Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vznik Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vznik Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk."— Transkript prezentace:

1 Vznik Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk

2 28. října 1918 došlo na Václavském náměstí v Praze k velké manifestaci, na níž přední domácí politici vyhlásili samostatnost a převzali moc do svých rukou.

3 Lidé provolávali slávu samostatnému státu a strhávali znaky Rakouska – Uherska. 30. října 1918 se k samostatnému státu přihlásili domácí zástupci Slováků a vznikla tak Československá republika. 1918 - 1920 Od roku 1920

4 V roce 1919 se k nově vzniklému státu připojili i Rusíni žijící na východ od Slovenska v zemi zvané Podkarpatská Rus. Československá republika se tak skládala ze čtyř zemí: - Čech (Praha) - Moravy (Brno) - Slovenska (Bratislava) - Podkarpatské Rusi (Užhorod)

5 Československo 1920 - 1938

6 Nový stát měl demokratické uspořádání. Všechny výsady šlechty byly zrušeny. Základem státu se stala nová ústava, která zaváděla rovnoprávnost všech občanů bez rozdílu majetku, náboženství nebo národnosti. V čele státu stál prezident, prvním prezidentem se stal Tomáš Garrigue Masaryk.

7 Zápis do sešitu Vznik Československé republiky ČSR vznikla 28. října 1918. 30. října se připojilo Slovensko v roce 1919 Zakarpatská Rus. ČSR se skládala z - Čech (Praha) - Moravy (Brna) - Slovenska (Bratislava) - Podkarpatské Rusi (Užhorod) Stát měl demokratické uspořádání, v jeho čele stál prezident (T. G. Masaryk). Základem státu se stala ústava, která zajišťovala rovnoprávnost všech občanů bez rozdílu majetku, náboženství nebo národnosti.

8 Tomáš Garrigue Masaryk (1850 – 1937) Narodil se v Hodoníně, své dětství prožil na Moravském Slovácku. Studoval na gymnáziu v Hustopečích, učil se zámečníkem, kovářem, studoval na univerzitě ve Vídni. Přednášel na české univerzitě v Praze, ve Vídni a v Lipsku. Za války se snažil v zahraničí přesvědčit ostatní politiky o nutnosti vzniku nového československého státu. Budoval zahraniční legie.

9 Masaryk byl neobyčejně vzdělaným a čestným člověkem. Vždy se snažil hájit pravdu a rázně vystupoval proti lži a nespravedlnosti. Propagoval náboženskou snášenlivost. Byl skromný a ke skromnosti vedl i své děti. Byl nesmírně oblíbeným politikem, jeho oblibu dokazuje i to, že byl často nazýván „tatíčkem Masarykem“. 1937 V Lánech

10 Zápis do sešitu Tomáš Garrigue Masaryk Narodil se roku 1850 v Hodoníně. Vystudoval univerzitu ve Vídni. Přednášel na několika evropských univerzitách. Během války v exilu bojoval za vznik samostatného československého státu a zakládal legie. Stal se prvním prezidentem ČSR. Byl velmi vzdělaný, moudrý a čestný. Byl skromný a ke skromnosti vedl i své děti. Díky své oblibě byl lidem nazýván „tatíček Masaryk.“

11 Otázky: 1.Kdy vznikla Československá republika? 2.Jaké měla uspořádání, kdo stál v jejím čele? 3.Z kterých zemí se ČSR skládala? 4.Co zaručovala nová ústava? 5.Co víš o prvním prezidentovi? 6.Jak a proč mu lidé přezdívali?

12 Použité prameny Vlastivěda pro 4. a 5. ročník ZŠ, Nová škola Čítanka pro 4. a 5. ročník, Nová škola Dětská ilustrovaná encyklopedie Má vlast, Slovart http://cs.wikipedia.org/wiki/Vznik_%C4%8Ceskoslovenska, přístupné k 28.12.2010 http://cs.wikipedia.org/wiki/Vznik_%C4%8Ceskoslovenska http://cs.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Garrigue_Masaryk, přístupné k 28.12.2010


Stáhnout ppt "Vznik Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk."

Podobné prezentace


Reklamy Google