemích listopadu 1918 porážkou Rakousko-Uherska a Německa. 1.světová válka skončila v listopadu 1918 porážkou Rakousko-Uherska a Německa. 11.11.1918 v 11 hodin nastalo na všech frontách příměří. 11.11.1918 v 11 hodin nastalo na všech frontách příměří. Se skončením války se začalo Rakousko-Uhersko rozpadat.

7 OTÁZKY 1.Kdy vypukla 1. světová válka? 2.Které velmoci proti sobě bojovaly? 3.Na které straně bojovali Češi? 4.Jak se žilo obyčejným lidem za války? 5.Jak projevovali lidé odpor k rakouské vládě? 6.Kdo vedl zahraniční odboj? 7.O co představitelé zahraničního odboje usilovali? 8.Jak a kdy skončila 1. světová válka?

8 Vznik Československé republiky Manifestace 28.10.1918 vyhlášení samostatnosti Manifestace 28.10.1918 na Václavském náměstí – vyhlášení samostatnosti, domácí politici převzali politickou moc nad českými zeměmi. Vznik Československé republiky. O dva dny později se k nově vytvořenému státu přihlásili domácí zástupci Slováků – Vznik Československé republiky. Skládala se ze čtyř zemí : Čech (s hlavním městem Prahou), z Moravy a Slezska (Brno), ze Slovenska (Bratislava), a z Podkarpatské Rusi (Užhorod)

9 ČR – DEMOKRATICKÝ STÁT Demokracie vláda lidu je zdrojem moci lid Demokracie - vláda lidu, (původně z řeckého demos- lid a kratein- vládnout), je forma vlády, případně státu, ve které je zdrojem moci lid. První zvolený prezident – T.G.Masaryk První zvolený prezident – T.G.Masaryk volení zástupci občanů Na vládě se podíleli volení zástupci občanů. ústava – Základem státu - ústava – rovnoprávnost všech občanů bez rozdílu majetku, náboženství a národnosti. Ženy plná rovnoprávnost s muži. Menšiny Menšiny – Němci, Maďaři, Rusíni, Ukrajinci, Poláci. Hospodářsky nejvyspělejší české země, méně Slovensko a ještě chudší byla Podkarpatská Rus.


Stáhnout ppt "VÝZNAMNÉ UDÁLOSTI NOVÝCH ČESKÝCH DĚJIN Opakování 5.ročník 10.-15."

Podobné prezentace


Reklamy Google